Severní vítr bude krutý

Hodnocení článku

Jak bylo již naznačeno ve výhled počasí na tento týden, tak nás čeká studené proudění. Platit bude typická proměnlivost březnového počasí s vpády studeného vzduchu. V nejbližších dnech tedy bude platit, že severní vítr bude krutý. Od severu k nám bude totiž zesilovat příliv studeného vzduchu. Teplota vzduchu bude pod dlouhodobým normálem pro počátek druhé poloviny března. Ve střední Evropě se bude udržovat studený vzduch a to v pásu severní a severovýchodní až jihozápadní Evropa. Tento bude tedy pronikat daleko na jih. V těchto oblastech bude teplota značně pod dlouhodobým normálem. I když začíná tuto sobotu astronomické jaro, tak bude počasí v tuto dobu nejstudenější (obr. 1). Bývá tomu tak ale poměrně často, zvláště v posledních letech po teplejších zimách.

Nejstudenější bude konec týdne

Severní vítr bude krutý. Odchylky teploty vzduchu v 850hPa na 20.3.2021.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu v 850hPa v Evropě na 20.3.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Ke konci týdne příliv studeného vzduchu ze severu na naše území ještě zesílí. I když velmi přechodně, tak bude teplota významně podprůměrná a to v celé střední, severovýchodní až jihozápadní Evropě (obr. 1). V nejbližších dnech bude také větrno a častěji se budeme setkávat se srážkami. Ty budou mít různou formu a i v nižších polohách budou často tuhé v podobě sněžení, kombinace deště a sněžení nebo sněhových krupek v typických přeháňkách severozápadního proudění. Podle předpovědních modelů bude nejstudenější sobota. Ráno lze čekat zejména při zmenšení oblačnosti větší mráz.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 17.3.: 2 až 6°C, na JV 8°C

Čt 18.3.: 2 až 6°C

Pá 19.3.: 3 až 7°C

So 20.3.: -1 až +3°C

Ne 21.3.: 3 až 7°C

Podle nynějších prognóz by se mělo začít oteplovat během příštího týdne a to vzhledem k víkendové teplotě i citelně. Stále bude teplota vzduchu ale podprůměrná, kolem průměru by se měla začít pohybovat až v polovině příštího týdne. Počasí by se mělo podle většiny výstupů modely více méně ustálit a to i co se týče srážek. Těch by mělo být před koncem března o něco méně.

Severní vítr bude krutý. Očekávaný vývoj teploty a srážek dle výstupu modelu GFS z 16.3.2021.

Obr. 2 Očekávaný vývoj teploty v 850hPa a srážek jednotlivých variant podle modelu GFS v Praze pro dalších dnech, zdroj: wetterzentrale.de

Tlaková níže a frontální systém

V prostoru západní části vznikne tlaková níže a společně se svým frontálním systémem přejde přes ČR v pátek. Bude příčinou dalšího, avšak krátkého, většího ochlazení. Proto bude sobotní den o poznání studenější a teplota vzduchu bude i v nejnižších polohách zcela zimní. Takže ohledně teploty nepůjde o jarní, ale o zimní den. Cyklona přinese na systému front krátce významnější srážkovou činnost. Následně srážky ustanou a počasí v ČR začne ovlivňovat východní okraj tlakové výše, která se rozprostírá a bude rozprostírat nad západní Evropou.

TIP: Sledujte na naší stránce Předpověď teploty.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality