Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí do čtvrtka

Hodnocení článku

Tropické počasí do čtvrtka, poté návrat letní teploty typické pro toto období. Předpověď sice už nějaký čas ukazuje, že teplota vzduchu i slabě překročí v příštím týdnu tropických 30°C, ale jak dlouho a jak moc bude horko? Poslední modelové prognózy očekávaná maxima teploty zmírňují, přijde do střední Evropy poprvé pravé horké počasí? Na počátku týdne můžeme očekávat významnější oteplení, ale teplotu vzduchu následně ovlivní lokální přeháňky a také bouřky. Bouřková činnost může být i výraznější. Po polovině týdne slibují modely již ochlazování, některé a to zejména poslední výstupy i významnější. Podle takovýchto by došlo k návratu teploty v maximech slaně nad 20°C. Jak tomu ale v našich podmínkách i v létě bývá, ochlazení nevydrží také dlouho. V dalším týdnu by se mělo vrátit opět teplé až horké počasí.

TIP: Náš článek Počasí se u nás střídá a střídat bude, v létě i v zimě objasní, proč u nás stabilní počasí většinou není a nemá být.

Tropické počasí do čtvrtka, místy a krátce

Podle poslední prognózy to vypadá, že příští týden nás čeká teplota na 30°C či slabě vyšší v nejteplejších oblastech a to spíše krátce. Počasí u nás určí v úterý studená fronta systému cyklony postupující v západním proudění. Vrátí do střední Evropy typicky chladnější a vlhčí vzduch postupující vždy z těchto směrů. Poté se opět situace změní a v delším výhledu to vypadá na oteplení a návrat teploty nad letními 25°C s dosažením až tropických 30°C.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 20.6.: 28 až 33°C

St 21.6.: 30 až 34°C

Čt 22.6.: 31 až 35°C

Pá 23.6.: 24 až 28°C, na západě 20°C

So 24.6.: 19 až 23°C

Tropické počasí do čtvrtka. Synoptická situace na čtvrtek 22.6.2023 v Evropě.

Obr. 1 Synoptická situace v Evropě předpovídaná na čtvrtek 22.6.2023 odpoledne a poloha rozhraní nad střední Evropou, zdroj: dwd.de

Tropické počasí se očekává tedy tři dny  tím, že v úterý půjde o vysokou teplotu v maximech nad 31°C místy, ve středu a ve čtvrtek pak četněji samozřejmě v polohách pod 600m n.m. Ojediněle se vyskytne velmi vysoká teplota dosahující 35°C. Od pátku se očekává chlazení. Teplota klesne podle současných modelových výpočtů i pod letních 25°C v denních maximech. Zatímco v nočních minimech můžeme čekat ve středu, ve čtvrtek a na východě v pátek teplotu jen lehce pod 20°C, tak o víkendu se přiblíží opět 10°C. Půjde samozřejmě o typické letní krátkodobé ochlazení za studenu frontou. Od úterního odpoledne či večera se začnou vyskytovat místy přeháňky a bouřky. Nejčetnější a hlavní srážky týdne spadnou během čtvrtka a v noci na pátek na zvlněné studené frontě spojené s cyklonou (obr. 1). Vypadá to ovšem, že vyšší úhrny spadnou hodně lokálně a to hlavně na Z/SZ území.