Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 39. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 39. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Počasí bude poslední dny září opět slunné a suché, současně také velmi teplé, postupně se snižující se teplotou směrem k dlouhodobému normálu pro přelom září a října. Srážky čekejme ale silně deficitní, v týdnu nespadnou téměř žádné. Změna ustáleného rázu počasí, který bývá v tomto období typický a označuje se jako babí léto, přijde spíše na začátku nového týdne. V tomto předpovídaném týdnu to zatím modely neukazují.

Týden: 25.9. až 1.10.2023

Počasí na 39. týden 2023. Vysoká oblačnost na konci září - babí léto.

Předpověď

Typické počasí pro babí léto. Dle níže uvedené synoptické situace očekáváme ustálené počasí beze srážek. Ráno se vznikem již četnějších lokálních mlh. Jinak slunečné až polojasné počasí, slabý vítr. V noci a ráno teplota vzduchu v první části týdne četně pod 10°C, přes en však i na letních 25°C. Nejteplejší počasí očekávejme pravděpodobně v polovině týdne, kdy teplota překročí i 26°C. Ani sváteční čtvrtek nebude “k zahození” co se počasí týče. Slunečno s teplotou kolem letních 25°C bude kromě otužilců lákat v tomto období spíše k výletům než ke koupání.

ochlazení o víkendu nevidí modely nijak jistě. V některých variantách vývoje se připouští stále teplé počasí, dokonce v některých dnech i teplejší než v první polovině týdne. Na přesný vývoj si musíme tedy ještě počkat, sdělí nám ho upřesňující předpovědi.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 12 až 6°C, během týdne 15 až 10°C
  • Nejvyšší teplota: 16 až 23°C, během týdne 21 až 26°C a místy krátce 28°C
  • Průměrná teplota: 15 až 18°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0mm, odchylka období: silně podprůměrné.

Synoptická situace

Stabilní tlaková výše ovlivní od jihozápadu střední až severovýchodní Evropu. Počasí u nás určí po většinu týdne, v jeho závěru se začne odsouvat více k východu. Na území ČR pronikne teplý až velmi teplý vzduch z východních směrů. Tato cirkulace přetrvá minimálně do soboty.

Závěr: Počasí na 39. týden 2023

TIP: Sledujte každodenní detailní prognózu pro ČR na naší stránce Předpověď na den. Mapy numerických modelů lze sledovat například na webu wxcharts.com.

Týden čekejme typicky ve znamení babího léta a to přesně na čas. Suchý týden přinese samozřejmě vzhledem k vyšší teplotě vyšší výpar a snižování půdní vláhy, spíše setrvalé stavy či slabé poklesy vodních toků. Delší a vlhčí noci mírně kompenzují výpar z teplého dne se slunečním svitem.