Rok 2020 byl opět nejteplejším v Evropě

Hodnocení článku

I když u nás bylo loni léto mírnější a vlhčí, tak rok 2020 byl opět nejteplejším v Evropě i Arktidě. Vyplývá to ze zprávy služby Copernicus, monitorující změny klimatu. Rok 2020 byl v Evropě dokonce nejteplejším, v Arktidě pak druhým nejteplejším. I přes omezení lidské činnosti došlo k e zvýšení koncentrací oxidu uhličitého i metanu v atmosféře. Na celé Zemi patřil rok 2020 ke třem nejteplejším a posledních šest let bylo na Světě zcela nejteplejších. Máme tak další důkaz o tom, že oteplování na Zemi pokračuje.

Růst koncentrací skleníkových plynů příliš nezpomalil

V uplynulém roce došlo mimo jiné vlivem omezení provozu spojeného s pandemií ke snížení růstu emisí oxidu uhličitého v atmosféře oproti minulým rokům. Ale stále šlo o růst jeho koncentrací. Co se týče metanu, tam byl naopak zaznamenán nárůst koncentrací a tyto byly nejvyšší minimálně od roku 2003. Šlo o druhý nejteplejší rok na Arktidě, odchylka průměrné teploty činila +2.2°C oproti normálu let 1981-2010. Léto bylo významně teplé a velmi teplé počasí pokračovalo dlouho do podzimu. V tomto období byl zaznamenán významně nižší rozsah mořského ledu a malé rozloha sněhové pokrývky. To pravděpodobně také přispělo k nárůstu teploty.

Méně významné vlny veder v Evropě, pátý nejteplejší rok v ČR

Střídání období sucha a významných srážek se odehrávala v Evropě. Průměrná roční teplota v Evropě bylo v roce 2020 nejvyšší. Nejvyšší odchylka od normálu byla zaznamenána v zimním období a činila +3.4°C oproti normálu let 1981-2010. O +1.4°C teplejší byla tato zima vůči předcházející. Ta byla doposud zatím nejteplejší. V Evropě ale nebyly vlny veder tak dlouhé a intenzivní, jak je už zmíněno výše. Velmi vysoké hodnoty teploty se vyskytly ale zejména na jihozápadě i severu Evropy. Zejména šlo o Francii, kde byla zaznamenána extrémní vedra.

Od roku 1961 byl rok 2020 v ČR pátým nejteplejším s tím, že veškeré roky, kdy byla zaznamenána nejvyšší teplota se vyskytly v minulé dekádě. Srážek spadlo 111% normálu, takže byl rok průměrný se 761mm za rok vůči normálu uvedeného třicetiletého období. šlo též o desátý nejvyšší úhrn srážek od roku 1961.

Přečtěte si také náš nedávný článek Druhé nejnižší maximum rozlohy arktického ledu, tající Arktida bude problém.

Reference a doporučené informace

ČTK. Zprávy. Copernicus: Trend oteplování pokračoval v Evropě a Arktidě i vloni. Online 22.4.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1104 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality