Studené počasí do konce dubna?
Chladné počasí zatím nebere konce, je jisté, že letošní duben bude studený a tedy teplotně podnormální. To slibují předpovědi již delší dobu. Je třeba tedy čekat studené počasí do konce dubna? Numerické modely zatím jsou toho názoru, ranní mrazy se budou s přestávkami objevovat skutečně až téměř do konce dubna. Potvrzuje to i statistická předpověď ČHMÚ, která slibuje spíše záporné odchylky teploty i na počátku května. Ráno bude stále často mrznout a a ni odpoledne v maximech nemůžeme čekat nijak vysoké hodnoty teploty. Podstatně tepleji už bylo například na konci března a první dubnový den. Pokud připustíme pořekadlo, jak první den měsíce takový celý měsíc, tak je tomu v případě letošního dubna zcela naopak. Jaký je vývoj počasí a to hlavně teploty podle současných numerických modelů pro poslední dekád měsíce dubna?
Podle dosavadního vývoje teploty a s přihlédnutím k předpovědi do konce dubna by měl být letošní duben nejstudenější od roku 1941. Vyplývá to z dat ČHMÚ, který tento fakt zmiňuje u svého měsíčního výhledu. Ten zní na dosti studené počasí i v prvních květnových dnech. Samozřejmě bude teplota stoupat, ale stále pomaleji než by v tomto období měla.
Zůstaneme za kamny, ranní mráz bude častý
Skutečně lze zatím potvrdit, že studené počasí bude časté. S tím bude spojen i pokles teploty vzduchu v noci a ráno pod bod mrazu v nížinách. Zejména při delším vyjasnění může jít o větší mráz, proto bude důležitá předpověď teploty pro další dny. Již jsou venku náchylné plodiny a je třeba je před mrazem ochránit. Plodiny, které nesnesou chladnější počasí a obecně se dávají ven později, určitě ponechme na místech s pro ně vhodnými podmínkami. Zpravidla tak činíme opravdu až do poloviny května, tedy do tzv. ledových mužů. Příkladem jsou rajské. O tom, zda se i letos uplatní před polovinou května ochlazení a jak významné je samozřejmě nyní nemožné hovořit. Ale je možné potvrdit, že nejbližší dny po krátce teplejším počasí opět ranní mrazy přinesou.
Do středy můžeme čekat mírně teplejší počasí, ve středu dosáhne teplota v maximech 18-19°C a ojediněle vyšší hodnoty. Nicméně spíše lokálně v nejníže položených oblastech. V noci mrznout mimo vyšší polohy nebude, minima teploty budou klesat na 7 až 2°C nejčastěji. To platí ještě o čtvrtku, ale ne pro celou zemi. Na západě bude již mrznout, tam se jako obvykle při této situaci projeví ochlazení jako první. Teplota tam ve čtvrtek ráno může klesnout na -2°C. Od pátku bude mrznout četněji a to kdekoli v ČR.
Obr. 1 Minima teploty na pátek 23.4.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de
Očekávaná nejnižší teplota vzduchu v ČR po ochlazení:
Pá 23.4.: +1 až -3°C
So 24.4.: +2 až -3°C
Ne 25.4.: +3 až -1°C
Po 26.4.: +2 až -3°C
Út 27.4.: 0 až -4°C
Předpověď ukazuje, že s ranním mrazem se budeme setkávat četně. Jen v nejnižších polohách v některých dnech zůstane zejména při velké oblačnosti teplota nad bodem mrazu. Během příštího týdne se bude mírně oteplovat, ale neznamená to, že se s ranním mrazem před létem už nesetkáme.
Studené počasí do konce dubna. Bude o víkendu teplo nebo chladněji?
Numerické modely vesměs slibovaly zvýšení teploty po čtvrtečním ochlazení a na víkend nad 15°C. A to na konci minulého týdne. Nyní je situace jiná a s oteplováním jsou opatrné. Maxima teploty dávají stále kolem 10°C, maximálně mírně nad tuto hodnotu i na počátku nového týdne. Tak studené počasí jako v týdnu uplynulém samozřejmě nebude, stále ovšem půjde o podnormální teplotu a to slabě až mírně. K průměru se teplota dostane jen v úterý a ve středu tohoto týdne. Podle ensemble předpovědi (předpověď více variant vývoje) ukazuje jasnou převahu, kdy bude teplota podnormální a to od avizovaného čtvrtečního ochlazení za studenou frontou. Jen zvolna se bude během příštího týdne zvyšovat a blížit se k normálním hodnotám. Řeč je o teplotě v hladině 850hPa (1.5km) nad povrchem, kde se považuje teplota za orientační veličinu a též základní předpovídanou.
O víkendu bude tedy spíše chladnější počasí, teplota do 12-13°C. V sobotu bude na jihu území o něco tepleji.