Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 19. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 19. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Další dny května můžeme čekat mírně teplejší a sušší. Méně oblačné dny bez srážek vystřídá krátce oblačné počasí místy s nevýznamnými srážkami v oblasti atmosférických front. V noci a ráno čekáme při malé oblačnosti v prvních dvou dnech týdne četný přízemní mráz a místy i mráz ve dvou metrech nad povrchem. poté už by se mráz neměl objevit a to ani v závěru týdne, na dny připadají tzv. ledoví muži.

Počasí na 19. týden 2023. Slunečné počasí, narůstající mladé obilí a v pozadí rozkvetlá řepka.

Týden: 8. až 14.5.2023

Předpověď

Více oblačnosti i srážek se vyskytne zejména na konci týdne a také v oblasti front v jeho polovině. Nejméně oblačnosti můžeme čekat na začátku týdne, v jeho prvních dvou dnech. Tedy n sváteční pondělí a poté ještě v úterý, kdy převáží slunečno či zcela jasno. Převážně hodně oblačnosti se očekává od středy, kdy se na obloze vyskytne polojasno jen krátce a to v závěru týdne. Díky tomu také nečekáme noční teplotu blízkou nule nebo dokonce zápornou. Minima teploty však klesnou i a hodnoty kolem 5°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -1°C, během týdne 9 až 3°C
  • Nejvyšší teplota: 15 až 21°C na počátku a místy na konci týdne, jinak 12 až 18°C
  • Průměrná teplota: 9 až 12°C, odchylka období: mírně podprůměrné.
  • Celkové srážky: 515mm, na JZ/Z až 35mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

Tlaková výše ovlivňující naše počasí se přesune přes střední Evropu k severovýchodu a ztratí vliv na počasí u nás. V polovině týdne od západu přejde přes ČR frontální systém, za nímž k nám začne pronikat chladnější vzduch. Ve vlhčím vzduchu s přechodem frontálních vln zůstane naše území i v dalších dnech.

Závěr: Počasí na 19. týden 2024

TIP: Mapy numerických modelů najdete například na webu pivotalweather.com. Sledujte naší Předpověď na den aktualizovanou každodenně.

Očekáváme i nadále vůči klimatickému normálu směrem k polovině května spíše studenější počasí, zejména v řeči nejnižších nočních hodnot teploty. Srážkově čekáme spíše chudší počasí, což se vlivem spíše nižší teploty nijak negativně neprojeví. Více srážek spadne ke konci období a to hlavně na JZ/Z území.