Uplatní se letos zmrzlí?

Hodnocení článku

Uplatní se letos zmrzlí nebo bude už od mrazu pro letošní sezónu klid? Odpověď zní noční mrazíky musíme čekat, ale dříve než v období ledových mužů připadajícím na 12. až 14. května. Noční mráz nás čeká již v pondělí, na sváteční den a poté také v úterý. Vliv vysokého tlaku vzduchu způsobí ubývání oblačnosti a ve studeném vzduchu klesne noční minimum teploty k nule s četným přízemním mrazem, ojediněle i s mrazem ve dvou metrové výšce nad povrchem. Nutno tedy počítat riziko nočního mrazu na začátku nového týdne a to na četných místech naší republiky.

Zmrzlí přijdou s předstihem

Téměř o týden dříve dojde k ochlazení, které přinese také vhodné podmínky pro noční a ranní mráz. V noci na pondělí a na úterý musíme počítat s výskytem četného přízemního mrazu na území ČR. Po obě noci se očekává zmenšená oblačnost, která způsobí intenzivnější radiační ochlazování. Stále probíhá období s podprůměrnou teplotou a s podobnými ochlazeními nutno počítat. Středeční noc bude už teplejší, stále se očekává ale místy přízemní mráz.

Uplatní se letos zmrzlí? Předpověď minima teploty vzduchu na 8.5.2023.

Obr. 1 Minima teploty vzduchu na sváteční pondělí 8.5.2023, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu v nejbližších dnech:

Ne 7.5.: 8 až 4°C

Po 8.5.: 2 až -2°C

Út 9.5.: 3 až -1°C

St 10.5.: 6 až 2°C, přízemní mráz

Na sváteční den v pondělí můžeme čekat ale kromě západu slunečné až polojasné počasí, maximum teploty dosáhne v chladnějším vzduchu 15-16°C, jen místy až 18°C. Ve druhé polovině týdne se mírně oteplí a maxima teploty dosáhnou nejčastěji 20°C. Oteplení čekejme i v nočních hodinách, což bude též důsledek přibývání oblačnosti, které doplní místy přeháňky a ojediněle bouřky.