Předpověď teplotyPrognózy počasí

Severní vítr bude krutý

Hodnocení článku

Jak bylo již naznačeno ve výhled počasí na tento týden, tak nás čeká studené proudění. Platit bude typická proměnlivost březnového počasí s vpády studeného vzduchu. V nejbližších dnech tedy bude platit, že severní vítr bude krutý. Od severu k nám bude totiž zesilovat příliv studeného vzduchu. Teplota vzduchu bude pod dlouhodobým normálem pro počátek druhé poloviny března. Ve střední Evropě se bude udržovat studený vzduch a to v pásu severní a severovýchodní až jihozápadní Evropa. Tento bude tedy pronikat daleko na jih. V těchto oblastech bude teplota značně pod dlouhodobým normálem. I když začíná tuto sobotu astronomické jaro, tak bude počasí v tuto dobu nejstudenější (obr. 1). Bývá tomu tak ale poměrně často, zvláště v posledních letech po teplejších zimách.

Nejstudenější bude konec týdne

Severní vítr bude krutý. Odchylky teploty vzduchu v 850hPa na 20.3.2021.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu v 850hPa v Evropě na 20.3.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Ke konci týdne příliv studeného vzduchu ze severu na naše území ještě zesílí. I když velmi přechodně, tak bude teplota významně podprůměrná a to v celé střední, severovýchodní až jihozápadní Evropě (obr. 1). V nejbližších dnech bude také větrno a častěji se budeme setkávat se srážkami. Ty budou mít různou formu a i v nižších polohách budou často tuhé v podobě sněžení, kombinace deště a sněžení nebo sněhových krupek v typických přeháňkách severozápadního proudění. Podle předpovědních modelů bude nejstudenější sobota. Ráno lze čekat zejména při zmenšení oblačnosti větší mráz.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 17.3.: 2 až 6°C, na JV 8°C

Čt 18.3.: 2 až 6°C

Pá 19.3.: 3 až 7°C

So 20.3.: -1 až +3°C

Ne 21.3.: 3 až 7°C

Podle nynějších prognóz by se mělo začít oteplovat během příštího týdne a to vzhledem k víkendové teplotě i citelně. Stále bude teplota vzduchu ale podprůměrná, kolem průměru by se měla začít pohybovat až v polovině příštího týdne. Počasí by se mělo podle většiny výstupů modely více méně ustálit a to i co se týče srážek. Těch by mělo být před koncem března o něco méně.

Severní vítr bude krutý. Očekávaný vývoj teploty a srážek dle výstupu modelu GFS z 16.3.2021.

Obr. 2 Očekávaný vývoj teploty v 850hPa a srážek jednotlivých variant podle modelu GFS v Praze pro dalších dnech, zdroj: wetterzentrale.de

Tlaková níže a frontální systém

V prostoru západní části vznikne tlaková níže a společně se svým frontálním systémem přejde přes ČR v pátek. Bude příčinou dalšího, avšak krátkého, většího ochlazení. Proto bude sobotní den o poznání studenější a teplota vzduchu bude i v nejnižších polohách zcela zimní. Takže ohledně teploty nepůjde o jarní, ale o zimní den. Cyklona přinese na systému front krátce významnější srážkovou činnost. Následně srážky ustanou a počasí v ČR začne ovlivňovat východní okraj tlakové výše, která se rozprostírá a bude rozprostírat nad západní Evropou.

TIP: Sledujte na naší stránce Předpověď teploty.