Historie počasíSpadlé srážky

Spadlo přes 60mm srážek za méně než den

Hodnocení článku

Významná bouřková činnost v kombinaci s deštěm přinesla na zvlněném rozhraní významné srážky do Čech během neděle. Jak bylo očekáváno významné srážky se začaly vyskytovat během nedělního odpoledne a zejména pak večer či v noci na pondělí. Místy spadlo kolem 40mm srážek, ojediněle i kolem 60mm za několik hodin. Nejde o celodenní srážkové úhrny, ale o úhrn při přívalových srážkách bouřkové činnosti či v kombinaci s další konvekční (přeháňkovou) činností. Spadlo přes 60mm srážek a to lokálně zejména v Praze a okolí, dále na jihu a jihozápadě Čech. Frontální rozhraní se bude nad naším územím vlnit a postupovat pozvolna k východu. Proto bude určovat charakter počasí u nás tři dny. Více teoreticky v článku Zvlněná fronta a její charakteristiky. Očekávané srážky a obecně průběh počasí najdete v článku Citelně se ochladí a zaprší.

Rychlé doplnění deficitu srážek po suchém období

Srážky, které se měly vyskytnout během zhruba dvou týdnů, se vyskytly během krátké doby. Sucho bylo v ČR místy významné po několikadenním velmi teplém počasí bez srážek a s četným slunečním svitem. Pravé středoevropské léto zavládlo u nás a obecně ve střední Evropě zejména v posledních červencových dnech. Nyní spadlo i přes 60mm srážek a spadly tak hlavní srážky nejen tohoto a minulého týdne, ale jde i o podstatnou část srpnového srážkového úhrnu. Při výskytu prudkých srážek po delším suchém období se uplatní zejména odtok vody z území, ale infiltrace (vsak) se také odehrává. To znamená, že se situace kolem sucha určitě zlepší. Důležité budou další srážky, které spadnou převážně ve formě deště. Celkově do středy významněji zaprší na celém území.

Spadlo přes 60mm srážek. Akumulace srážek z den do 3.8.2020 8h.Obr. 1 Spadlé srážky v ČR za 24h do 3.8.2020 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 3.8.2020 8 SELČ:

63.5mm Planá

63.2mm Semčice

61.7mm Staré Sedlo

60.0mm Plzeň-Mikulka

59.7mm Hradištko

58.2mm Obříství

57.5mm Praha-Ruzyně

57.4mm Horšovský Týn

55.9mm Přimda

55.1mm Kostomlaty nad Labem

54.5mm Husinec-Řež

51.8mm Tuhaň

Aktuální a spadlé srážky nejen v ČR najdete na naší stránce Aktuální srážky.

Dalších až 60mm spadne dnes a zítra na jihu a východě republiky

Předpověď akumulace srážek za den do 3.8.2020 8h.

Obr. 2 Očekávané úhrny srážek za 24h v ČR dle modelu Aladin do 4.8.2020 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Trvalý a místy vydatný déšť lze čekat dnes a hlavně na jihu území ještě zítra. Srážkové úhrny budou místy opět vysoké, avšak za delší časové období než v případě nedělních bouřek. V jižní a východní části ČR je vyšší nasycení, proto zde lze čekat po srážkách významnější odtoky. Následně se čekají reakce vodních toků v podobě významných vzestupů hladin a to místy s dosažením SPA. Dosaženy by měly být nižší SPA, žádná významná povodňová situace se neočekává. Na jihu a východě země spadne do úterního rána 15-40mm, místy 60mm srážek (obr. 1). V úterý bude pršet přes den zejména na jihu země. Srážky tam budou už méně vydatné, avšak stále půjde o nezanedbatelné úhrny. Ty lze čekat do 20mm, místy vyšší.

Zdroj dat: hydro.chmi.cz, pla.cz