Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 51. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 51. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Ani týden, na jehož konci začínají Vánoce nepřinese typicky žádnou zásadní změnu v rázu počasí. Střídání teplého a chladnějšího počasí se očekává i nadále s tím, že převládne teplejší cirkulace s přechodem systémů front od západu.

Počasí na 51. týden 2023. Kde sledovat srážky? Udržíme vodu v krajině? Spadlé srážky 3.3.2020 Déšť na kaluži.

Týden: 18. až 24.12.2023

Předpověď

Teplejší počasí a zpočátku i málo oblačné a to v přesouvající se anticykloně. Takové nás čeká počasí na začátku týdne. Během týdne se však uplatní cyklonalita a hodně oblačné počasí včetně srážkové činnosti. Vlivem přechodu systémů front se očekávají rychlé změny teploty. Od středních až vyšších poloh střídání skupenství srážek, v nižších výškách půjde výhradně o déšť. Teplota vzduchu dosáhne v pracovní části týdne vysoce nadnormálních hodnot. Západní přenos vzduchových hmot bude velice aktivní, až teprve v úplném závěru týdne začne slábnout. Mírně se ochladí a začne od vyšších či postupně i středních poloh opět sněžit. Při velké oblačnosti a teplých přílivem nutno čekat vyšší teplotu vzduchu i během nočních hodin.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 6 až 0°C, při velké oblačnosti a v teplém proudění kolem 8°C
  • Nejvyšší teplota: 6 až 12°C, jen krátce kolem 6°C (zejména na konci týdne)
  • Průměrná teplota: 6 až 9°C, odchylka období: silné nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 830mm, hory návětří až 60mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Tlaková výše určující počasí v centru Evropy slábne. Na počátku týdne se anticyklona začne odsouvat k jihu až jihozápadu a ztrácet vliv na počasí u nás. Ten získá frontální vlna postupující s nízkým tlakem ze severozápadní Evropy. Tím započne přechod systémů front v západním proudění, jehož pokračování očekávejme po zbytek týdne.

Závěr: Počasí na 51. týden 2023

TIP: Sledujte u nás Předpověď na den, podrobně popsané očekávané počasí v ČR druhý den. Mapy modelů najdete včetně grafů variantních předpovědí a meteogramů na webu wetterzentrale.de.

V týdnu nás čeká, po krátkém vlivu tlakové výše s výskytem typické zimní teplotní inverze, postupně často se tuto dobu vyskytující význačné až extrémní počasí. A to ve smyslu svižného, vlhkého a převážně teplejšího proudění ze západních směrů. Ve druhé polovině týdne se četně objeví srážky, na horách i vydatnější a i tam krátce kapalné. Dojde tam tedy krátce i na tání sněhu se zvýšením průtoků tamních toků. Objeví se na celém území silný vítr s významnějšími nárazy včetně nížin. A k tomu teplotní změny. Zpočátku týdne se očekávají teplotní rozdíly i na malých územích. Místy se utvoří mrznoucí mlhy s námrazou.