Předpověď teplotyPrognózy počasí

Příští týden zima v nížinách?

Hodnocení článku

Po studeném počasí se začne během zítřka oteplovat, avšak pouze krátce. Půjde opět o situaci při přechodu frontálního systému přes naše území. To znamená, že teplota vzduchu vykáže časté změny v krátkém čase. zítra přejde naše území první frontální systém. V opojení nízkého tlaku vzduchu zůstane střední Evropa i nadále. O něco teplejší počasí vydrží na začátku nového týdne, kdy teplota dosáhne 10-11°C. Po přechodu tlakové níže, která přinese opět četné srážky v první polovině nového týdne, dojde k přílivu studeného vzduchu od severu. Ochlazení bude znát a teplota vzduchu bude mít zimní hodnoty i v nejnižších polohách. Celkově můžeme tedy čekat zimní charakter počasí. Teplota vzduchu bude stále klesat tak, jak podle dlouhodobého normálu v tomto období má.

Příští týden zima v nížinách? Hranice sněžení na 22.11.2023.

Obr. 1 Hranice sněžení na středu 22.11.2023 odpoledne, zdroj: wetter3.de

Čeká nás příští týden zima v nížinách?

Ano, ve středu vystoupí maxima teploty pouze slabě nad nulu a budou se podoba současných nočním či ranním minimům. A vypadá to, že takto studené počasí nějaký ten den vydrží. Noční teplota začne klesat pod nulu a to při zmenšení oblačnosti i výrazněji. Skutečně to vypadá, že rázem počasím se dostáváme pomalu do zimy. Avšak definitivně a trvale zimní počasí v nižších nadmořských výškách čekat samozřejmě nemůžeme. de o první tzv. “záchvěv” zimy mimo horské oblasti. V případě srážek se bude tedy jednat o sněžení i v nejnižších polohách, minimálně po většinu dne. Případně se očekává déšť se sněhem. Při mokrých površích se očekává výskyt náledí, typického zimního nebezpečného jevu v případě výskytu teploty v okolí bodu mrazu. Jinými slovy, když teplota vystupuje přes den slabě nad nulu a v noci více či méně klesá pod nulu.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

  • Ne 19.11.: 7 až 11°C, na SV/V kolem 6°C
  • Po 20.11.: 7 až 11°C
  • Út 21.11.: 5 až 9°C
  • St 22.11.: 0 až 4°C
  • Čt 23.11.: 2 až 6°C
  • Pá 24.11.: 2 až 6°C

Z výše uvedeného přehledu plyne, že zatím naposledy mírně teplejší počasí nás čeká zítra a první den nového týdne. Minima teplotou budou většinou pod nulou, při vyjasnění i na -5°C.