V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale průměrné počasí

Hodnocení článku

Posledním klimatologicky letním měsícem z trojice měsíců je srpen. Prognóza chodu základních prvků a jejich odchylek od normálu slibuje běžných chod jejich hodnot. Předpokládaný průběh během jednotlivých týdnů ukazuje na to, že se bude počasí více střídat. V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale celkově průměrné počasí. Zůstaneme tedy u našeho středoevropského standardu. Tento byl přerušen pouze na konci července při výskytu delšího slunného suššího období s poměrně ustálenou teplotou vzduchu. Delší teplé a suché období by se v srpnu vyskytnout nemělo.

Počasí bude letní i deštivé

Stále se budou opakovat sušší a teplejší období s chladnějšími a vlhčími. Po teplém a suchém přelomu měsíců máme nyní vlhčí a chladnější období. Toto bude střídáno opět obdobím teplým a relativně sušším. Většinou by žádný charakter počasí neměl trvat nijak moc dlouho. Počasí se tak bude hodně střídat a ohledně měsíce srpna jako celku bude průměrné co do teploty vzduchu (zde i slabě nadprůměrné) i většinou co do spadlých srážek. Je jednoznačné, že hlavní srážky měsíce spadnou nyní v jeho úplném úvodu. V teplých obdobích to budou spíše lokální konvekční srážky. I dlouhodobá předpověď je toho názoru, že nejvíce srážek bude v prvním týdnu srpna. Následovat bude jejich pokles, následně mírný vzestup. Srážky budou ale během měsíce co do území nerovnoměrně rozloženy a jejich úhrny se budou tedy více lišit.

Obr. 1 Předpokládané odchylky teploty vzduchu od normálu v Evropě dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Nejtepleji by mělo být kolem poloviny měsíce, poté se bude teplota vzduchu mírně snižovat. Ale stále se bude udržovat v horní hranici normálu a to až do konce měsíce. Krátce tak může být nadprůměrná vůči aktuálnímu období, ale ne nijak významně. Je možné čekat, že bude spíše častěji nad normálem než pod ním. Vyplývá to z aktuálního výhledu i ze statistické předpovědi ČHMÚ. I když odhadnout chod prvků v jednotlivých týdnech v rámci delšího období má svá velká úskalí a potýká se s větší nepřesností. Sledovat to můžeme týden co týden na zmíněné měsíční předpovědi založené částečně na statistické bázi.

Aktuální vyhlídky základních prvků a odchylek jejich hodnot od normálů najdete na naší stránce Dlouhodobé předpovědi.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality