Po polovině týdne citelné ochlazení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Po polovině týdne citelné ochlazení.

Týden 30.9. až 6.10.2019

Náš komentář

Poslední zářijový den bude ve znamení prvního silného větru letošního podzimu. Vítr bude předzvěstí významnějších změn počasí. Po úterním velmi teplém dni nastane citelné ochlazení, do čtvrtka zhruba o 8 až 11°C.

METEO AKTUALITY

Předpověď

Slabě nadprůměrné teploty vystřídají naopak i průměrné. Po polovině týdne nastane citelné ochlazení, což s tímto obdobím souvisí. V pondělí musíme čekat silný vítr od západu, nárazy dosáhnou 25m/s, ojediněle až 30m/s a to nejen v horských oblastech. Občasné srážky na frontálních vlnách budou střídat méně oblačné dny. Počasí se bude v souvislosti s touto situací hodně střídat. Po polovině týdne nastanou studené noci, při vyjasnění lze čekat i přízemní mrazíky. A zima bude i přes den, ve čtvrtek a v pátek bude maximálně 13-14°C.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 15 až 10°C, během týdne 10 až 4°C a po polovině krátce 7 až 2°C místy s mrazíky.

Nejvyšší teploty 15 až 24°C, během druhé poloviny týdne 13 až 18°C a krátce 9 až 14°C.

Průměrné teploty 8 až 12°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 15 až 35mm, na horách na S/SV až 45mm.

Shrnutí

Teploty se budou v týdnu hodně střídat, krátce budou zpočátku nadnormální a poté pro změnu podnormální. Jako průměr budou odpovídat v týdnu normálu. Srážek lze čekat také spíše průměrné množství odpovídající začátku října.

Období bude:

teplotně průměrné,

srážkově průměrné.

Synoptická situace

Naše území se bude nacházet v západním proudění, které bude zpočátku týdne i silné. V tomto k nám budou postupovat systémy front spojené s tlakovými nížemi. Budou oddělovány pouze přechodnými výběžky vyššího tlaku vzduchu. Více informací v pravidelném výhledu na týden. Sledujte modelové prognózy v podobě výstupových map numerických modelů. Pěkné zpracování map je k dispozici například na stránce wetter3.de.