Předpověď teplotyPrognózy počasí

Uplatní se letos zmrzlí?

Hodnocení článku

Uplatní se letos zmrzlí nebo bude už od mrazu pro letošní sezónu klid? Odpověď zní noční mrazíky musíme čekat, ale dříve než v období ledových mužů připadajícím na 12. až 14. května. Noční mráz nás čeká již v pondělí, na sváteční den a poté také v úterý. Vliv vysokého tlaku vzduchu způsobí ubývání oblačnosti a ve studeném vzduchu klesne noční minimum teploty k nule s četným přízemním mrazem, ojediněle i s mrazem ve dvou metrové výšce nad povrchem. Nutno tedy počítat riziko nočního mrazu na začátku nového týdne a to na četných místech naší republiky.

Zmrzlí přijdou s předstihem

Téměř o týden dříve dojde k ochlazení, které přinese také vhodné podmínky pro noční a ranní mráz. V noci na pondělí a na úterý musíme počítat s výskytem četného přízemního mrazu na území ČR. Po obě noci se očekává zmenšená oblačnost, která způsobí intenzivnější radiační ochlazování. Stále probíhá období s podprůměrnou teplotou a s podobnými ochlazeními nutno počítat. Středeční noc bude už teplejší, stále se očekává ale místy přízemní mráz.

Uplatní se letos zmrzlí? Předpověď minima teploty vzduchu na 8.5.2023.

Obr. 1 Uplatní se letos zmrzlí? Minima teploty vzduchu na sváteční pondělí 8.5.2023, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu v nejbližších dnech:

Ne 7.5.: 8 až 4°C

Po 8.5.: 2 až -2°C

Út 9.5.: 3 až -1°C

St 10.5.: 6 až 2°C, přízemní mráz

Na sváteční den v pondělí můžeme čekat ale kromě západu slunečné až polojasné počasí, maximum teploty dosáhne v chladnějším vzduchu 15-16°C, jen místy až 18°C. Ve druhé polovině týdne se mírně oteplí a maxima teploty dosáhnou nejčastěji 20°C. Oteplení čekejme i v nočních hodinách, což bude též důsledek přibývání oblačnosti, které doplní místy přeháňky a ojediněle bouřky.

Zmrzlí známí spíše jako ledoví muži jsou singularitou počasí našeho klimatu. Jde o poslední významnější ochlazení s výskytem počasí připomínajícího zimu alespoň v nočních a ranních hodinách. Uplatňují se v první polovině května, nejpozději do poloviny a nejčastěji právě těsně před polovinou měsíce.