Studené proudění se ještě prosadí

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Studené proudění se ještě prosadí.

Týden 8. až 15.4.2019

Stručně

Po polovině týdne to vypadá na významné ochlazení, byť už nám počasí naznačovalo že jaro je definitivně tady. Do úterý lze čekat maximální teploty jarní, ale poté k nám pronikne studený vzduch. Za jasných nocí hrozí nejen přízemní mrazíky, ale i mráz ve dvoumetrové výšce nad povrchem, tedy ve standardní výšce pro měření teploty vzduchu. Proto je třeba s tím počítat a případně zabezpečit ovocné stromy na zahradách.

Předpověď

Počátek týdne bude ve znamení pokračujících jarních teplot. V pondělí a v úterý se objeví na jihozápadě a západě přeháňky, případně i bouřky. Na ostatním územím se však srážky neobjeví vůbec nebo jen ojediněle. Budou to jediné srážky týdne, další dny přinesou opět počasí bez srážek a ubývání oblačnosti. Za jasných nocí ve studeném proudění zejména od pátku pozor na ranní mrazy.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 10 až 3°C, nejvyšší v pondělí, se změní na +2 až -4°C od čtvrtka.

Nejvyšší teploty 12 až 18°C a též nejvyšší v pondělí a v úterý kromě JZ/Z/SZ území, od čtvrtka lze čekat 6 až 13°C.

Průměrné teploty 5 až 9°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 2 až 15mm, na JZ/Z místy 25mm.

Shrnutí

Teploty se budou snižovat, oproti posledním dvou až třem týdnům lze čekat chladnější počasí. Teplotně nebude ke konci týdne odpovídat ani normálu pro období před polovinou dubna. Srážek bude stále velmi málo a pokud se objeví, budou lokální.

Týden bude:

teplotně podprůměrný

srážkově mírně podprůměrný.

Synoptická situace

V prvních dnech týdne bude počasí ve střední Evropě pod vlivem tlakové níže a s ní spojené okluzní fronty. Zbytek týdne pak pod vlivem vyššího tlaku vzduchu s přílivem studené ho vzduchu od severu.

Předpověď na den přináší aktuální informace o počasí každý den. V případě vyhlídky počasí na další dny lze použít také prezentaci map numerických modelů. Tu najdete například na stránce pivotalweather.com.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.