Zítra 12°C, o víkendu zima

Hodnocení článku

Jak již avizujeme v předchozích předpovědích, čeká nás opět výkyv teploty. Takto vysoká teplota se nevyskytla v ČR od začátku ledna, který se nesl ve znamení rekordně teplého počasí. Teplota dosáhne zítra 12°C, o víkendu se vrátí zima. Tedy přesněji již po dvou dnech, tj. v pátek. Příliv teplého vzduchu můžeme čekat typicky krátký. Maxima teplota přesáhnou 10°C zítra a ve čtvrtek. Poté se poměrně citelně ochladí a i v nížinách bude v noci mrznout. Střednědobý výhled jednoznačně potvrzuje další střídání teplota a převážně teplý charakter počasí stále se silným vlivem Atlantiku, tedy západních složek proudění. NAO index ukazuje jasnou převahu západního přenosu vzduchu a vylučuje tak zimu mimo hory.

Zítra 12°C. Variantní předpověď modelu GFS z 8.2.2022.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS z 8.2.2022, zdroj: wetterzentale.de

Chvíli teplo a chvíli zima, mimo hory ale žádná výrazná

Na horách skutečně více méně trvale mrzne a v posledních dnech tam hodně nasněžilo, zejména na severu tak máme vyšší sněhovou pokrývku. Od středních nadmořských výšek to už je podstatně horší a zůstane tomu tak i nadále. Jednoznačně totiž potvrzuje střednědobý výhled včetně vyhlídky indexu Severoatlantické oscilace. Ohledně té se předpověď shoduje jednoznačně na pokračování kladných hodnot. Žádná varianta neukazuje záporné hodnoty pro několik dalších dnů (obr. 2). Proto můžeme čekat jen krátké přílivy studenějšího vzduchu a brzy opět prosazení se zmíněné západní cirkulace s přenosem vlhkosti, ale také teplejšího vzduchu. To potvrzuje střednědobý výhled, viz graf na prvním obrázku.

Zítra 12°C. Vývoj a předpověď NAO indexu k 8.2.2022.

Obr. 2 Vývoj a předpověď NAO indexu na další dny, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

V nejbližších dnech zaznamená teplota větší změny. Oproti studenému pondělí, kdy příliv studeného vzduchu dobře ukazovaly sněhové přeháňky včetně nížin, nás čeká oteplení i na horách. Tam půjde o krátké a méně významné zvýšení teploty. V nižších výškách očekáváme místy 12°C a to zítra a ve čtvrtek. Přeci jen začne odtávat zejména z vyšších poloh sníh a může dojít k vzestupům hladin toků. Současně ale ustanou srážky do doby přechodu studené fronty v noci na pátek, která nám vrátí studené proudění. Takže víkend čekejme v noci a ráno mrazivý po delší době ve všech nížinných oblastech a to i díky zmenšení oblaků. Přes den teplota vystoupí jen slabě nad nulu. Příští týden se ale opět mírně oteplí, více v pravidelném výhledu.