Předpověď teplotyPrognózy počasí

Babí léto nastane po víkendu

Hodnocení článku

Babí léto nastane po víkendu, to není pro většinu z nás příznivá předpověď počasí. Víkend očekáváme stejně jako dnešní den většinou oblačný až zatažený a občas se vyskytnou srážky v podobě deště nebo přeháněk. Současně očekáváme chladné počasí, které léto oproti minulům dnům připomínat nebude. Počasí se začne vylepšovat až v neděli během dne, kdy začne ubývat oblačnosti. Teplota vzduchu se zvýší spíše jen slabě, hlavní oteplení nastane až v novém týdnu. To očekáváme opět zcela slunečno s přílivem teplého vzduchu od východu. V tom vystoupí maxima teploty opět na hodnoty kolem letních 25°C, noční minima zpočátku týdne klesnou pod 10°C. To jsou přesně znaky počasí babího léta.

TIPCo je to babí léto? Článek Vám poskytne obecné informace o této meteorologické singularitě u nás.

Babí léto nastane po víkendu, konec září čekejme velmi teplý

Babí léto nastane po víkendu. Odchylky teploty na 27.9.2023.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu očekávané ve středu 27.9.2023, významně teplé počasí v celé střední Evropě i na severu, zdroj: wetterzentrale.de

Září se celkově letos vyznačuje velmi teplým a také stabilním počasím. Stabilním ve smyslu vlivu vysokého tlaku vzduchu, kdy převažuje minimum oblačnosti a až výrazně velká délka slunečního svitu. toto počasí přerušují studené fronty spíše krátce. Nyní ho přeruší na dva až tři dny a poté v posledních dnech měsíce lze čekat opět počasí, které odpoledne vybídne ke koupání. To už ovšem v této roční době není pro každého. I v nočních hodinách se během týdne oteplí, jako uprostřed léta to už ale vzhledem k délce nocí a sklonu slunečního disku být nemůže. Sluníčko má i na přelomu září a října ještě docela sílu a při takovémto přílivu teplého vzduchu můžeme čekat na sluníčku i horko. A to určitě od poledních hodin do čtvrté hodiny odpolední. Doba, kdy je opravdu teplo už se ale přeci jen významně zkracuje. Proto se tomuto počasí v tomto období říká léto babí a jde o poslední skutečně teplé dny před počínající chladnou částí roku.

Babí léto nastane po víkendu. Jak moc se oteplí po víkendu?

Po 25.9.: 21 až 25°C

Út 26.9.: 23 až 27°C

St 27.9.: 23 až 27°C

Čt 28.9.: 22 až 26°C

Pá 29.9.: 23 až 27°C

So 30.9.: 23 až 27°C

Konec září čekejme velmi teplý, teplota vzduchu zůstane výrazněji až mírně nad normálem. V prvních říjnových dnech modely slibují pozvolné snižování teploty a její přibližování se k dlouhodobému normálu pro toto období.