KlimatologieZajímavosti

Atlantik je nejteplejší v historii měření

Hodnocení článku

Teplota vody v Atlantickém oceánu dosahuje maximálních hodnot zpravidla na konci léta, tedy v polovině září. Teplota vody zde během srpna stále stoupá a maxima dosahuje právě v tomto období. Letošní červencové maximum teploty vody v Atlantiku dosáhlo 24.9°C a šlo o rekordní hodnotu. V centru a na západě Atlantiku se pohybuje teplota vody mezi 30 a 32°C. Blíže k Evropě má voda 26°C a kolem Azorských ostrovů a Irska pak kolem 18°C. (obr. 1). Předchozí rekordní hodnota byla změřena loni v září, letos došlo k jejímu pokoření. Jedná se o mořskou vlnu vedra, které jsou v poslední době častější a intenzivnější. V letošním roce má tato vlna delší trvání a rozšiřuje se daleko. Vzhledem k tomu, že teplota vody oceánu je na vysoké úrovni, podpoří tento fakt vývoj tropických cyklon v atlantické oblasti.

Teplota vody v Atlantiku v polovině září 2023.

Obr. 1 Teplota vody v Atlantiku v polovině září 2023, zdroj: tropicaltidbits.com

El Niňo bouřkovou sezónu v Atlantiku mírní, ale teplá voda podporuje

Letošní sezóna tropických bouří v Atlantiku se očekává vlivem silného jevu El Niňo méně aktivní. Tento jev totiž podporuje střih větru v tropické oblasti. Na druhou stranu působí opačně efekt výrazně teplé mořské vody v Atlantiku. To vedlo ke zvýšení aktivity tropických bouří. Tyto se rychleji prohlubují a dosahují vyšší intenzity. Čím dosahuje voda oceánu vyšší teploty, tím dochází ke vzniku intenzivnějších bouřkových systémů. Letos by podle předpovědi mělo vzniknout v Atlantiku 18 pojmenovaných cyklon, což je vysoce nad dlouhodobým normálem třicetiletého průměru. Ještě měsíc a půl před koncem letošní sezóny cyklon v Atlantiku činí vzniklo těchto cyklon nadprůměrné množství. Celkem 16 systémů se vyskytlo v této oblasti v loňské sezóně. Podle předpovědi tento počet letošní sezóna překoná.

Počet bouří v Atlantiku od roku 1851.

Obr. 2 Počet bouří v Atlantiku od roku 1851 do roku 2020, zdroj: Colorado state university/severe-weather.eu

 Dlouhodobý průměr počtu bouří v této oblasti za posledních 70 let činí 11 systémů v podobě pojmenovaných bouří za jednu sezónu (obr. 2). Během tohoto období lze vypozorovat nárůst počtu bouří. Pro četný vývoj tropických bouří v oblasti nutno splnění dvou podmínek. A to co nejnižší střih větru a co nejvyšší teplotu vody oceánu. Toto generuje velké množství vlhkosti, což podněcuje vývoj bouří. Letos se vyskytlo v Atlantiku zatím 14 pojmenovaných bouří. I další bouře se nad Atlantikem předpokládají intenzivní díky splnění podmínky abnormálně teplé vody. Tato vysoká teplota vody v této oblasti přetrvala po celé léto. Poté už stačí výskyt běžné poruchy v atmosféře, například běžná bouřková činnost. Z těchto podmínek budou těžit další cyklony.