Na horách hodně srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Podobně jako doposud, i v dalším týdnu čekejme na horách hodně srážek. Naproti tomu v nížinách se očekávají i zcela zanedbatelné srážky, hlavně v centru Čech a na jihu Moravy. Na horách půjde převážně o sněžení s akumulací sněhové pokrývky. Teplé počasí vyvrcholí za stále stejné situace střídání chladnějších a teplejších dnů ve středu a ve čtvrtek. V závěru týdne modely slibují naopak ochlazení a návrat nočního mrazu i do nížin.

Týden 7. až 13.2.2022

Předpověď

Teplo a druhý den opět chladněji. Takové střídané počasí převažuje v ČR vlastně celý leden od extrémně teplého začátku měsíce a pokračuje i nyní na začátku února. Zatím ho očekává prognóza i nadále. V novém týdnu musíme čekat, že studené počasí převládne první den a v posledních dnech. Mezi tím čekejme velmi teplo, jak již uvádíme v některých informacích, s teplotou i nad 10°C v denních maximech. Na horách převáží zimní počasí, avšak kolem poloviny týdne se tam krátce též oteplí nad nulu. Nicméně jen slabě a krátce, protože se teplota ve výšce dostane na kladné hodnoty též krátce a slabě. V nižších výškách očekáváme znatelnější oteplení.

V závěru týdne slibuje prognóza ochlazení, toto by mělo být podle vyhlídky na další týden ovšem opět pouze krátké. Následně čekejme pokračující střídání teploty s převahou (delším trváním) teplejších epizod.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -2°C, v polovině týdne kolem 3-4°C, v závěru 1 až -5°C a na sněhu i méně
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C, v polovině týdne kolem 9°C a v závěru kolem 2-3°C
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 25mm/cm, návětří hor 2550cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Velký význam vlivu Atlantiku a západního přenosu vzduchu se střídáním jednotlivých vzduchových hmot nutno čekat i dále. Bez větších změn tato situace převáží celý týden as tím, že zpočátku týdne k nám bude pronikat za studenou frontou chladnější vzduch. Totéž platí o konci týdne. Mezi tím přejde systém front s významnějším teplým sektorem dané cyklony, se kterou se pojí. Za studenou frontou tohoto systém k nám v pátek pronikne studený vzduch. Toto proudění vydrží do konce týdne.

V čerstvém proudění při přechodu front musíme čekat rozdílné úhrny srážek. V nížinách srážky zanedbatelné nebo slabší, na horách významné a na návětří hor nejvýznamnější. Tam převážně sněhové, jinde kapalné a sněhové či se sněhovou krupicí v přeháňkách spíše přechodně v chladných obdobích. Proto čekejme srážky v nížinách podprůměrné, od vyšších výšek průměrné až místy nadprůměrné. Detailní předpověď srážek podle modelů sledujte na naší stránce Předpověď srážek. Vyskytuje se nad naším územím jet stream, jak výrazný a jaký se očekává jeho vývoj? Najdete na stránce netweather.tv.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1104 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality