Teplota nad 37°C, nové rekordy

Hodnocení článku

Včera vystoupila teplota nad 37°C, nové rekordy byly pokořeny asi na polovině meteorologických stanic. A to těch, kde jsou údaje vypovídající. Tedy stanicích s délkou měření minimálně 30 let. Což je standardem pro hodnocení rekordních hodnot teploty vzduchu. Nejtepleji bylo v Polabí, na východě Čech a na jihu Moravy. Teplota vzduchu mírně přesáhla 37°C, nejvyšší hodnotu naměřenou v červnu pro letošní rok nepřesáhla a ani se ji nepřiblížila. tuto kratší vlnu veder můžeme považovat v letošním léta za třetí hlavní vlnu horkého počasí s teplotou dosahující nebo přesahující 35°C. Takový den, kdy teplota dosáhne této hodnoty nebo ji pokoří se může nazývat jako „super tropický“. Tím se přidává tzv. extrémnější varianta tropického dne s maximem teploty 30°C a více.

V pátek i 37°C, dnes maximálně letních 25°C

Teplota vzduchu včera dosáhla nejvyšší hodnoty za tento týden a obecně za tuto horkou vlnu. Maximum činilo 37.7°C a změřeno bylo v Borohrádku na východě Čech. Více vypovídající maximum o tomto extrému bylo dosaženo v Doksanech a činilo 37.4°C. Na této stanici délka měření spolehlivě přesahuje 30 let.

Nejvyšší dosažené hodnoty teploty v ČR 5.8.2022:

  • 37.7°C Borohrádek (měření 3 roky)
  • 37.4°C Doksany
  • 37.3°C Plzeň-Bolevec

Podobně vysoká teplota byla například v jihomoravské Strážnici nebo v Hradci Králové. Dosáhla přibližně 36°C. Pokořena byla zhruba polovina rekordů na stanicích měřících 30 a více let, kterých je aktuálně 160.

Dnes i zítra teplota vzduchu dosáhne maximálně nejčastěji 25°C v chladném vzduchu, který se k nám dostává od severu. Na počátku týdne se vrátí ale východní proudění a teplota vzduchu se začne zvyšovat. V polovině týdne se teplota vzduchu dostane místy ke 30°C a v dalších dnech tuto hodnotu opět překročí. A podle současných numerických prognóz to vypadá, že v závěru týdne dosáhne opět hodnot jako do včerejšího dne. Další vlna vedra tedy je na obzoru. Sucho se tedy začne opět zvýrazňovat a požární riziko poroste. Proto trvale nutno upozorňovat před opět zvyšujícím se rizikem požárů v přírodě. Toto očekáváme ke konci týdne místy i extrémně vysoké.

Data: chmi.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality