V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale průměrné počasí

()

Posledním klimatologicky letním měsícem z trojice měsíců je srpen. Prognóza chodu základních prvků a jejich odchylek od normálu slibuje běžných chod jejich hodnot. Předpokládaný průběh během jednotlivých týdnů ukazuje na to, že se bude počasí více střídat. V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale celkově průměrné počasí. Zůstaneme tedy u našeho středoevropského standardu. Tento byl přerušen pouze na konci července při výskytu delšího slunného suššího období s poměrně ustálenou teplotou vzduchu. Delší teplé a suché období by se v srpnu vyskytnout nemělo.

Počasí bude letní i deštivé

Stále se budou opakovat sušší a teplejší období s chladnějšími a vlhčími. Po teplém a suchém přelomu měsíců máme nyní vlhčí a chladnější období. Toto bude střídáno opět obdobím teplým a relativně sušším. Většinou by žádný charakter počasí neměl trvat nijak moc dlouho. Počasí se tak bude hodně střídat a ohledně měsíce srpna jako celku bude průměrné co do teploty vzduchu (zde i slabě nadprůměrné) i většinou co do spadlých srážek. Je jednoznačné, že hlavní srážky měsíce spadnou nyní v jeho úplném úvodu. V teplých obdobích to budou spíše lokální konvekční srážky. I dlouhodobá předpověď je toho názoru, že nejvíce srážek bude v prvním týdnu srpna. Následovat bude jejich pokles, následně mírný vzestup. Srážky budou ale během měsíce co do území nerovnoměrně rozloženy a jejich úhrny se budou tedy více lišit.

Obr. 1 Předpokládané odchylky teploty vzduchu od normálu v Evropě dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Nejtepleji by mělo být kolem poloviny měsíce, poté se bude teplota vzduchu mírně snižovat. Ale stále se bude udržovat v horní hranici normálu a to až do konce měsíce. Krátce tak může být nadprůměrná vůči aktuálnímu období, ale ne nijak významně. Je možné čekat, že bude spíše častěji nad normálem než pod ním. Vyplývá to z aktuálního výhledu i ze statistické předpovědi ČHMÚ. I když odhadnout chod prvků v jednotlivých týdnech v rámci delšího období má svá velká úskalí a potýká se s větší nepřesností. Sledovat to můžeme týden co týden na zmíněné měsíční předpovědi založené částečně na statistické bázi.

Aktuální vyhlídky základních prvků a odchylek jejich hodnot od normálů najdete na naší stránce Dlouhodobé předpovědi.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale průměrné počasí
Název
V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale průměrné počasí
Popis
V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale průměrné počasí. Komentář aktuálního výhledu počasí na měsíc srpen 2020 a očekávaný trend hlavních prvků.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.