Předpověď teplotyPrognózy počasí

Mráz ve vegetačním období do úterý

Hodnocení článku

Mráz ve vegetačním období je nebezpečným jevem a stejně jako loni ho lze očekávat včetně nížin i v nejbližších dnech. Sebemenší mráz je nebezpečný pro polní plodiny, keře a zejména ovocné stromy. Přízemní mráz ohrožuje malé rostliny u povrchu, takže typicky první polní plodiny. Mráz ve dvou metrové výšce nad povrchem a výše pak i stromy. První ranní mráz nebo přízemní mrazík i v nížinách byl již v sobotu. V neděli lze čekat obdobnou ranní minimální teplotu. Na počátku týdne bude mrznout ještě o něco více a tyto dny mohou být i pro ovocné stromy velmi nebezpečné. Mrznout bude do úterý, poté se mírně oteplí.

Na počátku týdne bude ojediněle i -5°C, mráz do úterý

V neděli klesne nejnižší ranní teplota na +3 až -1°C, na jižní Moravě bude o něco tepleji a to kolem 3°C. Významněji bude mrznout v pondělí úterý příštího týdne. Minima klesnou na četných místech pod bod mrazu. Většinou na 0 až -5°C. Uplatní se jednak jako tzv. základ zesilující příliv studeného vzduchu od severu. A také celonoční vyjasnění, kdy i mlhy budou vznikat v tomto období jen výjimečně. Současně lze čekat v noci bezvětří nebo jen slabý vánek. Na horách bude mrznout samozřejmě významněji, zejména v údolích.

Mráz ve vegetačním období. Minima teploty na 27.4.2021.

Obr. 1 Minima teploty na 27.4.2021 podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Minima teploty v ČR v dalších dnech:

Ne 25.4.: +3 až -1°C, na JV kolem +3°C

Po 26.4.: 0 až -5°C

Út 27.4.: 0 až -5°C

St 28.4.: 5 až 1°C

Stále je nutné čekat četné přízemní mrazíky, zejména při delším vyjasnění. V sobotu na prvního máje dojde ke krátkému ochlazení, ale teplota by v ranních minimech neměla už být tak nízká. Zejména na západě může ale i ve dvou metrové výšce nad povrchem klesnout na -1°C. Ani odpolední maxima nebudou zatím nijak vysoká. V příštím týdnu budou překračovat 10°C jen mírně a spíše místy, zpočátku týdne jen slabě.

TIP: Sledujte stránku Předpověď teploty.

Tento teplotní vývoj bude mít určitě příznivý vliv na hydrologickou situaci. V období bez mrazu pak i pro vegetaci. Výpar z půdy a vodních ploch bude proto nižší