Předpověď teplotyPrognózy počasí

Klimatologické jaro začne s patnácti stupni

Hodnocení článku

Klimatologické jaro začne s až patnácti stupni, takovou teplotu lze v ČR a to už nejen pouze na východě. Teplota vzduchu se kromě západu dostává k 15°C už dnes, poslední den klimatologické zimy, který nemáme zdaleka každý rok. I víkendové počasí vydrží velmi teplé s maximy teploty nejčastěji do patnácti stupňů. slunečno na obloze čekat ale nemůžeme. Zejména v sobotu se očekává velká oblačnosti a hlavně zpočátku dne se objeví déšť nebo přeháňky. Srážky nečekáme stále nijak významné a dlouhotrvající. V neděli se vyskytne místy až polojasná obloha. Teplo čekáme i v noc, díky velké oblačnosti, ale i přílivu teplého vzduchu od jihovýchodu. Tento teplý vzduch proniká již i do Čech. Příští týden s teplota mírně sníží, zásadní ochlazení se však zatím nečeká. Maxima teploty čekejme spíše kolem 10°C.

V nejbližších dnech počítejme až s patnácti stupni

Stále velmi teplé počasí můžeme čekat dnes a v dalších třech dnech. V sobotu může teplotu místy ovlivnit srážková činnost při převážně zatažené obloze. V neděli naopak k oteplování mírně přispěje krátce místy i sluneční svit. A k noční absenci ochlazování přispěje převážně velká oblačnost a samozřejmě jako základ příliv teplého vzduchu. Teplé počasí však kromě dneška neprovede slunečné počasí. Dnes se čeká po rozpuštění ranních a dopoledních mlh slunečno, ale to už se začne během noci na zítra opět měnit. Během pátku čekejme velkou oblačnost, ke které se přidá postupně místy déšť. Ten přetrvá i v noci na sobotu a zpočátku soboty. Během víkendu čekáme počasí spíše bez srážek a v neděli krátce i se zmenšenou oblačností, jak bylo již uvedeno.

Klimatologické jaro začne s patnácti stupni. Odchylka teploty na 2.3.2024 v Evropě.

Obr. 1 Klimatologické jaro začne s patnácti stupni. Odchylka teploty za den na 2.3.2024 v Evropě, zdroj: charts.ecmwf.int

Na obrázku 1 vidíme předpokládané odchylky teploty vzduchu ve dvou metrové výšce nad povrchem za den k 2.3.2024. Teplotně nadprůměrné počasí se udrží i nadále v pásu severní až střední Evropa a to až do začátku příštího týdne. S tím, že v centru Evropy se očekává v nejbližších dnech významněji kladná odchylka teploty čítající 8 až 10°C nad dlouhodobým normálem pro začátek března. Na počátku příštího týdne dojde ke snížení odchylky.