Předpověď teplotyPrognózy počasí

Podprůměrná teplota i na začátku května

Hodnocení článku

Numerické modely počítají s tím, že bude podprůměrná teplota i na začátku května. První den května, sváteční, máme teplejší. Maxima dosáhnou až 20°C a půjde o teplotu odpovídající normálu pro začátek května. V dalších dnech tomu tak ale už nebude. Očekává se opětovný příliv studeného vzduchu a tedy ochlazení. Během druhé poloviny týdne by se mělo ochladit ještě výrazněji a teplota vzduchu tak určitě nebude odpovídat normálu. Naopak již očekávají předpovědní modely i významněji podprůměrnou. Postupný nárůst průměrné teploty, jak ukazuje, normál se v dalších dnech zastaví a teplota se spíše sníží. Výhledově se stále bude pohybovat mírně pod normálem i směrem k polovině měsíce.

Noční mráz bude na pořadu dne ještě vícekrát

V polovině tohoto týdne se uplatní ochlazení za studenou frontou, která překlene naše území zítra. Přinese ochlazení po relativně teplém první květnovém dni. V polovině týdne dojde od západu k ubývání oblačnosti a teplota ve studeném vzduchu v nočních hodinách klesne v ČR i pod bod mrazu. Přízemní mráz se objeví kromě JV/V území místy, na západě klesne teplota pod nulu i ve standardní výšce. Minima budou rozdílná a odrazí se na nich množství oblačnosti. Na JV/V se čekají mezi 8 až 5°C, jinde v ČR mezi 5 až 0°C a na západě klesnou k -1°C. Kde bude po většinu noci méně oblaků?

Čtvrteční minima 4 až 0°C doplní poměrně četné přízemní mrazíky při vyjasnění. To předpokládá předpověď na většině území. Poté se oteplí, ale velmi krátce. Páteční minima čekejme o něco vyšší, stejně jako sobotní. Příčinou bude vedle krátkodobě teplejšího proudění také velká oblačnost. Studená fronta přejde naše území během noci na sobotu a soboty. Poté by se měl do centrální Evropy dostat opět poměrně významně studený vzduch. Noční mráz by měl být poté ještě významnější a bohužel může hodně škodit.

Podprůměrná teplota i na začátku května. odchylka teploty vzduchu na 6.5.2023.

Obr. 1 Teplota vzduchu bude příští víkend i významněji podnormální – odchylky teploty od normálu na 6.5.2023, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná minima teploty vzduchu

Na noční mráz má počasí nárok do poloviny května. správná totiž je pranostika hovořící o ledových mužích (12. až 14. května), do kdy se stále může do charakteru počasí míchat ten zimní. V tomto období by mělo dojít k poslednímu takto významnému ochlazení s rizikem minimálně přízemního mrazu. V některých letech skončí významné studené vpády dříve, v jiných takto později.

Předpokládaná minima teploty vzduchu od poloviny týdne:

St 3.5.: 8 až 5°C na JV/V, jinde 5 až -1°C a při jasnu četné mrazíky

Čt 4.5.: 4 až 0°C a mrazíky

Pá 5.5.: 6 až 2°C

So 6.5.: 7 až 3°C, na S/SV 1°C

Ne 7.5.: 3 až -1°C, při delším vyjasnění -3°C

Po 8.5.: 4 až 0°C, při vyjasnění -2°C

Út 9.5.: 1 až -3°C

Ve dnech napsaných kurzívou již je větší nejistota předpovědi. Modely dávají více odlišných variant vývoje a shoda zde zatím nepanuje. V tomto případě záleží zejména na oblačnosti a celkově charakteru počasí. Na tom bude noční teplota silně záviset.