Předpověď teplotyPrognózy počasí

I léto potřebuje pauzu

Hodnocení článku

I léto potřebuje pauzu či jinými slovy dovolenou a vezme si ji od čtvrtka určitě do konce týdne. Počasí nás čeká v dalších dnech chladnější a oblačné místy se srážkami. Ke koupání tedy nějakou dobu vybízet nebude. Chladnější počasí občas i v létě přichází a obzvláště v první polovině července poměrně často. Určitě nepotěší, když si v takových dnech berete dovolenou a chcete ji strávit u nás letními venkovními aktivitami. Nicméně počasí nutno brát takové jaké je a tak jak přichází a odehrává se. Na každém můžeme najít něco pozitivního, na některém pro nás méně, na jiném více.

V noci klesne teplota častěji i pod 10°C

I léto potřebuje pauzu. Minima teploty vzduchu na 10.7.2022.

Obr. 1 I léto potřebuje pauzu. Minima teploty vzduchu na 10.7.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Po ochlazení nás čekají nejen chladné dny, ale i noci. Zejména při zmenšení oblačnosti můžeme počítat s ranní teplotou i pod 10°C. V současném období máme nejkratší noci z celého roku, teplota příliš klesnout nestačí. Její minimum se dosahuje velmi brzy ráno a teplota má hodnotu minima jen velmi krátce. Vlivem silného slunečního svitu teplota rychle stoupá. Ve studeném proudění ale příliš vysokých hodnot nedosáhne ani v odpoledních hodinách. Studenější počasí musíme čekat od zítřka a to do konce týdne. Pronikne k nám chladný vzduch ze západních směrů, který čekejme také tradičně vlhčí.

Horkému počasí je nyní na nějaký čas určitě konec. Teplota nedosáhne ani letní hodnoty, noci připomenou už spíše srpen. Ale určitě takové počasí nezůstane trvale. Během nového týdne se začne oteplovat, podle aktuálních prognóz poměrně rychle s krátkodobým dosažením i tropické teploty.

Střídavé počasí k nám patří a je důležité, jak už zmiňujeme i v jiných textech, například i v obecném výkladu o klimatu v článku Počasí se u nás střídá a střídat bude, v létě i v zimě. Pakliže v létě dojde k ochlazení, za určitý čas můžeme čekat opak a tedy návrat teplého nebo dokonce horkého počasí. I střednědobý výhled na další červencové dny ukazuje pozvolné oteplování. Kolem poloviny měsíce potvrzuje dlouhodobý odhad, kdy teplota dosáhne nadprůměrných hodnot. O teplo rozhodně nepřijdeme.