Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 5. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 5. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Počasí bude v první polovině týdne v suchém a studeném vzduchu chladnější a inverzní. Tedy primárně s malou oblačností, avšak místy s mrznoucími mlhami nebo nízkou oblačností. Během druhé poloviny týdne se obnoví západní přenos vzduchu s postupem systémů front. A nastane typická teplá a vlhká varianta počasí. V dohledné době tedy výskyt zimního počasí mimo horské či vyšší polohy neočekávejme.

Počasí na 5. týden 2024. Polojasné počasí v zimě bez sněhu.

Týden: 29.1. až 4.2.2024

Předpověď

Málo oblačnosti, avšak místy mlhy i namrzající s tvorbou nebezpečné námrazy nebo nízká oblačnost. Takové počasí čekejme do středy. Poté přibude oblačnosti a ke konci týdne se objeví i srážky. Ty budou většinou kapalné v polohách pod 600m, ale obecně nutno čekat velice rychlé střídání vzduchových hmot při postupu systémů front. Z čehož plyne, že se bude rychle střídat i teplota vzduchu v různých výškách. Proto se krátce vyskytnou sněhové srážky i v polohách kolem 500-700m a naopak krátce dešťové srážky v polohách horských nad 1000m i nad 1200m. Celkově lze čekat tedy teplé počasí a značně proměnlivé. Určitě jako u každého počasí zde najdeme pozitiva, zejména lepší rozptylové podmínky a kvalita ovzduší oproti první polovině týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 1 až -6°C a při oblačnosti kolem 0°C, na konci týdne 7 až 1°C
  • Nejvyšší teplota: 2 až 7°C, v závěru týdne 5 až 11°C
  • Průměrná teplota: 2 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 110mm/cm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu se zvolna přesune přes střední Evropu k východu až severovýchodu. Zpočátku bude ještě lehce mohutnět, následně slábnout. V ČR čekejme inverzní ráz počasí. V polovině týdne ztratí přímý vliv na počasí ve střední Evropě. Ve druhé polovině týdne začnou postupovat nad centrum Evropy v západním proudění opětovně frontální systémy. Především o víkendu k nám pronikne teplejší vzduch ze západních směrů.

Závěr: Počasí na 5. týden 2024

Srážkově čekáme počasí chudší, neboť se vyskytne stabilnějšího vlivu vysokého tlaku vzduchu při jeho přesunu přes střed Evropy k východu. Toto se odehraje ve studenějším vzduchu se vznikem teplotní inverze. Teplota vzduchu bude tedy značně rozdílná a teplejší vzduch začne během týdne pronikat častěji do vyšších poloh. Na horách tedy teplot vystoupí přes den nad bod mrazu. V noci se čeká zejména v údolích silnější mráz. První srážky se objeví během druhé poloviny týdne, zatím však nebudou nijak významné.

TIP: Sledujte u nás Předpověď tlaku, včetně synoptických předpovědních map na nejbližší hodiny a dny. Mapy mnoha numerických modelů najdete na webu weatheronline.cz.

Napsat komentář