Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 38. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 38. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. V dalším týdnu můžeme očekávat pokračování letního počasí, avšak nikoli již zcela slunného. Oblačnosti přibude na slabší studené frontě hned v úvodu týdne. Poté se počasí vylepší a krátce se vrátí letní teplota. Ke konci týdne ovšem přijde významnější změn počasí a dojde k většímu ochlazení. Současně se změnou přibude srážek, jejichž deficit je po uplynulých týdnech od začátku měsíce dosti výrazný. Počasí začne mít typický charakter počínajícího podzimu. To bude doslova v souladu se začátkem astronomického podzimu v sobotu.

Týden: 18. až 24.9.2023

Předpověď

Studená fronta ovlivní po několika dnech slunného a teplého počasí naše území během prvního dne týdne. Po jejím přechodu se ochladí, avšak následně se ihned ve výběžku dalšího tlakové výše obnoví teplé proudění. Definitivní konec tomuto proudění učiní studená fronta v pátek, která změní cirkulaci ve střední Evropě na chladnější a vlhčí západních směrů. Po krátce polojasném či slunném počasí přibude oblačnosti a také srážek. Hlavní srážky spadnou na zmíněné studené frontě ke konci týdne. To už nutno počítat s tím, že maxima teploty nejen že nevystoupí na hodnoty kolem 25°C, ale podle současných předpokladů nedosáhnou ani 20°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C při vyjasnění 9°C, v závěru týdne 11 až 6°C
  • Nejvyšší teplota: 22 až 27°C a zpočátku týdne 29°C, přechodně 21°C a v závěru týdne 17°C
  • Průměrná teplota: 14 až 17°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, místy 30mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Po přechodu studené fronty v noci na úterý se obnoví vliv vysokého tlaku vzduchu a příliv teplého vzduchu od východu. Po přesunu tlakové výše dojde k uvolnění cesty pro další frontální vlny od západu. V pátek přejde naše území další studená fronta a změní cirkulaci ve střední Evropě na chladnější a vlhčí.

Počasí na 38. týden 2023. Oblačné zářijové počasí.

Závěr: Počasí na 38. týden 2023

TIP: Sledujte kdy začne pršet v nejbližších hodinách a dnech na stránce Předpověď srážek.

Týden přinese změnu počasí od stálého slunného a velmi teplého po oblačnější se srážkami. Půjde tak o kompenzaci po zejména suchém počasí. Snížení teploty se odehraje k hodnotám odpovídajícím dlouhodobému normálu pro konec září. Teplota vzduchu by měla být i nadále spíše slabě nadprůměrná. Avšak nepůjde již o typicky horké počasí, na místě budou tedy denní výlety místo letního koupání.