Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ve středu léto, o víkendu přízemní mráz

Hodnocení článku

Ve středu léto, o víkendu přízemní mráz. Vzhledem k tomu, že se blíží polovina května, zima se ještě musí naposledy připomenout. Nepůjde samozřejmě o žádné sněžení ve středních polohách, natož pak níže, ale o typický přízemní mráz. Období 12. až 14. května se ne nadarmo říká období ledových mužů čili zmrzlých. V tomto období totiž dochází k takovému tomu poslednímu ochlazení a záchvěvu zimy před tím, než začne to pravé léto. I když se v nejbližších dnech teplota dostane v denních maximech i nad letních 25°C. A noci budou také znatelně teplejší, v nejteplejším období půjde o hodnoty teploty jen velmi slabě pod 15°C. Tak na konci týdne přijde přeci jen ohledně zejména noční teploty citelnější ochlazení. Pokud vyjde současný předpoklad a sejdou s vhodné faktory pro radiační ochlazování, musíme čekat četný přízemní mráz.

Ve středu nás čeká léto a nebude daleko ke 30°C

Vrcholit k nám bude příliv teplého vzduchu od východu a to v polovině týdne. Slunečné až polojasné počasí, díky kterému se vzduch rychle prohřeje, zajistí pravé letní počasí. Maxima teploty dosáhnou 27°C a ojediněle vyšší hodnoty, takže se přiblíží tropickým třiceti stupňům. O něco chladněji, ale stále letní počasí nás čeká ve čtvrtek a zejména na jihu a východu ještě v pátek. Během pátku přijde ovšem změna.

Letní počasí se objeví skutečně krátce a poté bude následovat typické ochlazení před polovinou května. První dny zmrzlých, tedy čtvrtek a pátek ovšem budou letní nebo téměř letní. I v noci musíme čekat teplejší počasí a minima od 15 do 10°C. Poté přijde změna, hlavní studené noci s přízemním mrazem nás čekají až po zmrzlých a to ještě příští pondělí. Studené noci slibují modely ještě na další dva dny nového týdne. Uvidíme, jak se předpověď upřesní. V těchto případech záleží totiž hodně na oblačnosti, které bude-li celou noc málo, pak přízemní mráz hrozí i v nížině.

Průběh minimální a maximální teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 10.5.: 11/7°C, 21/25°C

St 11.5.: 14/10°C, 23/27°C

Čt 12.5.: 15/11°C, 20/24°C, na JV 27°C

Pá 13.5.: 14/10°C, 19/23°C, na JV 26°C

O zmrzlých tedy v prvních dvou dnech nebude moci být řeč. V neděli očekáváme první riziko přízemního mrazu při vyjasnění, minima teploty klesnou na 6 až 2°C, v pondělí a v úterý podobně na 6 až1°C a při vyjasnění s četným přízemním mrazem. Některé výstupy modelů ukazují i nižší teplotu, zde ovšem panuje zatím nejistota a dojde ještě k upřesnění konkrétních hodnot teploty vzduchu ve 2 metrech nad povrchem v ranních minimech. A tedy i k upřesnění rizika výskytu přízemního mrazu. O tom budeme informovat v dalších předpovědních článcích během týdne nebo v pravidelném výhledu počasí na týden.