Předpověď srážekPrognózy počasí

O deštivo se postará cyklona

Hodnocení článku

O deštivo se postará cyklona i v dalších dnech. Současné vlhké počasí v ČR zapříčiňuje vliv tlakové níže nad střední Evropou. Ta se přesouvá pouze velmi pozvolna a její vliv na počasí nutno očekávat i v dalších dnech. Proto přetrvává hodně oblačné počasí s častými srážkami poměrně dlouhou dobu. Další vývoj záleží na vývoji synoptické situace. A protože na konci týdne a počátku toho následujícího ovlivní na frontální vlně v severovýchodní části střední Evropy vzniklá další cyklona, nic se nezmění. S vlhkým počasím je spojeno také chladné proudění, převládá západní až severozápadní cirkulace. Teplotně tak počasí léto nepřipomíná, při četnějších srážkách dochází k dílčímu a vzhledem k charakteru současných srážek i k místnímu ochlazování. To už teplota a ráz počasí připomínají spíše podzim. Protože teplota se udržuje při četných srážkách přes den i pod 15°C.

TIP: Přečtěte si pro více teoretických informací náš článek Vznik a vývoj cyklony nebo se podívejte na stránku Počasí v tlakové níži.

O deštivo se postará cyklona. Synoptická situace na 30.8.2021.

Obr. 1 O deštivo se postará cyklona. Předpovědní synoptická situace na pondělí 30.8.2021 ve 14 hodin, zdroj: chmi.cz

Další srážky v přeháňkách o víkendu, poté i déšť o ten se postará cyklona

Některé přeháňky a ojediněle odpoledne bouřky mohou být srážkově vydatné. Tak tomu bylo v minulých dnech a takovou situaci lze předpokládat i o víkendu. Místy se objeví silné přeháňky. Ojediněle může jít o slabé bouřky. Slabé ve smyslu nevýznamné bleskové aktivity. Tyto ale přinesou během víkendu vyšší srážkové úhrny. Většinou do 15mm za den, v některých případech i kolem 25mm za den. Stejné to bylo už na konci pracovní části tohoto týdne. Vyšší úhrny byly zaznamenány ve vyšších polohách (28.7mm Černý Důl), ale i v nížinných oblastech (23.2mm Praha-horní Počernice, 21.4mm Brno-Tuřany). Déšť, který může být místy trvalejší a vydatný, můžeme čekat od přelomu týdnů. Srážky budou bohaté a plošně rozsáhlejší zejména během pondělí, ale i v úterý. Poslední srpnové dny tak spíše proprší. Právě vliv další tlakové níže, která se bude nacházet opět nad Polskem, bude tohoto počasí příčinou.

Vydatnější srážky mohou na SV/V území zejména v oblastech s více nasyceným územím rozkolísat některé vodní toky. Jejich stavy by ovšem měly zůstat v mezích normálů.

Kolik kde spadne srážek? Opět oříšek pro modely

O deštivo se postará cyklona. Předpověď denního úhrnu srážek do 30.8.2021 8h.

Obr. 2 Předpověď denního úhrnu srážek do 30.8.2021 8h dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Při vlivu tlakové níže můžeme očekávat vždy srážkově hodně bohaté počasí. Ale také náročné na předpověď. Předpověď rozložení srážek a spadu těch vydatných se neustále mění. Podle toho se také mění předpověď dalších prvků počasí. I v případě této situace vlivu tlakové níže vykazují modelové předpovědi na více dní dopředu ohledně srážek nejistotu. Kde spadnou vydatné srážky tak zatím zcela jisté není. Podle toho se také mění hydrologické předpovědi v jednotlivých profilech na vodních tocích. Přeháňkovou činnost není jednoduché lokalizovat, regionální modely tak učiní s vyšší úspěšností zejména na druhý den. Plošné srážky v podobě deště se odhadují v případě postupu a vlivu cyklony na dané území také obtížně.

V čem je problém ohledně předpovědi srážek při této situaci? V nejistotě odhadu přesného postupu cyklony či případně s ní spojeného frontálního systému. To je základem všeho. Při změně postupu cyklony oproti původnímu předpokladu se poté mění vše. Od polohy frontálního systému a tedy přes chování oblačnosti, výskyt srážek až po stav dalších meteorologických prvků. Pokud se posune poloha cyklony, posune se oblačnost s ní a s rozhraním spojená přinášející srážky. Posune se frontální rozhraní a tím se také změní rozložení teploty na daném území.

Proč selhávají častěji globální numerické modely? Protože počítají počasí pro větší územní celky a nejsou konstruovány pro podchycení podmínek dílčích regionů takových území. Mají řidší síť uzlových bodů, k nimž počítají předpověď počasí. Neznají tedy tedy příliš lokální podmínky. Globální model přinášejí obecnou předpověď. Speciální pak nabízejí regionální modely. Ani tyto nedokáží při uvedené situaci spad srážek přesně spočítat. K tomuto doporučujeme náš článek Limity numerické předpovědi počasí nebo obecný článek Numerické modely, cíl a úspěšnost jejich práce.