Předpověď teplotyPrognózy počasí

Letní počasí je tu, krátce dojde i na tropy

Hodnocení článku

Mnoho z vás jistě vyhlíží to pravé letní či snad tropické počasí. Na obloze jasno, jen slabý vítr. Zkrátka typické počasí v letní anticykloně v mírných zeměpisných šířkách. Loňský červen se vyznačoval až extrémně vysokým počtem slunných, tedy dnů s vysokým počtem hodin se slunečním svitem. horké počasí a jasné dny panovaly loni v červnu zejména v poslední dekádě měsíce, připomenout si můžete v článku Čtyřicet stupňů stále ve hře, poté silné bouřky. Letos je ovšem zatím spíše chladněji a v poslední době je počasí více oblačné s častými srážkami. Nutno říci, že je to tak dobře pro přírodu i hydrologickou situaci. Přesto je místy stále sucho. Lze ovšem pochopit, že pro typické letní aktivity a dovolené je slunečné a teplé počasí požadované. A beze sporu neuškodí ani přírodě, naopak je sluneční svit důležitý. Jak to ovšem platí o všem, všeho moc škodí. Letní počasí je tady a to již nyní, krátce ale dojde i na tropy. Zatím ale jen na jeden den.

Počasí bude letní a také spíše vlhčí, azurové nebe od rána do večera zatím čekat nelze

Vyloženě slunné dny nás zatím spíše nečekají. Oblačnosti bude méně, alespoň té vrstevnaté která přináší oblačno až zataženo většinou celé dny. Vznikat bude stále během dne ale hodně kupovité oblačnosti, která bude produkovat místy přeháňky a bouřky. Ty k tomuto období nepochybně patří. Vlivem chladnějšího počasí jich bylo v posledních týdnech naopak málo. Oteplení už je znát dnes odpoledne, teplota se v ČR blíží či někde i dosahuje letních 25°C. Podobně teplé počasí s maximy kolem 25°C, tj. i mírně nad touto hodnotou, lze čekat po zbytek tohoto týdne i v prvních dnech týdne následujícího. Pronikat k nám bude teplý vzduch.

Současně půjde o vlhký vzduch, takže proto zejména denní tvorba oblačnosti s výskytu typicky letních srážek v přeháňkách. Zatím nelze čekat přechod atmosférické fronty, zejména tedy studené fronty s příchodem ochlazení. Nedojde k výměně tzv. vzduchových hmot. Bouřková činnost bude vznikat tzv. z tepla. O bouřkách tohoto typu připravujeme odborný článek.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech v ČR:

So 13.6.: 26 až 30°C, v Čechách ojediněle 32°C

Ne 14.6.: 23 až 27°C

Po, Út, St 15. – 17.6.: 21 až 26°C

Čt 18.6.: 24 až 28°C

Z přehledu vyplývá, že teplota se bude udržovat během nového týdne na obdobných hodnotách. Krátce lze čekat i tropy, ale to vypadá že pouze v sobotu. Shodné to bude i u nočních minimálních hodnot teploty, které budou nejčastěji kolem 13-15°C. Dle současných předpokladů to vypadá, že studená fronta přejde během čtvrtka a přinese mírné ochlazení následně v pátek. Na ní budou vázány případné hlavní bouřky a tedy i srážky.

Jak se prohřívá voda v nádržích?

Voda v nádržích neměla zatím příliš příležitostí se prohřát, proto je stále nutné i nyní před polovinou června konstatovat, že je nižší. Pro otužilejší bude koupání o víkendu bez problému, ale pro ty, kteří potřebují optimální teplotu vody to bude horší. Přestože velmi teplé počasí bude ke koupání lákat. Teplota vody v nádržích se drží totiž většinou stále pod 18°C. Jen v některých je slabě nad 18°C. Pokud patříte mezi ty, kteří vyhledávají ke koupání vodu s teplotou alespoň 20°C, musíte si určitě ještě počkat. V dalších dnech se bude voda s vyšší teplotou vzduchu lépe prohřívat. Nepůjde to ale tak dobře jako loni, kdy bylo v červnu velmi teplo a hodně slunečního svitu.

Které nádrže mají aktuálně nejvyšší teplotu a o jaké hodnoty jde?

19.4°C Nové Mlýny II

18.7°C Rozkoš a Stráž pod Ralskem

18.6°C Všechlapy

18.5°C Harcov

18.4°C Bystřička

18.1°C Plumlov

18.0°C Nechranice

17.9°C Újezd

17.8°C Znojmo, Letovice, Vranov, Mšeno a Les Království

17.5°C Seč

17.4°C Jevišovice

17.0°C Pařížov

V Povodí Odry je voda v nádržích chladnější, pohybuje se od 15 do maximálně 17°C. Podobně jsou na tom nádrže na úplném západě Čech, v povodí Ohře. Nádrže s teplotou vody pod 17°C zde nejsou uvedeny, stejně jako nádrže vodárenské a ostatní nádrže a rybníky nespravované státními podniky povodí a ty, kde se neměří pravidelně teplota vody.

Pozn.: V seznamu nyní nejsou nádrže v Povodí Vltavy z důvodu dlouhodobě chybějících dat.

Zdroj dat: pla.cz, pmo.cz, pod.cz a poh.cz