KlimatologieZměna klimatu

Rok 2020 byl opět nejteplejším v Evropě

Hodnocení článku

I když u nás bylo loni léto mírnější a vlhčí, tak rok 2020 byl opět nejteplejším v Evropě i Arktidě. Vyplývá to ze zprávy služby Copernicus, monitorující změny klimatu. Rok 2020 byl v Evropě dokonce nejteplejším, v Arktidě pak druhým nejteplejším. I přes omezení lidské činnosti došlo k e zvýšení koncentrací oxidu uhličitého i metanu v atmosféře. Na celé Zemi patřil rok 2020 ke třem nejteplejším a posledních šest let bylo na Světě zcela nejteplejších. Máme tak další důkaz o tom, že oteplování na Zemi pokračuje.

Růst koncentrací skleníkových plynů příliš nezpomalil

V uplynulém roce došlo mimo jiné vlivem omezení provozu spojeného s pandemií ke snížení růstu emisí oxidu uhličitého v atmosféře oproti minulým rokům. Ale stále šlo o růst jeho koncentrací. Co se týče metanu, tam byl naopak zaznamenán nárůst koncentrací a tyto byly nejvyšší minimálně od roku 2003. Šlo o druhý nejteplejší rok na Arktidě, odchylka průměrné teploty činila +2.2°C oproti normálu let 1981-2010. Léto bylo významně teplé a velmi teplé počasí pokračovalo dlouho do podzimu. V tomto období byl zaznamenán významně nižší rozsah mořského ledu a malé rozloha sněhové pokrývky. To pravděpodobně také přispělo k nárůstu teploty.

Méně významné vlny veder v Evropě, pátý nejteplejší rok v ČR

Střídání období sucha a významných srážek se odehrávala v Evropě. Průměrná roční teplota v Evropě bylo v roce 2020 nejvyšší. Nejvyšší odchylka od normálu byla zaznamenána v zimním období a činila +3.4°C oproti normálu let 1981-2010. O +1.4°C teplejší byla tato zima vůči předcházející. Ta byla doposud zatím nejteplejší. V Evropě ale nebyly vlny veder tak dlouhé a intenzivní, jak je už zmíněno výše. Velmi vysoké hodnoty teploty se vyskytly ale zejména na jihozápadě i severu Evropy. Zejména šlo o Francii, kde byla zaznamenána extrémní vedra.

Od roku 1961 byl rok 2020 v ČR pátým nejteplejším s tím, že veškeré roky, kdy byla zaznamenána nejvyšší teplota se vyskytly v minulé dekádě. Srážek spadlo 111% normálu, takže byl rok průměrný se 761mm za rok vůči normálu uvedeného třicetiletého období. šlo též o desátý nejvyšší úhrn srážek od roku 1961.

Přečtěte si také náš nedávný článek Druhé nejnižší maximum rozlohy arktického ledu, tající Arktida bude problém.

Reference a doporučené informace

ČTK. Zprávy. Copernicus: Trend oteplování pokračoval v Evropě a Arktidě i vloni. Online 22.4.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.