Prognózy počasíTýdenní výhledy

Na horách hodně srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Podobně jako doposud, i v dalším týdnu čekejme na horách hodně srážek. Naproti tomu v nížinách se očekávají i zcela zanedbatelné srážky, hlavně v centru Čech a na jihu Moravy. Na horách půjde převážně o sněžení s akumulací sněhové pokrývky. Teplé počasí vyvrcholí za stále stejné situace střídání chladnějších a teplejších dnů ve středu a ve čtvrtek. V závěru týdne modely slibují naopak ochlazení a návrat nočního mrazu i do nížin.

Počasí na 14. týden 2023. Na horách hodně srážek. Přeháňka s krupkami ve studeném proudění.

Týden 7. až 13.2.2022

Předpověď

Teplo a druhý den opět chladněji. Takové střídané počasí převažuje v ČR vlastně celý leden od extrémně teplého začátku měsíce a pokračuje i nyní na začátku února. Zatím ho očekává prognóza i nadále. V novém týdnu musíme čekat, že studené počasí převládne první den a v posledních dnech. Mezi tím čekejme velmi teplo, jak již uvádíme v některých informacích, s teplotou i nad 10°C v denních maximech. Na horách převáží zimní počasí, avšak kolem poloviny týdne se tam krátce též oteplí nad nulu. Nicméně jen slabě a krátce, protože se teplota ve výšce dostane na kladné hodnoty též krátce a slabě. V nižších výškách očekáváme znatelnější oteplení.

V závěru týdne slibuje prognóza ochlazení, toto by mělo být podle vyhlídky na další týden ovšem opět pouze krátké. Následně čekejme pokračující střídání teploty s převahou (delším trváním) teplejších epizod.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -2°C, v polovině týdne kolem 3-4°C, v závěru 1 až -5°C a na sněhu i méně
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C, v polovině týdne kolem 9°C a v závěru kolem 2-3°C
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 25mm/cm, návětří hor 2550cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Na horách hodně srážek

Velký význam vlivu Atlantiku a západního přenosu vzduchu se střídáním jednotlivých vzduchových hmot nutno čekat i dále. Bez větších změn tato situace převáží celý týden as tím, že zpočátku týdne k nám bude pronikat za studenou frontou chladnější vzduch. Totéž platí o konci týdne. Mezi tím přejde systém front s významnějším teplým sektorem dané cyklony, se kterou se pojí. Za studenou frontou tohoto systém k nám v pátek pronikne studený vzduch. Toto proudění vydrží do konce týdne.

V čerstvém proudění při přechodu front musíme čekat rozdílné úhrny srážek. V nížinách srážky zanedbatelné nebo slabší, na horách významné a na návětří hor nejvýznamnější. Tam převážně sněhové, jinde kapalné a sněhové či se sněhovou krupicí v přeháňkách spíše přechodně v chladných obdobích. Proto čekejme srážky v nížinách podprůměrné, od vyšších výšek průměrné až místy nadprůměrné. Detailní předpověď srážek podle modelů sledujte na naší stránce Předpověď srážek. Vyskytuje se nad naším územím jet stream, jak výrazný a jaký se očekává jeho vývoj? Najdete na stránce netweather.tv.