Předpověď teplotyPrognózy počasí

Závěr týdne téměř letní

Hodnocení článku

O tom, že poslední říjnový týden přinese na aktuální období vysoce nadprůměrnou teplotu, informujeme již od minulého týdne. Ač tomu mnozí nevěřili, teplota se opět vrátila krátce na hodnoty kolem 20°C a dokonce v minulém týdnu tuto hodnotu mírně přesáhla. Vyskytla se také ojedinělá situace, kdy se našlo místo s výskytem teploty 25°C, tj. letní teploty. Podobný vývoj teploty nás čeká i ve druhé polovině tohoto týdne. Tento týden bude co do teploty vzduchu celkově nakonec ještě teplejší než minulý. Maxima mírně přesáhnou 20°C zejména o prodluženém víkendu, tedy včetně svátečního pátku. V Německu dojde velmi lokálně i k přesažení letní teploty. Počasí lze čekat teplotně značně nad normálem, o němž jsme si mohli před měsícem například nechat jen zdát a vypadalo to, že podzim udeřil v plné síle.

Závěr týdne téměř letní: V sobotu 23°C a ojediněle tepleji, bez místních mlh to ovšem již nepůjde

Odpoledne velmi teplo, ale přeci jen máme konec října a dlouhé noci během nichž se vzduch ochladí. Ve stabilních podmínkách teplotního zvrstvení za vlivu vysokého tlaku vzduchu dojde tedy při procesu radiačního ochlazování ke tvorbě lokálních mlh. Ty čekáme ráno a dopoledne, zejména v některých dnech, kdy se objeví vhodné meteorologické podmínky pro jejich vznik. Stále máme ale situaci, kdy k nám proniká teplý vzduch. Proto se mlhy během dopoledne většinou rozpustí. Teplota vzduchu pak dosáhne i přes relativně chladné ráno vysokých hodnot. Po polovině září maxima teploty mnohdy nedosáhly ani 13°C, zejména při srážkové činnosti.

Nyní máme a budeme mít o 10 i více stupňů teplejší počasí. Samozřejmě tento vývoj není běžný, v souladu s klimatickým normálem naší země. Avšak se takové výchylky vyskytují. V období, kdy klidně i letní teplotu ještě čekáme převáží opačná cirkulace a počasí je studené. Naopak v období, kdy už se ani nemůžeme divit sněhovým srážkám minimálně na horách, tak zintenzivní právě opačné proudění typické pro období před například měsícem. Toto považujeme za výkyvy klimatu a místního počasí, které intenzivní s měnícím se klimatem a jeho režimem.

Maxima teploty vzduchu v dalších dnech

Závěr týdne téměř letní. Předpověď teploty v 850hPa na 29.10.2022.

Obr. 1 Závěr týdne téměř letní.  Předpověď teploty vzduchu na 29.10.2022 (sobota) podle modelu GFS a velmi teplý vzduch pronikající od jihozápadu do centra Evropy, zdroj: meteociel.fr

Závěr týdne čekejme téměř letní. Očekáváme nejvyšší zejména na konci týdne, poté se teplota mírně sníží. Avšak zásadní ochlazení podle numerických modelů nepřijde ani se začátkem listopadu. Samozřejmě již nepůjde o teplotu kolem 20°C, ale stabilně se významně tato nesníží. Ve dnech s očekávaným maximem teploty více nad 20°C lze opětovně očekávat překonání některých maximálních teplotních rekordů.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

Čt 27.10.: 17 až 21°C, při delší mlze 14°C

Pá 28.10.: 18 až 22°C, při delší mlze 15°C

So 29.10.: 19 až 23°C

Ne 30.10.: 18 až 22°C

Po 31.10.: 17 až 21°C

Út 1.11.: 17 až 21°C

V závěru týdne by mělo být nejtepleji. Velice pozvolna by se mělo ochlazovat během příštího týdne, žádné rychlé a zásadní ochlazení však modely stále ani v prvních dnech listopadu nečekají.