Předpověď teplotyPrognózy počasí

Na konci týdne opět chladna z rána

Hodnocení článku

Zatímco v týdnu klesala noční teplota sotva pod 20°C a někde zůstala nad, tak budou na konci týdne opět chladna z rána. Výrazná studená fronta přinese totiž citelnější ochlazení. Půjde o návrat teploty na hodnoty běžné pro tuto roční dobu, neboť teplota vzduchu v těchto dnech je až silně nadprůměrná. Řeč je o denních maximech i nočních minimech. Ochlazení čekáme právě v pátek, noc na sobotu i na neděli opět přinese teplotu až na 10°C. Na ochlazování zapracuje i vyjasnění a utišení větru. Přes den čekejme příjemně letní počasí. Tato předpověď však neudělá radost milovníkům horka, neboť takto horké počasí se zatím nevrátí. I když příští, poslední červnový, týden očekávejme ještě dosti dosti. Další ochlazení předpokládá dlouhodobý odhad počasí na začátek července, což považujeme docela za singularitu.

O víkendu 10°C v minimech, opět chladna z rána

Na konci týdne opět chladna z rána. Minima teploty na 25.6.2023.

Obr. 1 Opět chladna z rána. Minima teploty vzduchu na neděli 25.6.2023, zdroj: wetter3.de

Málo oblačnosti bude přát slunečnímu svitu a prohřívání vzduchu během dne, ale také intenzivnějšímu radiačnímu ochlazení v noci. Základ hledejme v přílivu studenějšího vzduchu od západu za zvlněnou studenou frontou, která přinese dnes další významné bouřky. O víkendu čekáme odpoledne sice letní teplotu, v noci ovšem minima klesnou ojediněle i na 9°C. Slunečné až polojasné počasí převládne a teplota v maximech dosáhne v sobotu maximálně letních 25°C, v neděli až 27-28°C.

Spíše teplejší počasí se očekává i v posledních červnových dnech. Maxima teploty krátce dosáhnou i tropických 30°C, ale během týdne se dostaví opět ochlazení. Noční minima se poté opět dostanou pod 15°C, zejména při zmenšené oblačnosti. Spíše s chladnějším rázem počasí počítají modely a dlouhodobé prognózy na začátku července. Současně se očekává více oblačnosti a častější srážky. Modely mají na toto období ve svých prognózách ale vyšší nejistotu.

Teplota vzduchu v minulých dnech významněji převyšovala normál tohoto období. S ochlazením se vrátí do normálu až slabého nad normálu, což je výhled i pro dalších několik dnů.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 24.6.: 12 až 8°C, na JV kolem 12°C

Ne 25.6.: 13 až 9°C

Po 26.6.: 16 až 12°C

Út 27.6.: 14 až 10°C

St 28.6.: 15 až 10°C