KlimatologiePočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Lze už říci jaká bude zima 2019/2020?

Hodnocení článku

Asi očekávaná odpověď, zcela přesně to na celé období možné není a ještě nějaký čas nebude. Ale numerické klimatické modely “modelují” a na celé období zimy “vidí”. Na podzim vznikají zejména v listopadu různé prognózy. Například už ke konci října vyšla prognóza na zimu od Accuweather.com, která slibuje pro střední Evropu přínosné deště. Nezmiňuje se o tom, jaké budou teploty. I když z předpovědi vyplývá, že půjde často o déšť, takže patrně převládne teplo. Klimatické modely se zatím tradičně rozcházejí, některé ovšem pracují s novějšími daty než jiné. Jaká bude zima 2019/2020?

Zima 2009/2010 byla nejstudenější a nejvlhčí za posledních několik let, jaká bude zima 2019/2020?

Přesně před deseti lety bylo touto dobou před zimní sezónou, která se odehrála patrně přesně podle přání každého milovníka zimy a zimního počasí. V této sezóně byly nízké teploty, často silně mrzlo a to i poté co před tím velmi vydatně nasněžilo. A řeč je v tomto případě i o nížinách. Pokud zmíníme situaci tlakové níže “Daisy”, více o ní na stránce Níže Daisy (2010), mnoho z vás si vzpomene jaké počasí na konci první lednové dekády 2010 přinesla. Pokud si to už nemůžete vybavit, pomůže vám uvedená stránka na našem webu a to od příčin až po důsledky takového počasí. Ale i zbývající část zimy přinášela často nízké teploty a sněžení s tvorbou pokrývky i v nížinách. I když leden byl výjimečný. Přes 30cm a někde i přes 40cm sněhu leželo téměř měsíc. Nyní je před námi zima s letopočty po deseti letech, 2019/2020. Vydaří se podobně, jaká bude zima 2019/2020?

Spoléhat na to, že se bude počasí v zimě přesně za deset let chovat podobně či dokonce hodně podobně není na místě. Pravidelnost nehledejme, v roce 2009 začalo vlhké počasí už dříve než v zimě. Série prudkých bouřek na přelomu června a července se letos také neodehrála. Podobné povodně jako v roce 2002 také nepřišly přesně za 10 let, zima 2005/2006 byla také velmi bohatá na srážky a to i na ty sněhové. To rozhodně nelze říci o zimě 2015/2016 po hodně suchém dvouletém období.

METEO AKTUALITY

Připomínáme tedy vlhkou a studenou zimu 2009/2010, ale zároveň říkáme, řídit se podle ní a usuzovat podobnost co se týče nadcházející zimy nelze. Jak to vidí aktuálně modely? Podíváme se na to jaká bude zima 2019/2020 alespoň stručně.

Kateřina na ledě, Vánoce na blátě. Jaká bude zima 2019/2020.

O modelech a jaká podle nich bude zima 2019/2020

Model CFS, velmi známý model, který ovšem podléhá častým změnám prognóz tak jak se aktualizují vstupní data, slibuje na zimu tradičně teplo. Teploty by měly být slabě až mírně nadprůměrné, srážky ovšem slabě nadprůměrné až průměrné. Takže teplotně se mapy “červenají”, srážkově se shoduje více méně s prognózou vydanou na Accuweather.

Model IRI má dostupnou aktualizaci jen jednou za měsíc (též zní prognóza rovnou na tříměsíční období) a poslední dostupná je ještě z října. To je nutno brát v úvahu. Proto také zatím předpovídá na tři zimní měsíce slabě teplotně podprůměrné počasí a srážkově nadprůměrné, čímž se též shoduje s výše citovanou prognózou.

Uvidíme jaký bude další vývoj, budeme ho sledovat a upřesnění přineseme v předpovědním článku příště. Prosinec je trochu jistý, ale opravdu jen trochu. Tam můžeme říci, že bude patrně slabě teplotně nadnormální a srážkově normální. I to je s otazníkem, model CFS si předpovědí totiž není vůbec jistý. Sotva zvládá nyní upřesňovat prognózu na listopad, jehož polovina je už za dveřmi. Takže jaká bude zima 2019/2020, to je samozřejmě velkým otazníkem.