Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 44. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 44. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Stručně:

Teplejší počasí na počátku týdne se změní během prvních listopadových dnů na mírně chladnější ke konci týdne. Velká oblačnost a průběžně srážky dostávající se k nám ve vlhkém vzduchu západního proudění zabrání většímu poklesu teploty během nocí.

Počasí na 44. týden. Podzimní počasí u řeky.

Týden: 30.10. až 5.11.2023

Předpověď

Převážně hodně oblačnosti, jen přechodně její protrhávání, očekáváme i na přelomu října a listopadu. Zpočátku týdne bude počasí teplotně nadnormální. Během týdne by mělo dojít k ochlazení a snížení teploty na hodnoty kolem normálu. Ochlazení nastane se začátkem listopadu, tedy v polovině týdne. Další mírné ochlazení se očekává za frontou ke konci týdne. Teplotě vzduchu se ale bude měnit právě v závislosti na přechodem systémů front.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 12 až 6°C, během týdne 9 až 4°C.
  • Nejvyšší teplota: 10 až 15°C, zpočátku týdne místy až 20°C, na konci týdne 7 až 13°C.
  • Průměrná teplota: 7 až 12°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 820mm, místy 35mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

V převážně západním proudění postoupí přes střední Evropu četné frontální systémy spojené s cyklonami. Zpočátku týdne k nám bude pronikat teplejší vzduch od jihovýchodu, jehož příliv přeruší a ve druhé polovině týdne ukončí přechod studené fronty. V závěru týdne se začne do střední Evropy odstávat o něco chladnější vzduch.

Závěr: Počasí na 44. týden 2023

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s aktualizací třikrát týdne dle nejnovějších modelových předpovědních podkladů. Mapy numerických modelů můžete sledovat přímo například na webu pivotalweather.com.

Pozvolna by mělo docházet v týdnu přelomu října a listopadu k doplňování deficitu půdní vláhy zejména v níže položených oblastech a obecně teplých oblastech. Počasí čekáme spíše mírně teplejší než by mělo na přelomu těchto měsíců být. Srážkově se však vyznačí západní Evropa velmi vlhkým počasím, neboť tam budou postupovat z Atlantiku četné cyklony. V zeslabené podobě se dostanou postupně do Evropy střední.