Proměnlivo i v polovině března

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Musíme počítat s tím, že stále bude proměnlivo i v polovině března. Teplé počasí během týdne rychle vystřídá studené a to přesně v polovině měsíce, tedy ve středu. Závěr týdne by měl přinést ale podle současných numerických odhadů opět oteplení. V pracovní části týdne se bude počasí hodně střídat a převládne velká oblačnost, na frontách se srážkami opět různého skupenství. V úvodu týdne s deště i na horách, který urychlí tání sněhu a horské vodní toky zakolísají ojediněle i do povodňových stupňů. Kolem poloviny týdne očekáváme tuhé srážky i v nížinách a konec týdne by měl přinést o něco méně srážek i oblaků a případné srážky opět kapalné i ve vyšších výškách.

Týden 13. až 19.3.2023

Předpověď

Hodně oblačnosti a srážek na systémech front nás čeká hlavně v polovině týdne. To spadnou hlavní srážky tohoto týdne zejména na studené frontě systému, která přinese uvedené citelné ochlazení. Další srážky pak čekáme ještě ke konci pracovní části týdne. Poté by mělo být srážek a i oblaků méně. Nejstudenějším dnem bude středa, kdy teplota dosáhne opět maximálně 5-6°C. Nejteplejším dny jí přecházející, většinou hned pondělí a někde ještě úterý, kdy začne od západu odpoledne ale už ochlazovat. Nejvíce srážek spadne na frontách opět na horách, v nížinách to budou spíše jednotky milimetrů za několik dnů, na horách nižší desítky milimetrů a později i centimetrů nového sněhu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C, kolem poloviny týdne 2 až -4°C
  • Nejvyšší teplota: 8 až 13°C zpočátku 16°C, kolem poloviny týdne 1 až 7°C
  • Průměrná teplota: 3 až 8°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 312mm, hory/západ a východ až kolem 30mm/cm, odchylka období: průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace

V prvních dnech týdne se naše území ocitne v teplém sektoru cyklony. Studená fronta tohoto systému přejde během úterý a noci na středu. Přinese příliv významněji studeného vzduchu od severozápadu. Ke konci týdne se prosadí ve střední Evropě postupující tlaková výše k východu. V závěru týdne zřejmě ovlivní počasí u nás další frontální systém v západní cirkulaci.

Závěr

Typická proměnlivost počasí se uplatní i v dalších dnech března s tím, že déletrvající lze čekat postupně teplejší počasí. Vpády studeného vzduchu lze čekat poměrně výrazné, ale s kratším trváním. Mimo vyšší polohy půjde o zimní ráz počasí jen velmi krátce a již neočekáváme vhodné podmínky na výskyt zimního počasí se sněhovou pokrývkou mimo alespoň střední polohy. Ani tam se případný sníh neudrží dlouho.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden. Předpovědní mapy numerických modelů najdete například na webu wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality

Napsat komentář