Sněžení bude po polovině března časté

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Sněžení bude po polovině března časté. Teplejší počasí, které se přechodně objevovalo v minulých týdnech bude nyní minulostí. Tak, jak bývá zvykem, tak se bude prosazovat i nyní po polovině března studené proudění. V dalších dnech vydrží podle všeho delší dobu. Začátek jara je tedy daleko a je třeba zatím určitě i vyčkat se zahájením prací na zahradách. Prací, které spočívají v podobě setí či sázení plodin. V noci bude patrně i významněji mrznout, podobně jako loni.

Týden 15. až 21.3.2021

Předpověď

Týden po polovině března bude dosti studený. Studené počasí vydrží pravděpodobně po celý nebo po většinu týdne. V noci bude často mrznout, přes den bude teplota jen slabě nad bodem mrazu. Ve výšce se bude nacházet mrazivý vzduch, proto srážky budou i v nižších nadmořských výškách převážně sněhové či smíšené. A v případě přeháněk se objeví sněhové krupky, typické srážky studeného proudění na konci chladné části roku. Počasí tedy nebude zatím přát zahradním pracím spojeným se začátkem vegetačního období, ani mnohých venkovním aktivitám.

V průběhu týdne budou průběžně přecházet frontální systémy ve studeném severozápadním proudění. Ty budou zdrojem vlhkosti a lze tedy čekat i průběžné srážky. Počasí bude studené v celé střední Evropě, kam bude tedy intenzivně pronikat studený vzduch od severozápadu až severu. Půjde nejen o střední Evropu, ale i o jižnější oblasti evropského kontinentu. Počasí bude u nás v tomto týdnu studenější než bylo v uplynulých třech týdnech.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +2 až -5°C, ve druhé polovině týdne -2 až -7°C a při zmenšené oblačnosti hlavně na SV/V i -10°C.
  • Nejvyšší teplota: 2 až 7°C, zpočátku týdne až 9°C a ke konci týdne krátce kolem 2°C.
  • Průměrná teplota: -2 až +2°C
  • Shrnutí období: Podprůměrné
  • Celkové srážky: 520mm/cm, na návětří hor i kolem 45cm
  • Shrnutí období: Průměrné

Synoptická situace a závěr

V zesilujícím studeném severozápadním až severním prouděním budou přes centrální Evropu postupovat frontální systémy. Studené proudění bude sílit hlavně ke konci týdne, kdy se postupně začne od západu nad střední Evropu rozšiřovat tlaková výše. Takže sněžení bude po polovině března časté, vzhledem k uvedenému vývoji počasí.

V týdnu bude převažovat pro současné období dosti nízká teplota. Ve vztahu k vegetaci je to ale pozitivní vliv, než v případě abnormálně teplého počasí. Srážky budou průběžné a vyjma nížin se utvoří krátce, od středních poloh i na několik dnů sněhová pokrývka. To je též dobrá zpráva pro hydrologickou situaci a vláhové podmínky v půdě (oproti loňsku), která ještě krátce ve svrchní vrstvě i mimo vyšší polohy promrzne. Modelové mapy lze sledovat například na stránce wetter3.de.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Sněžení bude po polovině března časté
Název
Sněžení bude po polovině března časté
Popis
Sněžení bude po polovině března časté. Stručný výhled průběhu počasí a hodnot základních meteorologických prvků na týden 15.-21.3.2021.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.