Předpověď teplotyPrognózy počasí

Letní počasí skončilo a jen tak se nevrátí

Hodnocení článku

Letní počasí skončilo a jen tak se nevrátí ukazují předpovědní modely na dalších několik dnů. Tento týden teplejší počasí skutečně skončilo, očekávat lze spíše další ochlazení před víkendem. I když můžeme čekat často méně oblačnosti a srážky spíše ojediněle, vzduch k nám bude pronikat studenější opět od severozápadu až přechodně od severu. Průměrná teplota klesne pod dlouhodobý normál, krátce i o něco významněji. Nejstudenější počasí slibují numerické modely na poslední dny tohoto týdne a tedy i na víkend. Ranní minima se, jak již v předchozích předpovědích různého druhu uvádíme přiblíží k bodu mrazu a u zemského povrchu se očekává i krátkodobý mráz. Nejstudenější čekáme noc na sobotu, vše se ovšem odvíjí od předpovědi oblačnosti.

Letní teplotu výhledově nečekáme, ani na počátku příštího týdne

Teplé počasí skončilo včera, kdy teplota ještě kromě západu více přesahovala 20°C a na jihovýchodě území dosáhla letní hodnoty. Od dnešního dne se čeká teplota v maximech nejčastěji kolem 20°C, v některých dnech této hodnoty ani nedosáhnou. Opět nás čeká tedy chladnější počasí, celkově by mělo více méně odpovídat normálu pro přelom května a června. Jak již uvádíme v úvodním odstavci článku, tak více pod dlouhodobý normál klesne teplota v posledních dnech tohoto týdne. Maxima se očekávají spíše kolem 15-16°C. Příští týden pak kolem již zmíněných 20°C a během týdne by se mělo velmi zvolna oteplovat.

Letní počasí skončilo. Odchylky teploty na 27.5.2023.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu ve střední Evropě na 27.5.2023, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 25.5.: 19 až 23°C

Pá 26.5.: 16 až 20°C

So 27.5.: 15 až 19°C

Ne 28.5.: 17 až 21°C

Po 29.5.: 18 až 22°C

Út 30.5.: 20 až 24°C

Vývoj teploty se od pondělí potýká s větší nejistotou ohledně předpovědi. Proto zde zatím nelze zaručit konkrétní hodnoty teploty. Uplatnit se může příliv teplého vzduchu od východu až jihu nebo příliv studeného vzduchu v západním až severozápadním proudění.

Letní počasí skončilo. Ensemble modelu GFS z 23.5.2023.

Obr. 2 Letní počasí skončilo. Ensemble modelu GFS – vývoj průměrné teploty vzduchu a srážek dle jednotlivých variant předpovědi modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

I když jednotlivé varianty vývoje (obr. 2) běhů modelů vykazují značný nesoulad a předpověď se tedy v jednotlivých výstupech značně rozchází, tak modely vykazují spíše inklinaci k chladnějšímu rázu počasí. Předpověď nabývá větší míry nejistoty od zhruba 5. dne. Přesto to vypadá, že se teplota vzduchu udrží až na výjimky v mezích normálu. Pod normál klesne nyní v nejbližších dnech a to jak uvádíme do konce týdne. Během první poloviny nového týdne se vrátí k normálu, ale zde panuje ona větší nejistota, jaký ráz počasí se uplatní. Jestli se tedy vrátí teplé proudění východních směrů nebo převáží chladnější a vlhčí proudění směrů západních je zatím otázkou. Tuto nelze v současné předpovědi jednoznačně zodpovědět. Průměr variant vývoje ukazuje hodnoty teploty kolem průměru. Žádné zásadní oteplení by tedy v dohledné době nastat nemělo.