Na severu spadlo přes 100mm srážek
Na severu spadlo přes 100mm srážek, jednalo se o typické návětrné svahy Krkonoš a Jizerských hor. Tam byly srážky nejvýznamnější. Za den ojediněle překročily hodnotu 100mm, jinak se pohybovaly většinou od 30 do 80mm. Srážková činnost započala během pondělního dne. Intenzivní a vytrvalé srážky vypadly na návětrné svahy hor zejména od pondělního večera do úterního rána. Hodinové úhrny srážek činily až 18mm. Srážková činnost byla spojena s postupem okludovaného frontálního systému vázaného na tlakovou níži. Za frontálním systémem k nám proniká studený vzduch od severozápadu až severu. Další srážkovou činnost můžeme čekat po krátké přestávce během noci na čtvrtek. A tento týden se setkáme se srážkami ještě více krát. I poslední, tedy víkendové dny, budou ve znamení častější srážkové činnosti. Tyto srážky by neměly být ale již tak vydatné.
Na severu spadlo přes 100mm srážek: Luční Bouda naměřila za den úhrn 112mm
Stanice na Luční Boudě, která ve výšce 1 413m n.m. patří mezi u nás nejvýše položené, zaznamenala denní úhrn srážek 112.5mm do dnešních 7 hodin ráno. Další podobně významné srážky se týkaly okolních oblastí (obr. 1). Stanice Povodí Labe na Luční Boudě změřila ještě o něco vyšší úhrn 139.4mm a stanice též státního podniku povodí na Špindlerovce naměřila 133.4mm. Další významnější srážky vypadly v Jizerských horách, nebyly ale tak vysoké jako v sousedních Krkonoších. Srážková činnost vypadla do Povodí Labe a Jizery či částečně do povodí Lužické Nisy. Povodí Jizery zaznamenalo vzestupy hladin řek v mezích normálu a tedy méně významné. Horní Labe krátce vystoupilo nad 2.SPA, po zvýšení odtoku z vodního díla Labská šlo na odtoku z přehrady též o průtok odpovídající stavu pohotovosti a současně také N-letosti Q2.
Nádrž Labská s částečně volným zásobním prostorem přesto průtok transformovala a zmírnila zejména rychlý nástup povodňové vlny v prostoru pod ní. Dále pod nádrží se průtok po řece dále transformuje. Šlo o typický průběh horské povodně, kdy je extrémními srážkami zasažena pouze vrcholová část území a pramenné části toků dílčího povodí.
Obr. 1 Na severu spadlo přes 100mm. Denní úhrny srážek v ČR do 24.8.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz
Na severu spadlo přes 100mm srážek. Nejvyšší úhrny srážek za den do 24.8.2021 7h:
112.5mm Luční bouda
77.4mm Pomezní boudy – Horní Malá Úpa
72.5mm Labská bouda
56.4mm Žacléř
55.2mm Dvoračky
44.9mm Pec pod Sněžkou
38.8mm Kořenov-Jizerka
35.6mm Bílý potok – Pavlova cesta
33.4mm Nové Město pod Smrkem
Další srážky ve čtvrtek, v pátek i o víkendu
Nebudou tak vydatné, ale v nasycených povodích zejména těmito uplynulými srážkami mohou vodní toky rozkolísat. Lépe řečeno přinést přechodné vzestupy hladin toků, ale většinou již v mezích normálu. Deštivé počasí nás provede, jak bylo již řečeno v předpovědi, celým tímto týdnem. Nejméně srážek i oblaků bude ve středu, objeví se ale typicky pozdně letní ranní mlhy vlivem dobrých podmínek pro svůj vznik. Půjde o radiační mlhy, které vznikají při dostatečné vlhkosti vzduchu a často u vodních ploch za ochlazování povrchu a okolního vzduchu. To je dosaženo při utišení větru a jasné obloze nebo jen malé nevýznamné (řídké) oblačnosti. Další frontální systémy spojené s cyklonami postoupí v chladném a vlhkém proudění od severozápadu do střední Evropy. Zajistí tak chladné a oblačné počasí s častými srážkami též na přelomu týdnů.
Například v pátek, ale i o víkendu, se při četnějších srážkách přes den teplota udrží spíše do 15-16°C maximálně. Chladnější bude západ území, tam nebude v takovém případě ani 13°C. V ČR máme typicky chladný a vlhčí závěr srpna a tedy školních prázdnin. Na koupání a slunění u vody to opravdu už nebude, pro méně otužilé letos už vůbec. Ale aktivit existuje celá řada, jen je třeba přizpůsobit je počasí. Vyrazit po dešti do lesa na první pravé podzimní houbaření by se nyní na přelomu srpna a září už mohlo vyplatit. Vedle příjemné procházky na čerstvém vzduchu si dost možná přinesete i lesní plody v podobě hub.