Předpověď teplotyPrognózy počasí

Nejteplejší bude pondělí

Hodnocení článku

Nejteplejší bude pondělí, poté se teplota opět zmírní. Každopádně můžeme konstatovat, že teplota vzduchu vystoupí v dalších dnech na vysoce nadprůměrné hodnoty vzhledem ke druhé polovině září. Ochlazení nečekejme však ani příští týden nijak výrazné. Na druhou stranu teplota vzduchu už nebude tak vysoko nad normálem. mírně nad průměrem se ale výhledově určitě udrží. Směrem ke konci měsíce by se měla teplota pomalu blížit k dlouhodobému normálu pro konec září. Byť značná nejistota prognózy na příští týden stále nevylučuje žádnou variantu vývoje. Tedy to, zda se numerické modely spíše přikloní k teplejší variantě nebo k té chladnější. Zatím to vypadá, že ochlazení z nejvyšší a nejvíce nadprůměrné teploty vystřídá vždy krátkodobé ochlazení. Poté se průběh zopakuje a opět se rychle obnoví příliv teplého vzduchu. Podobně jako tomu bylo po polovině tohoto týdne. Další ochlazení nás čeká během první poloviny týdne dalšího.

Nejteplejší bude pondělí, opět se vyskytne až tropická teplota

Nejteplejší bude pondělí. Předpověď maxima teploty na pondělí 18.9.2023.

Obr. 1 Maxima teploty vzduchu na pondělí 18.9.2023 podle modelu GFS, zdroj: wxcharts.com

Počátek týdne bude ve znamení vrcholícího přílivu teplého až velmi teplého vzduchu od východu před přechodem další studené fronty. Proto zítřejší počasí už nabídne maxima nad letními 25°C a nejteplejší bude pondělí. Místy se maxima přiblíží či případně dosáhnou 30°C. Tato nejvyšší teplota se objeví v tomto období už ale vždy krátce. Ochlazení na sebe nenechá dlouho čekat. Do poloviny týdne se teplota sníží, avšak pak průměr očekávaných variant vývoje teploty slibuje postupný nárůst teploty. A teplota vzduchu se bude opět vzdalovat od průměru a to směrem nahoru, do kladných odchylek. Zatím předpovědi nesměřují k situaci, kdy by definitivně skončilo toto teplé až velmi teplé počasí. Zásadní a hlavně definitivní změna počasí tedy nenastane. Stále půjde o krátkodobá ochlazení po přechodu studených front, kterým bude vždy po přesunu tlakových výší umožněno postoupit do střední Evropy. Za jiných okolností by pokračovalo velmi stále počasí, které panovalo v prvních dnech září.

Ani tento vývoj situace nepřinese zásadní změnu počasí a tím ani případné zlepšení současně se stále postupně zhoršující hydrologické situace. září máme na mnohých místech zatím velmi suché a významně teplé. Teplota vzduchu se do konce měsíce nijak zásadně nesníží, to naznačuje střednědobý výhled včetně prognózy ensemblů. Srážkově se jedná o větří “loterii”. Zda se potvrdí sušší nebo vlhčí varianta je skutečně velkou otázkou. Prognózy naznačují určité přibývání srážek současně se snižující se teplotou ke konci měsíce. V nejbližších dnech půjde o počasí bez srážek, vyjma přechodu zmíněné studené fronty na počátku příštího týdne.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Ne 17.9.: 23 až 27°C

Po 18.9.: 25 až 29°C

Út 19.9.: 22 až 26°C

St 20.9.: 21 až 25°C

Čt 21.9.: 23 až 27°C

Pá 22.9.: 21 až 25°C, na Z 18°C

Z přehledu očekávaných maxim teploty plyne, že nejteplejší bude pondělí. Mírně letní až letní počasí můžeme očekávat ale i v dalších dnech týdne. Ochlazení se očekává spíše mírné.