Prognózy počasíSezónní výhledy

V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale průměrné počasí

Hodnocení článku

Posledním klimatologicky letním měsícem z trojice měsíců je srpen. Prognóza chodu základních prvků a jejich odchylek od normálu slibuje běžných chod jejich hodnot. Předpokládaný průběh během jednotlivých týdnů ukazuje na to, že se bude počasí více střídat. V srpnu 2020 bude proměnlivé, ale celkově průměrné počasí. Zůstaneme tedy u našeho středoevropského standardu. Tento byl přerušen pouze na konci července při výskytu delšího slunného suššího období s poměrně ustálenou teplotou vzduchu. Delší teplé a suché období by se v srpnu vyskytnout nemělo.

Počasí bude letní i deštivé

Stále se budou opakovat sušší a teplejší období s chladnějšími a vlhčími. Po teplém a suchém přelomu měsíců máme nyní vlhčí a chladnější období. Toto bude střídáno opět obdobím teplým a relativně sušším. Většinou by žádný charakter počasí neměl trvat nijak moc dlouho. Počasí se tak bude hodně střídat a ohledně měsíce srpna jako celku bude průměrné co do teploty vzduchu (zde i slabě nadprůměrné) i většinou co do spadlých srážek. Je jednoznačné, že hlavní srážky měsíce spadnou nyní v jeho úplném úvodu. V teplých obdobích to budou spíše lokální konvekční srážky. I dlouhodobá předpověď je toho názoru, že nejvíce srážek bude v prvním týdnu srpna. Následovat bude jejich pokles, následně mírný vzestup. Srážky budou ale během měsíce co do území nerovnoměrně rozloženy a jejich úhrny se budou tedy více lišit.

V srpnu 2020 bude průměrné počasí. Odchylky teploty.

Obr. 1 Předpokládané odchylky teploty vzduchu od normálu v Evropě dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Nejtepleji by mělo být kolem poloviny měsíce, poté se bude teplota vzduchu mírně snižovat. Ale stále se bude udržovat v horní hranici normálu a to až do konce měsíce. Krátce tak může být nadprůměrná vůči aktuálnímu období, ale ne nijak významně. Je možné čekat, že bude spíše častěji nad normálem než pod ním. Vyplývá to z aktuálního výhledu i ze statistické předpovědi ČHMÚ. I když odhadnout chod prvků v jednotlivých týdnech v rámci delšího období má svá velká úskalí a potýká se s větší nepřesností. Sledovat to můžeme týden co týden na zmíněné měsíční předpovědi založené částečně na statistické bázi.

Aktuální vyhlídky základních prvků a odchylek jejich hodnot od normálů najdete na naší stránce Dlouhodobé předpovědi.