Mráz ve vegetačním období do úterý

()

Mráz ve vegetačním období je nebezpečným jevem a stejně jako loni ho lze očekávat včetně nížin i v nejbližších dnech. Sebemenší mráz je nebezpečný pro polní plodiny, keře a zejména ovocné stromy. Přízemní mráz ohrožuje malé rostliny u povrchu, takže typicky první polní plodiny. Mráz ve dvou metrové výšce nad povrchem a výše pak i stromy. První ranní mráz nebo přízemní mrazík i v nížinách byl již v sobotu. V neděli lze čekat obdobnou ranní minimální teplotu. Na počátku týdne bude mrznout ještě o něco více a tyto dny mohou být i pro ovocné stromy velmi nebezpečné. Mrznout bude do úterý, poté se mírně oteplí.

Na počátku týdne bude ojediněle i -5°C

V neděli klesne nejnižší ranní teplota na +3 až -1°C, na jižní Moravě bude o něco tepleji a to kolem 3°C. Významněji bude mrznout v pondělí úterý příštího týdne. Minima klesnou na četných místech pod bod mrazu. Většinou na 0 až -5°C. Uplatní se jednak jako tzv. základ zesilující příliv studeného vzduchu od severu. A také celonoční vyjasnění, kdy i mlhy budou vznikat v tomto období jen výjimečně. Současně lze čekat v noci bezvětří nebo jen slabý vánek. Na horách bude mrznout samozřejmě významněji, zejména v údolích.

Mráz ve vegetačním období. Minima teploty na 27.4.2021.

Obr. 1 Minima teploty na 27.4.2021 podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Minima teploty v ČR v dalších dnech:

Ne 25.4.: +3 až -1°C, na JV kolem +3°C

Po 26.4.: 0 až -5°C

Út 27.4.: 0 až -5°C

St 28.4.: 5 až 1°C

Stále je nutné čekat četné přízemní mrazíky, zejména při delším vyjasnění. V sobotu na prvního máje dojde ke krátkému ochlazení, ale teplota by v ranních minimech neměla už být tak nízká. Zejména na západě může ale i ve dvou metrové výšce nad povrchem klesnout na -1°C. Ani odpolední maxima nebudou zatím nijak vysoká. V příštím týdnu budou překračovat 10°C jen mírně a spíše místy, zpočátku týdne jen slabě.

TIP: Sledujte stránku Předpověď teploty.

Tento teplotní vývoj bude mít určitě příznivý vliv na hydrologickou situaci. V období bez mrazu pak i pro vegetaci. Výpar z půdy a vodních ploch bude proto nižší

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Mráz ve vegetačním období do úterý
Název
Mráz ve vegetačním období do úterý
Popis
Mráz ve vegetačním období do úterý. Předpověď teploty, zejména minimální ranní na další dny dopředu. Příčiny výskytu ranního mrazu.
Autor