Jak by vyšla letošní zima podle pranostik?
Pranostiky, o nichž připravujeme zde na webu zvláštní stránku, během podzimu často odhadují průběh zimy právě na základě počasí v daném měsíci nebo přímo v konkrétním dni. V tomto textu se podíváme na to, jaká by měla být tato zima pokud bychom jim věřili. Jde o hlavní pranostiky, které odhadují průběh zimy podle počasí v určitém období zejména podzimu. Nyní přinášíme k těmto pranostikám odpověď v podobě skutečného průběhu počasí u nás v konkrétním období. Jak b vyšla letošní zima podle pranostik?
Zima 2018/2019 podle pranostik
Mnoho pranostik v podzimním období přináší předpověď zimy, alespoň v obecné rovině. Některé říkají, kdy bude hodně sněžit, jiné kdy bude obecně tuhá zima nebo naopak mírná a mokrá. Zde je výběr těch nejdůležitějších a známých týkajících se průběhu počasí na podzim. Více na naší stránce Pranostiky.
Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom
ZÁŘÍ
V září se v ČR bouřky ještě vyskytují, byť už ne tak často jako v srpnu. Ale zejména v prvních dnech, řekněme v první dekádě, mohou být za splnění určitých podmínek i docela časté a intenzivní. V letošním roce se jich také několik vyskytlo a to hlavně na počátku měsíce při přechodu zvlněného rozhraní. S bouřkami jsme se setkali vlivem vysokých teplot blížícím se 30°C ještě i po polovině září na studených frontách a některé připomínaly doslova pravé letní bouřky a byly provázeny silným větrem i prudkými srážkami. Poslední se objevily 23. září, na první podzimní den při vlivu níže “Fabienne”. Pokud budeme věřit této pranostiky, měl by v zimě být zavát skutečně každý strom. Množství sněhu můžeme usuzovat podle míry výskytu bouřek. Letos jich bylo opravdu docela hodně.
Podzimek bohatý na mlhu věští v zimě mnoho sněhu
ZÁŘÍ/PODZIM
Pranostika vztahující se k měsíci září, ale jinak spíše k podzimnímu období jako celku, spojuje míru výskytu mlh též s množstvím sněhu. Byl letošní podzim nějak bohatý na mlhy? V září určitě ne, převládalo cyklonální počasí, ke konci měsíce se vyskytovaly jen slabé a krátkodobé ranní mlhy. Totéž platilo o počátku října v postupném vlivu tlakové výše “Ulf” a následné výše “Viktor”. S mlhami jsme se v ČR setkávalo zejména kolem poloviny října, poté následoval opět cyklonální počasí. Mlhy byly ale zejména ranní a dopolední záležitostí. V listopadu to bylo podobné, převažovala cyklonalita. Obecně lze říci, že oproti jiným rokům letos nijak moc mlh na podzim nebylo.
Říjen
Fouká-li na den Marie Orodovnice od východu, bude tuhá zima
2. ŘÍJEN
Zajímavá pranostika, která podle cirkulace v konkrétní den předpovídá “tuhost” zimy. Jak to bylo letos podle této? Na počátku října postupovaly jednotlivé systémy front od západu, jednoznačně tedy v této době v ČR převládalo opačné, západní proudění. O tuhé zimě by dle této pranostiky nemohla být tedy řeč.
Je-li déšť na svatého Diviše, bude mokrá zima
9. ŘÍJEN
Podle toho, zda prší v určitý den odhaduje tato pranostika zda bude zima mírná a vlhká, tedy mokrá bez sněhu. Devátý říjnový den byl v ČR bez srážek. Převažovalo anticyklonální počasí a v ČR se místy vyskytovaly mlhy, přes den bylo většinou polojasno. Mokrá zima by podle této pranostiky hrozit neměla.
Déšť na Havla, déšť na Vánoce
16. ŘÍJEN
Déšť v tento den má podle pranostiky znamenat i déšť na svátky vánoční. Tak jak to bylo letos? Nepršelo u nás, počasí bylo pod vlivem končící anticyklony a bylo polojasno až jasno. Srážky se objevily na východě země až o dva dny později. Z dnešních prognóz ale už více, že Vánoce 2018 budou spíše teplejší a patrně vlhčí.
Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima
ŘÍJEN
Letos bylo říjnové počasí teplé, maximální teploty se i blížily a krátce místy dosahovaly letních 25°C. První větší ochlazení se dostavilo po 20. říjnu. Ke konci října od středních a hlavně od vyšších poloh sněžilo při krátkém vpádu studeného vzduchu. Jinak nesněžilo ani na horách. Brzké říjnové sněžení to ovšem nebylo.
Listopad
Když na dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje
2. LISTOPAD
Málo oblačnosti na den Památky zesnulých má znamenat začátek zimy. Letos bylo v tento den spíše více oblačnosti a od západu se objevoval déšť. O zimě v dalších dnech nemohla být řeč.
Na svatého Martina slunečno, dlouhá zima
O Martině po ledu, o Vánocích po blátě
11. LISTOPAD
Podle počasí na Martina se také odhaduje dle pranostik nadcházející zima či její konkrétní období. Letos bylo v tento den zpočátku hodně oblačno se srážkami, postupně oblačnosti ubývalo místy i na slunečno. Odpověď tedy zní částečně. Led určitě chyběl, počasí bylo teplé. Nicméně dnes už víme, že na Vánoce nás bláto také nemine.
25. LISTOPAD
I na Kateřinu existuje mnoho pranostik s předpovědí Vánoce. A letos? Kateřina byl na blátě a to kromě horských poloh. Shodné to bude patrně i na Vánoce, takže se opak konat nebude.
Začátkem-li listopadu sněží, mívá sníh pak výšku věží
LISTOPAD
A na závěr pranostika předpovídající podle sněžení na počátku listopadu výšku sněhu “dále”, myšleno v zimě či během listopadu. Jak bylo řečeno, počátkem listopadu bylo letos teplo.
Nyní si některé pranostiky s předpovědí na zimu jako celek vyhodnotíme.
Letošní zima podle pranostik: Uvedené pranostiky říkají, že nebude zima tuhá, ale ani mírná
Celkem bylo uvedeno 7 pranostik s předpovědí zimy jako celku podle chování počasí během podzimu, ať už dle jeho průběhu v konkrétní den, měsíc nebo v celém období podzimu. Z těchto pranostik:
3 hovoří ve prospěch tuhé zimy
3 hovoří ve prospěch mírné/mokré zimy
1 nelze vyhodnotit přesně (počasí nám říká něco napůl)
Závěr tedy je, že ani tyto uvedené pranostiky nám přesně neříkají zda bude zima tuhá, bohatá na sníh nebo naopak. Můžeme si udělat tedy vlastní závěr, například že nám pranostiky chtějí dát jasně najevo, že nebude ani nijak tuhá, ale ani zcela mírná. Zcela pro zajímavost byl sestaven přehled jak by vyšla letošní zima podle pranostik.
I z pranostik na Vánoce, na které už nyní můžeme obecně docela přesně předpovídat, vidíme, že rozhodně nemusejí vyjít a shodovat se. Další pranostiky najdete též na stránce www.rceni.cz.