Závěr týdne téměř letní

Hodnocení článku

O tom, že poslední říjnový týden přinese na aktuální období vysoce nadprůměrnou teplotu, informujeme již od minulého týdne. Ač tomu mnozí nevěřili, teplota se opět vrátila krátce na hodnoty kolem 20°C a dokonce v minulém týdnu tuto hodnotu mírně přesáhla. Vyskytla se také ojedinělá situace, kdy se našlo místo s výskytem teploty 25°C, tj. letní teploty. Podobný vývoj teploty nás čeká i ve druhé polovině tohoto týdne. Tento týden bude co do teploty vzduchu celkově nakonec ještě teplejší než minulý. Maxima mírně přesáhnou 20°C zejména o prodluženém víkendu, tedy včetně svátečního pátku. V Německu dojde velmi lokálně i k přesažení letní teploty. Počasí lze čekat teplotně značně nad normálem, o němž jsme si mohli před měsícem například nechat jen zdát a vypadalo to, že podzim udeřil v plné síle.

V sobotu 23°C a ojediněle tepleji, bez místních mlh to ovšem již nepůjde

Odpoledne velmi teplo, ale přeci jen máme konec října a dlouhé noci během nichž se vzduch ochladí. Ve stabilních podmínkách teplotního zvrstvení za vlivu vysokého tlaku vzduchu dojde tedy při procesu radiačního ochlazování ke tvorbě lokálních mlh. Ty čekáme ráno a dopoledne, zejména v některých dnech, kdy se objeví vhodné meteorologické podmínky pro jejich vznik. Stále máme ale situaci, kdy k nám proniká teplý vzduch. Proto se mlhy během dopoledne většinou rozpustí. Teplota vzduchu pak dosáhne i přes relativně chladné ráno vysokých hodnot. Po polovině září maxima teploty mnohdy nedosáhly ani 13°C, zejména při srážkové činnosti.

Nyní máme a budeme mít o 10 i více stupňů teplejší počasí. Samozřejmě tento vývoj není běžný, v souladu s klimatickým normálem naší země. Avšak se takové výchylky vyskytují. V období, kdy klidně i letní teplotu ještě čekáme převáží opačná cirkulace a počasí je studené. Naopak v období, kdy už se ani nemůžeme divit sněhovým srážkám minimálně na horách, tak zintenzivní právě opačné proudění typické pro období před například měsícem. Toto považujeme za výkyvy klimatu a místního počasí, které intenzivní s měnícím se klimatem a jeho režimem.

Maxima teploty vzduchu v dalších dnech

Závěr týdne téměř letní. Předpověď teploty v 850hPa na 29.10.2022.

Obr. 1 Předpověď teploty vzduchu na 29.10.2022 (sobota) podle modelu GFS a velmi teplý vzduch pronikající od jihozápadu do centra Evropy, zdroj: meteociel.fr

Očekáváme nejvyšší zejména na konci týdne, poté se teplota mírně sníží. Avšak zásadní ochlazení podle numerických modelů nepřijde ani se začátkem listopadu. Samozřejmě již nepůjde o teplotu kolem 20°C, ale stabilně se významně tato nesníží. Ve dnech s očekávaným maximem teploty více nad 20°C lze opětovně očekávat překonání některých maximálních teplotních rekordů.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

Čt 27.10.: 17 až 21°C, při delší mlze 14°C

Pá 28.10.: 18 až 22°C, při delší mlze 15°C

So 29.10.: 19 až 23°C

Ne 30.10.: 18 až 22°C

Po 31.10.: 17 až 21°C

Út 1.11.: 17 až 21°C

Velice pozvolně by se mělo ochlazovat během příštího týdne, žádné rychlé a zásadní ochlazení však modely stále ani v prvních dnech listopadu nečekají.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality