Prognózy počasí

Počasí na Vánoce 2023

Hodnocení článku

Počasí na Vánoce 2023 se značně sledované a jeho předpověď vyžadována. Jako naschvál bývá v tuto dobu předpověď spíše méně jistá, neboť se v prognózách objevuje střet dvou základních typů cirkulace. Tedy typicky západní teplé a vlhčí, která se uplatňuje často. Případně suché inverzní, která se vyskytuje letos v současné době v podobě krátkého anticyklonálního období. A to s možností průniku studeného až mrazivého vzduchu od severu, což však podle statistik a to i dlouhodobějších nebývá časté. Ačkoli tedy prognóza zní nejistě, je poměrně hodně pravděpodobné, že se uplatní určitá varianta teplého počasí. Během svátků či bezprostředně po jejich skončení často dochází k většímu ochlazení, avšak stabilita počasí stále chybí. Velmi podobně vypadá prognóz letos, vzhledem k tomu, že jde o týdenní předpověď a již více méně přesnější, podívejme se jak by být o svátcích letos.

Počasí na Vánoce 2023: Západní proudění i s extrémy počasí

Počasí na Vánoce 2023. Nárazy větru na 22.12.2023.

Obr. 1 Nárazy větru na pátek 22.12.2023 ráno dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Na Vánoce 2023 se vyskytne typická situace v podobě intenzivního západního až severozápadního proudění. Takže po krátké pauze očekávejme od poloviny týdne přechod jednotlivých systémů front. Ty způsobí ve spojitosti s cyklonami silné proudění, časté srážky a proměnlivost teploty vzduchu. Krátce bude pršet ve všech polohách a i v horských oblastech bude opět odtávat sníh. Víkend tak vypadá na poměrně nepříznivé až extrémní počasí. Dominovat bude silný vítr s nárazy i v nížinách. Na tento ráz počasí poukazuje očekávaný výskyt jet streamu, tryskového proudění v podobě pásu silného větru ve velkých výškách (9-12km) atmosféry. Na to už poukazujeme v týdenním přehledu počasí. Vánoce lze čekat tedy zpočátku plně pod vlivem tohoto proudění v podobě výskytu vichřice a většinou kapalných srážek. Velká oblačnost nás neopustí, podobně jako častější srážky.

Avšak se během svátků začne ochlazovat, současně bude zvolna slábnout proudění. Na jejich konci by tak mělo počasí připomínat více zimu. Od středních poloh by mělo být navíc čistě zimní s výskytem nového sněhu. Vypadá to na příliv dosti studeného vzduchu po přechodu zásadnější studené fronty systému, který ovlivní společně s cyklonou počasí u nás právě na svátky a již na počátku víkendu mimo jiné silným větrem. Sněžení se tedy vrátí i do nížin, avšak zatím je otázkou na jak dlouho a tedy zda stabilněji. Prozatím naznačují první prognózy variant vývoje počasí, že střídání teploty lze čekat i nadále, jen ne tak významné jako v tomto týdnu.

Vzhledem k tomu, že podle statistik minulých let a desetiletí nebývá v období Vánoc u nás minimálně v nížinách mrazivé počasí, je tedy vždy pravděpodobnější, že se uplatní takovýto teplejší ráz počasí. Případy, kdy nastane opačná situace lze označit za výjimky. Také máme roky, kdy se během svátků ochlazovalo a vracelo zimní počasí. Jde o dostatečně dlouhé období na to, aby se počasí dokázalo znatelně změnit. Možná to bude i průběh počasí letošních svátků.

Počasí na Vánoce 2023 bude větrné, deštivé, ale postupně i ve znamení ochlazení a sněžení

Hodně pestré počasí nás čeká v dalších dnech i o samotných vánočních svátcích. Na konci tohoto týdne se totiž očekává postup hlubokých cyklon a s nimi spojených systémů front. V důsledku toho se bude rychleji střídat teplota, foukat bude až silný vítr s nebezpečnými nárazy a objeví se déšť. V závěru období svátků se ochladí a sněžení se očekává po čase opět i v polohách pod 400m. Dokonce v silném proudění nelze vyloučit při postupu studené fronty cyklony i slabé bouřky. Takové situace pamatujeme při přechodech většiny významných tlakových níží postupujících z Atlantiku. Vysoce nadprůměrná teplota by měla právě na přelomu týdnů skončit. Na jak dlouho?

Očekávané počasí na Vánoce 2023

V pátek i sobotu se počítá s hodně oblačným počasím a často se srážkami. Silný vítr čekáme nejvýraznější, i proto budou srážky zesíleny na návětří hor. V nižších výškách je čekejme slabší. Po oba dva dny čekejme vlivem velké oblačnosti a zejména silného větru vysoká noční minima, která se oproti denním maximům teploty nebudou příliš lišit. Teplota klesne na 7 až 2°C a vystoupí na 6 až 11°C nejčastěji.

V neděli 24.12.2023 sehraje roli ohledně nočních minim také převážně zatažená obloha a na horách, během dne na studené frontě od SZ na většině území srážky. Tyto čekejme dešťové, během večera pak přecházející ve sněhové a to kromě nížin ve všech polohách. Teplota klesne na 7 až 3°C a mnohde bude minimum teploty dne dosaženo naopak na jeho konci a nikoli ráno. Maximum teploty se čeká od 5 do 10°C.

V noci na pondělí 25.12.2023 se bude dále ochlazovat a sněžit začne i v nížinách. Velká oblačnost bude během dne proměnlivá a objeví se místy přeháňky, sněhové ve všech polohách. Proto se o svátcích sněhu docela často i dočkáme. V nížinách však vyloženě sněhová pokrývka nevznikne. Minima teploty na první vánoční svátek čekáme od 2 do -2°C, maxima většinou od 1 do 5°C.

V úterý 26.12.2023 by mělo být oblačno až polojasno, spíše ojediněle přeháňky a to sněhové bez výjimek. V noci se očekává minimální teplota už často mrazivá 1 až -3°C a přes den také zimní od -1 do 3°C. Sníh se v nížinách neudrží či případně napadlý za záporné teploty během dne roztaje. Ale numerické modely počítají, že se teplota vrátí během svátků do normálu nebo i slabě pod normál tohoto období. A počasí tak bude opět zimní.

Informace o silném větru před Vánocemi upřesníme v samostatném článku. TIP: Sledujte u nás Nebezpečné jevy, stránku, která informuje o očekávaném a probíhajícím výskytu nebezpečných hydrometeorologických jevů.