Silné bouřky a poté mrazíky?
Čekají nás silné bouřky a poté mrazíky? Že by zahrozil ještě přízemní mráz ke konci května? V počasí je samozřejmě možné vše a pokud se sejdou vhodné podmínky, tak o aktuálně dosti krátkých nocích může dojít k výskytu přízemního mrazu. Tento pravděpodobně zasáhne spíše chladnější lokality a také půjde o jeho velmi krátkodobý výskyt. Každopádně na konec května se očekávají přechodně dosti studené noci. Záležet ovšem bude na dalším stavu počasí. Zejména na množství oblačnosti, ale i na rychlosti větru. Za větrnějších nocích se určitě přízemní mráz nevyskytne. Vždy je pro radiační ochlazování základem přísun dostatečně studeného vzduchu, což zajistí studená fronta. První úterní přinese ochlazení ze současně velmi teplého počasí. Další přechod čtvrteční studené fronty. Proto na přelomu pracovní části týdne a víkendu můžeme čekat studenější noci, ale i dny. Druhým faktorem je vyjasnění, nejlépe celonoční. K tomu přistupuje i bezvětří.
V úterý silné bouřky, v přívalovém dešti naprší i přes 30mm srážek
Obr. 1 Silné bouřky. Očekávaná akumulace srážek za den do středečního rána 24.5.2023, zdroj: pivotalweather.com
Během krátké až velmi krátké doby desítky milimetrů srážek. To je definice přívalových srážek. Tyto se vyskytují v bouřkách jako jejich nebezpečný projev. Jde o pravé letní konvekční bouře, které pomalu začínají propagovat do průběhu počasí a vyskytovat se častěji. Po krátce letním počasí nás čeká jeho změna a objeví se právě i silné bouřky s přívalovými srážkami, samozřejmě se v nich mohou objevit i silné nárazy větru. Méně často začnou při bouřkách padat kroupy. Během úterý se objeví silné bouřky místy, přeháňky pak na četných místech naší republiky. Fronta přejde naše území poměrně rychle a vzhledem k takovému vývoji synoptické situace, kdy se začne rychle za frontou nasouvat do centra Evropy tlaková výše srážky ustanou a oblaků začne ubývat. Půjde o typickou letní studenou frontu s úzkým pásem oblačnosti včetně výskytu lokálních konvekčních srážek.
Pár dní je hezky a hned zase silné bouře a přívalové lijáky.
Toto asi napadne mnohé z Vás, někteří to prohlásí a jiné napíší pod nějakou předpověď počasí do komentářů. Vzhledem k očekávané synoptické situaci, rázu klimatu a počasí u nás jde o zcela běžný průběh. V teplé části roku jsou oddělovány jednotlivé přílivy teplého či případně horkého vzduchu přílivy toho chladnějšího. Ten nastupuje po přechodu studených front, které znázorňuje ony předěly mezi těmito vzduchy. Stále tedy do našeho klimatu propaguje ono chladnější a také vlhčí západní proudění. V zimním období nemají toto proudění oblíbené milovníci pravé zimy a v létě zas milovníci horkého počasí.
Poté nás čekají mrazíky, v přízemní vrstvě hlavně na západě
V závěru týdne modely nevylučují poměrně četný přízemní mráz. Zejména na západě Čech se teplota vzduch v ranních minimech přiblíží nule, vyskytnou se četné mrazíky. Samozřejmě vždy záleží na výše uvedených podmínkách. Nutné bude zejména vyjasnění, to znamená že zde záleží na tomu, kolik se vyskytne na obloze oblaků. V pátek by mělo při zemi mrznout na západě Čech, tam bude pronikat studený vzduch intenzivněji. O víkendu se pravděpodobně objeví mrazíky místy kdekoli v ČR.
Silné bouřky a poté mrazíky. Jíní, tedy zmrzlá rosa, se spojuje častěji s podzimním obdobím či s brzkým jarním obdobím. I na konci jara se s ním ale můžeme setkat. Mráz bývá však tak krátkodobý, že nestačí jíní vzniknout.