PočasíPředpověď srážekPředpověď větruPrognózy počasí

Jaké čekat počasí v níži Elli?

Hodnocení článku

Další jméno se pojí s tlakovou níží, která přejde přes střední Evropu k severovýchodu. Jedná se o cyklonu zvanou Elli s výskytem dvou středů v oblasti střední Evropy. Hrozí další silné poryvy větru? A jak vydatné budou srážky? Na to odpovíme v tomto textu o očekávaném počasí v níži Elli. Tato bude postupovat z Atlantiku přes britské ostrovy až severozápad Francie. Dále přes Německo k severovýchodu, tedy nad Polsko (obr. 1). Při svém postupu přes pevninu se bude vyplňovat. Dále zamíří na východ Skandinávie a bude zanikat.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace k 6.3.2020 13 SEČ a poloha níže “Elii” se dvěma středy nad centrální Evropou, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Silný vítr hlavně od vyšších poloh na východě

Při této situaci se nebude u nás vyskytovat nijak plošně silný vítr a ani nelze čekat žádné významné nárazy. Ale vítr zesílí a to během dnešního večera. Týkat se bude východní části našeho území. Silnější bude především od vyšších poloh. Tam bude mít nárazy 20 až 25m/s, ojediněle 30m/s. Silný bude zejména v noci na zítřek a zpočátku zítřejšího dne. Poté zeslábne, avšak rychlejší proudění je nutné čekat i v souvislosti s cyklonálním počasím během pátku a v sobotu. V sobotu se bude naše území nacházet za studenou frontou v severozápadním proudění. Vítr může na horách působit vyvracení stromů, zejména těch poškozených předchozími událostmi s výskytem silného větru.

Vydatnější srážky též na horách a sněhové

Obr. 2 Předpověď denních úhrnů srážek za pátek a noc na sobotu v ČR dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

I srážky budou při čerstvém proudění vydatnější od vyšších poloh. Tam budou převážně sněhové, na horách půjde pouze o sněžení. V kombinaci se silným větrem na S/SV/V území se mohou na horách postupně tvořit sněhové jazyky. Dnes večer a v noci na zítřek budu srážky častější v Čechách a tyto budou plošnější. Rozdíl v úhrnech mezi nížinami a horami nebude žádný, spadnout by mělo nejčastěji 2 až 15mm srážek do zítřejšího rána. Během zítřka budou srážky četnější a trvalejší, čímž budou tedy vydatnější, od vyšších poloh. Zejména na návětří hor jich spadne do sobotního rána poměrně hodně. Na východě země budou srážky zpočátku ještě plošnější. V Čechách půjde mimo vyšší polohy spíše o lokální přeháňky.

Na východě spadne za pátek 0 až 15mm srážek, na horách obecně to bude spíše 10 až 30mm/cm srážek (obr. 2). V sobotu budou pokračovat přeháňky, četnější a významnější od vyšších poloh. Srážky nebudou už ale tak vydatné. Jen na návětří hor půjde o úhrny 8-15cm. Během dne budou srážky definitivně ustávat. Počasí v níži Elli bude oproti minulých situacím při přechodu významnějších níží tedy klidnější.

Na naší stránce můžeme sledovat Předpověď větru i Předpověď srážek v podobě modelových výstupů hlavních modelů na nejbližší hodiny a dny.