Ve středu léto, o víkendu přízemní mráz

Hodnocení článku

Ve středu léto, o víkendu přízemní mráz. Vzhledem k tomu, že se blíží polovina května, zima se ještě musí naposledy připomenout. Nepůjde samozřejmě o žádné sněžení ve středních polohách, natož pak níže, ale o typický přízemní mráz. Období 12. až 14. května se ne nadarmo říká období ledových mužů čili zmrzlých. V tomto období totiž dochází k takovému tomu poslednímu ochlazení a záchvěvu zimy před tím, než začne to pravé léto. I když se v nejbližších dnech teplota dostane v denních maximech i nad letních 25°C. A noci budou také znatelně teplejší, v nejteplejším období půjde o hodnoty teploty jen velmi slabě pod 15°C. Tak na konci týdne přijde přeci jen ohledně zejména noční teploty citelnější ochlazení. Pokud vyjde současný předpoklad a sejdou s vhodné faktory pro radiační ochlazování, musíme čekat četný přízemní mráz.

Ve středu nás čeká léto a nebude daleko ke 30°C

Vrcholit k nám bude příliv teplého vzduchu od východu a to v polovině týdne. Slunečné až polojasné počasí, díky kterému se vzduch rychle prohřeje, zajistí pravé letní počasí. Maxima teploty dosáhnou 27°C a ojediněle vyšší hodnoty, takže se přiblíží tropickým třiceti stupňům. O něco chladněji, ale stále letní počasí nás čeká ve čtvrtek a zejména na jihu a východu ještě v pátek. Během pátku přijde ovšem změna.

Letní počasí se objeví skutečně krátce a poté bude následovat typické ochlazení před polovinou května. První dny zmrzlých, tedy čtvrtek a pátek ovšem budou letní nebo téměř letní. I v noci musíme čekat teplejší počasí a minima od 15 do 10°C. Poté přijde změna, hlavní studené noci s přízemním mrazem nás čekají až po zmrzlých a to ještě příští pondělí. Studené noci slibují modely ještě na další dva dny nového týdne. Uvidíme, jak se předpověď upřesní. V těchto případech záleží totiž hodně na oblačnosti, které bude-li celou noc málo, pak přízemní mráz hrozí i v nížině.

Průběh minimální a maximální teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 10.5.: 11/7°C, 21/25°C

St 11.5.: 14/10°C, 23/27°C

Čt 12.5.: 15/11°C, 20/24°C, na JV 27°C

Pá 13.5.: 14/10°C, 19/23°C, na JV 26°C

O zmrzlých tedy v prvních dvou dnech nebude moci být řeč. V neděli očekáváme první riziko přízemního mrazu při vyjasnění, minima teploty klesnou na 6 až 2°C, v pondělí a v úterý podobně na 6 až1°C a při vyjasnění s četným přízemním mrazem. Některé výstupy modelů ukazují i nižší teplotu, zde ovšem panuje zatím nejistota a dojde ještě k upřesnění konkrétních hodnot teploty vzduchu ve 2 metrech nad povrchem v ranních minimech. A tedy i k upřesnění rizika výskytu přízemního mrazu. O tom budeme informovat v dalších předpovědních článcích během týdne nebo v pravidelném výhledu počasí na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality