Předpověď teplotyPrognózy počasí

Oteplování až do konce týdne

Hodnocení článku

Nyní nás čeká oteplování až do konce týdne. Dobrá zpráva pro milovníky teplého až horkého počasí. Horké počasí se totiž podle současné prognózy letos poprvé vyskytne. V tomto týdnu bude zatím alespoň letní, ale následující týden by měl být až horký. Teplota vzduchu totiž dosáhne a zřejmě i přesáhne tropických 30°C. Oteplení zaznamenáme samozřejmě i v noci, kdy minima teploty nebudou klesat na konci týdne pod 10°C a v příštím týdnu někde ani pod 15°C. Čeká nás tedy typické letní počasí, avšak ne vyloženě slunečné. Pronikne k nám současně i vlhčí vzduch. Zpočátku se vyskytnou přeháňky a bouřky spíše ojediněle, ke konci období lze čekat mírné přibývání přeháňkové či často vzhledem k teplotě také bouřkové činnosti. V polovině týdne by měla naše území přejít studená fronta a přinést četnější bouřkovou činnost a také určité ochlazení.

O víkendu léto a lokálně bouřky, oteplování až do konce týdne

Během víkendu teplota mírně stoupne a dosáhne nebo slabě přesáhne letních 25°C. Dostane se tedy zpět na hodnoty z minulého víkendu. slunečné až polojasné počasí se přes den většinou změní na oblačné a spíše velmi lokálně se vytvoří přeháňky a také bouřky. Noční teplota klesne o víkendu ještě na 15 až 10°C. Po víkendu by mělo ale oteplování pokračovat. Podle dlouhodobého výhledu se očekává následující týden teplotně nadprůměrný a nejteplejší z následujícího měsíce. Toto potvrzuje i střednědobá předpověď, podle které se teplota dostane krátce tedy i na tropické hodnoty a to až na 31°C v první polovině nového týdne.

Oteplování až do konce týdne. Odchylky teploty vzduchu na 19.6.2023.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu na pondělí 19.6.2023, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech, aneb jak se teplota zvýší:

Čt 15.6.: 20 až 24°C

Pá 16.6.: 20 až 24°C

So 17.6.: 21 až 25°C

Ne 18.6.: 23 až 27°C

Po 19.6.: 25 až 29°C

Út 20.6.: 27 až 31°C

St 21.6.: 25 až 30°C

Vývoj teploty a počasí od poloviny dalšího týdne je zatím samozřejmě nejistý. Modely slibují více různých variant vývoje. Jednak pokračování horkého počasí a za druhé určitou míru ochlazení po přechodu studené fronty. Vyšší míru jistoty předpovědi vývoje teploty ukazují modely do pondělí, maximálně do úterý příštího týdne. Proto přesný vývoj teploty v těchto dnech zůstává s otazníkem. Jisté ovšem máme velmi teplé až horké počasí, jeho trvání ovšem nikoli. Teplota vzduchu se dostane od přelomu týdnů nad dlouhodobý normál pro toto období a půjde o kompenzaci uplynulých mírně chladnějších dnů a zejména nocí, kdy byla teplota mírně až významně podnormální. Do konce týdne ji čekáme více méně normální, příští týden mírně nadprůměrnou.

TIP: Na více dní dopředu sledujte modelové mapy s předpovědí teploty vzduchu na naší stránce Výhled teploty.