Extrémy teplotyHistorie počasí

Teplota nad 37°C, nové rekordy

Hodnocení článku

Včera vystoupila teplota nad 37°C, nové rekordy byly pokořeny asi na polovině meteorologických stanic. A to těch, kde jsou údaje vypovídající. Tedy stanicích s délkou měření minimálně 30 let. Což je standardem pro hodnocení rekordních hodnot teploty vzduchu. Nejtepleji bylo v Polabí, na východě Čech a na jihu Moravy. Teplota vzduchu mírně přesáhla 37°C, nejvyšší hodnotu naměřenou v červnu pro letošní rok nepřesáhla a ani se ji nepřiblížila. tuto kratší vlnu veder můžeme považovat v letošním léta za třetí hlavní vlnu horkého počasí s teplotou dosahující nebo přesahující 35°C. Takový den, kdy teplota dosáhne této hodnoty nebo ji pokoří se může nazývat jako “super tropický”. Tím se přidává tzv. extrémnější varianta tropického dne s maximem teploty 30°C a více.

Tropické počasí v závěru týdne. Jasné letní počasí. Vrátí se slunečné a teplé počasí. Svatá Anna, horko už od rána. Teplota nad 37°C.

V pátek i 37°C, dnes maximálně letních 25°C

Teplota vzduchu včera dosáhla nejvyšší hodnoty za tento týden a obecně za tuto horkou vlnu. Maximum činilo 37.7°C a změřeno bylo v Borohrádku na východě Čech. Více vypovídající maximum o tomto extrému bylo dosaženo v Doksanech a činilo 37.4°C. Na této stanici délka měření spolehlivě přesahuje 30 let.

Nejvyšší dosažené hodnoty teploty v ČR 5.8.2022:

  • 37.7°C Borohrádek (měření 3 roky)
  • 37.4°C Doksany
  • 37.3°C Plzeň-Bolevec

Podobně vysoká teplota byla například v jihomoravské Strážnici nebo v Hradci Králové. Dosáhla přibližně 36°C. Pokořena byla zhruba polovina rekordů na stanicích měřících 30 a více let, kterých je aktuálně 160.

Dnes i zítra teplota vzduchu dosáhne maximálně nejčastěji 25°C v chladném vzduchu, který se k nám dostává od severu. Na počátku týdne se vrátí ale východní proudění a teplota vzduchu se začne zvyšovat. V polovině týdne se teplota vzduchu dostane místy ke 30°C a v dalších dnech tuto hodnotu opět překročí. A podle současných numerických prognóz to vypadá, že v závěru týdne dosáhne opět hodnot jako do včerejšího dne. Další vlna vedra tedy je na obzoru. Sucho se tedy začne opět zvýrazňovat a požární riziko poroste. Proto trvale nutno upozorňovat před opět zvyšujícím se rizikem požárů v přírodě. Toto očekáváme ke konci týdne místy i extrémně vysoké.

Data: chmi.cz