Předpověď oblačnostiPrognózy počasí

Počasí na částečné zatmění Slunce 2022

Hodnocení článku

Počasí na částečné zatmění Slunce 2022 by mělo být převážně příznivé. Možná se dozvídáte o zatmění Slunce až v tomto článku se speciální předpovědí, byť tato astronomická událost má mediální propagaci. Každopádně se podíváme právě v tomto textu na meteorologické podmínky pozorování tohoto částečného zatmění, které se zopakuje za necelé 3 roky. zítra můžeme čekat spíše méně oblačnosti a většinou nevzniknou ani ranní/dopolední mlhy, které by mohly být při pozorování v současné době asi největším problémem. Ty vzniknou poměrně četně právě ve středu. Úterní počasí dopřeje lepší podmínky pro pozorování tohoto jevu, avšak zcela slunečno na celém území čekat nelze.

Polojasno až oblačno, více oblaků na severovýchodě a na horách

Počasí na částečné zatmění Slunce 2022. Předpověď oblačnosti v 11 hodin.

Obr. 1 Předpověď pokrytí oblohy (zleva) nízkou, střední a vysokou oblačností 25.10.2022 11 SELČ, zdroj: chmi.cz

Částečné zatmění Slunce kotoučem Měsíce v ČR začne po jedenácté hodině dopolední. Po poledni a to konkrétně od čtvrt na jednu. Měsíc zakryje asi 40% slunečního kotouče a nutno důrazně upozornit, že pro pozorování i dalekohledy je nutné mít speciální brýle s filtry. Brýle lze pořídit například ve hvězdárnách. Při pozorování bez ochrany hrozí vážné poškození zraku!  Pokud patříte k milovníkům astronomických událostí, určitě Vás bude zajímat prognóza počasí a to zejména oblačnosti v období, kdy se událost odehraje. Oblačnosti vznikne více od vyšších poloh, kde se také zejména na severovýchodě během dne vyskytnou přeháňky.

Kolem 11 hodiny a v nejbližší době musíme počítat s velkou oblačností právě na severovýchodě a východě Čech, kde budou podle aktuální předpovědi podmínky nejhorší. Zde se objeví hlavně na horách i přeháňky. Oblačné počasí musíme čekat obecně od vyšších poloh, kde se během dne začne vyvíjet kupovitá oblačnost. Naopak na jihu území to vypadá na slunečno, tedy i skoro jasnou oblohu. Polojasno by mělo být většinou i v centrální části republiky. Směrem do odpoledne nutno čekat pokračující vývoj nízké oblačnosti. Proto místy očekávejme nepříznivé podmínky pro pozorování tohoto jevu. Jak uvádíme, tak na severovýchodě a východě Čech zejména již od počátku události.

Například ve středu by touto dobou měly být místy mlhy, rozpouštějící se. A od JZ/Z přibývání souvislé střední či vysoké oblačnosti, takže by se vyskytly jen místy vhodné podmínky pouze na SV/V území v místech bez mlh. To jen tak pro zajímavost.

Přejeme příjemné pozorování a pokud možno vhodné podmínky, což bude dosti lokální záležitost.