Mráz ve vegetačním období do úterý

Informační hodnota
Úprava
Zvláštní přínos
Celkové hodnocení článku

Mráz ve vegetačním období je nebezpečným jevem a stejně jako loni ho lze očekávat včetně nížin i v nejbližších dnech. Sebemenší mráz je nebezpečný pro polní plodiny, keře a zejména ovocné stromy. Přízemní mráz ohrožuje malé rostliny u povrchu, takže typicky první polní plodiny. Mráz ve dvou metrové výšce nad povrchem a výše pak i stromy. První ranní mráz nebo přízemní mrazík i v nížinách byl již v sobotu. V neděli lze čekat obdobnou ranní minimální teplotu. Na počátku týdne bude mrznout ještě o něco více a tyto dny mohou být i pro ovocné stromy velmi nebezpečné. Mrznout bude do úterý, poté se mírně oteplí.

Na počátku týdne bude ojediněle i -5°C

V neděli klesne nejnižší ranní teplota na +3 až -1°C, na jižní Moravě bude o něco tepleji a to kolem 3°C. Významněji bude mrznout v pondělí úterý příštího týdne. Minima klesnou na četných místech pod bod mrazu. Většinou na 0 až -5°C. Uplatní se jednak jako tzv. základ zesilující příliv studeného vzduchu od severu. A také celonoční vyjasnění, kdy i mlhy budou vznikat v tomto období jen výjimečně. Současně lze čekat v noci bezvětří nebo jen slabý vánek. Na horách bude mrznout samozřejmě významněji, zejména v údolích.

Mráz ve vegetačním období. Minima teploty na 27.4.2021.

Obr. 1 Minima teploty na 27.4.2021 podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Minima teploty v ČR v dalších dnech:

Ne 25.4.: +3 až -1°C, na JV kolem +3°C

Po 26.4.: 0 až -5°C

Út 27.4.: 0 až -5°C

St 28.4.: 5 až 1°C

Stále je nutné čekat četné přízemní mrazíky, zejména při delším vyjasnění. V sobotu na prvního máje dojde ke krátkému ochlazení, ale teplota by v ranních minimech neměla už být tak nízká. Zejména na západě může ale i ve dvou metrové výšce nad povrchem klesnout na -1°C. Ani odpolední maxima nebudou zatím nijak vysoká. V příštím týdnu budou překračovat 10°C jen mírně a spíše místy, zpočátku týdne jen slabě.

TIP: Sledujte stránku Předpověď teploty.

Tento teplotní vývoj bude mít určitě příznivý vliv na hydrologickou situaci. V období bez mrazu pak i pro vegetaci. Výpar z půdy a vodních ploch bude proto nižší

Shrnutí článku
Mráz ve vegetačním období do úterý
Název
Mráz ve vegetačním období do úterý
Popis
Mráz ve vegetačním období do úterý. Předpověď teploty, zejména minimální ranní na další dny dopředu. Příčiny výskytu ranního mrazu.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 825 příspěvků Zobrazit všechny články od Meteo Aktuality