Kam přinese cyklona nejvíce vody?

Hodnocení článku

Kam přinese cyklona nejvíce vody co se srážek týče je pro numerické modely jako vždy v této situaci obtížné určit. Příčinu dalších srážek tohoto týdne hledejme v přechodu tlakové níže přímo přes naše území k severovýchodu. S nízkým tlakem bude spojen frontální systém. Při této situaci není snadné spočítat ani na několik málo desítek hodin kde vypadnou významnější srážky a kde naopak půjde o srážky slabé. Proto se i výpočty numerických modelů mění nejen každý den, ale s každým počítaným výstupem. Takže většinou čtyřikrát denně. Meteorolog prognostik musí vybrat nejvěrohodnější modely, které se více méně v předpovědi srážek shodují.

Dále musí vycházet z obecně úspěšnějších výstupů těchto modelů, to je většinou noční výstup z půlnoci světového času. Poté v předpovědi učiní převažující průměr výpočtu těchto modelů. Samozřejmě je třeba sledovat i vývoj předpovědi, ideálně po více dnů s postupně se blížícím termínem předpovědi. A jak to vypadá s předpovědí srážek na zítřek aktuálně?

Nejvíce naprší na západě a severozápadě až severu, hlavně na horách

Kam přinese cyklona nejvíce vody? Předpověď srážek podle modelu Aladin za den do 4.11.2021 7h.

Obr. 1 Předpověď srážek na den podle modelu Aladin do 4.11.2021 7h, zdroj: chmi.cz

Kam přinese cyklona nejvíce vody? Předpověď srážek podle modelu Aladin za den do 5.11.2021 7h.

Obr. 1 Předpověď srážek na den podle modelu Aladin do 5.11.2021 7h, zdroj: chmi.cz

O tom, že většinou spadne nejvíce srážek na horách není pochyb. Při přechodu cyklony navíc zesílí proudění, uplatní se střih větru a proto vznikne srážkově bohatá oblačnost. Srážky jsou při takové situaci ale někdy i značně zesíleny na návětří hor. Na horách jsou proto o poznání vydatnější. Plošnější déšť můžeme čekat i mimo hory. Ale na horách spadne celkem nejen za noc na čtvrtek, ale i za celý čtvrtek, srážek o poznání více. Podobně jako při úterní situaci na vlnící se studené frontě.

Srážky byly vyšší na horách na severozápadě a na jihozápadě území. Při této situaci se ovšem příliš nelišily od nížinných, kde plošně také více napršelo. Píšeme o tom v článku Pršelo v celé ČR, spadlo až 26mm. Při této situaci by mohlo spadnout na návětří hor podle současné předpovědi ojediněle i 40-50mm srážek za celý čtvrtek a noc na pátek. Řeč je o severních a severozápadních návětrných oblastech hor. V horských polohách půjde často i sněžení. Sníh napadl v nejvyšších polohách již v noci na úterý.

TIP: Sledujte odhady srážek základních modelů na naší stránce Předpověď srážek.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality