Jaké čekat počasí v níži Elli?

Hodnocení článku

Další jméno se pojí s tlakovou níží, která přejde přes střední Evropu k severovýchodu. Jedná se o cyklonu zvanou Elli s výskytem dvou středů v oblasti střední Evropy. Hrozí další silné poryvy větru? A jak vydatné budou srážky? Na to odpovíme v tomto textu o očekávaném počasí v níži Elli. Tato bude postupovat z Atlantiku přes britské ostrovy až severozápad Francie. Dále přes Německo k severovýchodu, tedy nad Polsko (obr. 1). Při svém postupu přes pevninu se bude vyplňovat. Dále zamíří na východ Skandinávie a bude zanikat.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace k 6.3.2020 13 SEČ a poloha níže „Elii“ se dvěma středy nad centrální Evropou, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Silný vítr hlavně od vyšších poloh na východě

Při této situaci se nebude u nás vyskytovat nijak plošně silný vítr a ani nelze čekat žádné významné nárazy. Ale vítr zesílí a to během dnešního večera. Týkat se bude východní části našeho území. Silnější bude především od vyšších poloh. Tam bude mít nárazy 20 až 25m/s, ojediněle 30m/s. Silný bude zejména v noci na zítřek a zpočátku zítřejšího dne. Poté zeslábne, avšak rychlejší proudění je nutné čekat i v souvislosti s cyklonálním počasím během pátku a v sobotu. V sobotu se bude naše území nacházet za studenou frontou v severozápadním proudění. Vítr může na horách působit vyvracení stromů, zejména těch poškozených předchozími událostmi s výskytem silného větru.

Vydatnější srážky též na horách a sněhové

Obr. 2 Předpověď denních úhrnů srážek za pátek a noc na sobotu v ČR dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

I srážky budou při čerstvém proudění vydatnější od vyšších poloh. Tam budou převážně sněhové, na horách půjde pouze o sněžení. V kombinaci se silným větrem na S/SV/V území se mohou na horách postupně tvořit sněhové jazyky. Dnes večer a v noci na zítřek budu srážky častější v Čechách a tyto budou plošnější. Rozdíl v úhrnech mezi nížinami a horami nebude žádný, spadnout by mělo nejčastěji 2 až 15mm srážek do zítřejšího rána. Během zítřka budou srážky četnější a trvalejší, čímž budou tedy vydatnější, od vyšších poloh. Zejména na návětří hor jich spadne do sobotního rána poměrně hodně. Na východě země budou srážky zpočátku ještě plošnější. V Čechách půjde mimo vyšší polohy spíše o lokální přeháňky.

Na východě spadne za pátek 0 až 15mm srážek, na horách obecně to bude spíše 10 až 30mm/cm srážek (obr. 2). V sobotu budou pokračovat přeháňky, četnější a významnější od vyšších poloh. Srážky nebudou už ale tak vydatné. Jen na návětří hor půjde o úhrny 8-15cm. Během dne budou srážky definitivně ustávat. Počasí v níži Elli bude oproti minulých situacím při přechodu významnějších níží tedy klidnější.

Na naší stránce můžeme sledovat Předpověď větru i Předpověď srážek v podobě modelových výstupů hlavních modelů na nejbližší hodiny a dny.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality