Předpověď srážekPrognózy počasí

Kam přinese cyklona nejvíce vody?

Hodnocení článku

Kam přinese cyklona nejvíce vody co se srážek týče je pro numerické modely jako vždy v této situaci obtížné určit. Příčinu dalších srážek tohoto týdne hledejme v přechodu tlakové níže přímo přes naše území k severovýchodu. S nízkým tlakem bude spojen frontální systém. Při této situaci není snadné spočítat ani na několik málo desítek hodin kde vypadnou významnější srážky a kde naopak půjde o srážky slabé. Proto se i výpočty numerických modelů mění nejen každý den, ale s každým počítaným výstupem. Takže většinou čtyřikrát denně. Meteorolog prognostik musí vybrat nejvěrohodnější modely, které se více méně v předpovědi srážek shodují.

Dále musí vycházet z obecně úspěšnějších výstupů těchto modelů, to je většinou noční výstup z půlnoci světového času. Poté v předpovědi učiní převažující průměr výpočtu těchto modelů. Samozřejmě je třeba sledovat i vývoj předpovědi, ideálně po více dnů s postupně se blížícím termínem předpovědi. A jak to vypadá s předpovědí srážek na zítřek aktuálně?

Kam přinese cyklona nejvíce vody? Na západ a severozápad až sever, hlavně na hory

Kam přinese cyklona nejvíce vody? Předpověď srážek podle modelu Aladin za den do 4.11.2021 7h.

Obr. 1 Kam přinese cyklona nejvíce vody? Předpověď srážek na den podle modelu Aladin do 4.11.2021 7h, zdroj: chmi.cz

Kam přinese cyklona nejvíce vody? Předpověď srážek podle modelu Aladin za den do 5.11.2021 7h.

Obr. 1 Kam přinese cyklona nejvíce vody? Předpověď srážek na den podle modelu Aladin do 5.11.2021 7h, zdroj: chmi.cz

O tom, že většinou spadne nejvíce srážek na horách není pochyb. Při přechodu cyklony navíc zesílí proudění, uplatní se střih větru a proto vznikne srážkově bohatá oblačnost. Srážky jsou při takové situaci ale někdy i značně zesíleny na návětří hor. Na horách jsou proto o poznání vydatnější. Plošnější déšť můžeme čekat i mimo hory. Ale na horách spadne celkem nejen za noc na čtvrtek, ale i za celý čtvrtek, srážek o poznání více. Podobně jako při úterní situaci na vlnící se studené frontě.

Srážky byly vyšší na horách na severozápadě a na jihozápadě území. Při této situaci se ovšem příliš nelišily od nížinných, kde plošně také více napršelo. Píšeme o tom v článku Pršelo v celé ČR, spadlo až 26mm. Při této situaci by mohlo spadnout na návětří hor podle současné předpovědi ojediněle i 40-50mm srážek za celý čtvrtek a noc na pátek. Řeč je o severních a severozápadních návětrných oblastech hor. V horských polohách půjde často i sněžení. Sníh napadl v nejvyšších polohách již v noci na úterý.

TIP: Sledujte odhady srážek základních modelů na naší stránce Předpověď srážek.