Předpověď teplotyPrognózy počasí

V noci klesne teplota k 5°C

Hodnocení článku

V noci klesne teplota k 5°C a ojediněle i níže. Toto že je červen? Ano i takové počasí může být v červnu v našich klimatických podmínkách. Samozřejmě mohou nastat synoptické podmínky, kdy se může odehrát i tzv. horká vlna již ve druhé polovině května. Počasí nám ale ukazuje, že dokáže být i podstatně mírnější co do horka. Toto podtrhuje fakt, že pravé léto je u nás skutečně hodně krátké. Tedy takové léto, kdy teplota přes den častěji překračuje 30°C a v noci neklesá pod 20°C. Tedy počasí, při kterém lze provozovat noční koupání v přírodě a je nám venku horko i pokud nemáme téměř žádné oblečení. I takové počasí letos zajisté přijde, milovníci horka se nemusejí bát, že o své milované tropy přijdou. Naopak ti, kteří toto počasí nemusejí, se mohou naopak děsit, že takové počasí přijde a budou ho muset “přežít”. Zatím se tak ale nestane.

Podprůměrná teplota se očekává jen krátce a v noci klesne teplota k 5°C, letní počasí přijde na konci týdne

Teplota vzduchu se sníží v polovině tohoto týdne pod dlouhodobý normál. Nízká bude zejména noční teplota a to vlivem přísunu studenějšího vzduchu za doprovodu vyjasnění a utišení větru. V takových případech půjde na polovinu června o dosti nízkou teplotu. Tato klesne totiž i na hodnoty kolem 5°C. Většinou čekáme minima teploty do 6°C, v místech s celonočním vyjasněním dokáže teplota ale i o nejkratších nocích v roce klesnout i ke 4°C.

Modely předpokládají, že se tak pravděpodobněji stane v západní až jihozápadní části republiky. Po polovině týdne se začne nejen noční teplota zvyšovat. V závěru týdne by se mělo vrátit letní počasí s maximy teploty zejména v neděli i lehce nad 25°C. I noční minima se zajisté zvýší a čekáme je kolem 13-14°C. Teplejší počasí by mělo pokračovat i v dalším týdnu, který čekejme celkově o poznání teplejší než tento. Zejména noční teplota se udrží již více nad 10°C a při velké oblačnosti dokonce i kolem 15°C, tj. v nejteplejších oblastech i slabě nad 15°C v minimech.

V noci klesne teplota k 5°C. Ensemble modelu GFS z 11.6.2023.

Obr. 1 Nyní nás čeká období podprůměrné teploty, od víkendu pak setrvá teplota slabě až mírně nad normálem – ensemble modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty v dalších dnech:

Út 13.6.: 9 až 5°C

St 14.6.: 8 až 4°C, při oblačnosti kolem 9°C

Čt 15.6.: 10 až 6°C

Pá 16.6.: 12 až 8°C

So 17.6.: 13 až 9°C