Počasí

Náš nový web spuštěn

Hodnocení článku

Nový web spuštěn. Od neděle 24. listopadu 2019 je plně přístupná tato stránka a s ní náš nový web s mnoha funkcemi a vylepšeními. Tyto budeme ale teprve většinou zavádět a “dolaďovat”. Nyní průřez zásadními novinkami, které tento web postupně nabídne.

Veškeré aktuální informace o webu najdete na stabilní stránce: O tomto webu

Současně se na nás můžete s čímkoli ohledně činnosti obrátit na emailu info@pocasimeteoaktuality.cz. Nový web byl oficiálně spuštěn a nahrazuje původní základní verzi, která je a bude k dispozici na www.pocasimeteoaktuality.wordpress.com a na které již nyní ale nebudou aktualizovány informace. Web bude v provozu a v aktuální verzi přístupný jen na této adrese. Nový web nabídne mnoho novinek, vedle jiného způsobu uspořádání informací a mnoha doplňků také členskou sekci s možností přidávání obsahu a mnoho dalšího.

Definitivní podoba webu

Zpočátku nebude ještě z hlediska uspořádání informací web dokončen. Dokončen je zatím po obsahové stránce, kdy došlo k přesunu základního obsahu z webu původního. Pracovat se bude ve zbytku letošního roku na podobě hlavní stránky a na rozmístění různých informačních prvků a lišt. Proto zatím prosíme o strpení. Po dobu uspořádávání bude web plně v provozu s aktualizací informací jako doposud. Od nového roku poté dojde k určitým změnám v aktualizacích a nabídky informací, zejména na základě dosavadních statistik o využití a zájmu o dané informace. Základní statistiky z původního webu zveřejníme, což budeme pro zajímavost činit i v případě webu nového.

Postupně nabídne web moderní prezentaci informací, které budou jeho součástí. Těšit se můžete na klasický „slideshow modul“, typický výpis odkazů v rozbalovacím menu a další. Některé vizuální prvky znáte z původního webu, v základní verzi tohoto webu ovšem tyto ne vždy fungovaly zcela správně.

S finální podobou to chvíli potrvá, prosíme proto o strpení, když se ne vždy budou informace na webu zobrazovat zcela správně a úplně či včas.

Členská sekce webu a možnost publikace, mnoho dalších funkcí

Novinkou bude to, že kdokoli se bude moci na našem webu zaregistrovat a vytvořit si tak jednoduše a velmi rychle vlastní profil. Takový návštěvník se poté stane naším uživatelem, může web sledovat. Ale pokud bude mít dotyčný zájem, může též přidávat obsah. Rádi zveřejníme váš článek se zajímavými informacemi k tématice. Chcete u nás publikovat? Chcete se podělit s nějakou aktualitou? Chcete publikovat vaše měření a pozorování, včetně fotografií? Určitě to možné bude, ale určitě za dodržení základních podmínek.

V dohledné době je sestavíme a publikujeme, týkat se budou vytváření profilů na našem webu i publikování článků. Víte, že vydáváme vlastní časopis zvaný Meteolisty? Najdete ho na stejnojmenné stránce našeho webu ke stažení. A víte, že od roku 2018 nabízíme i zde možnost publikace článku od kohokoli? Pokud budete mít zájem a chtít se podělit o nějaké informace, vytvořte článek různé velikosti. Navrhněte ho k publikování přímo na web nebo do našeho časopisu a podělte se o informace s ostatními. Rádi zajímavý a kvalitní obsah zveřejníme.

Členská sekce bude rozdělena do různých kategorií. Zatímco všichni, kteří se budou na našem webu nacházet a nebudou zde zaregistrováni (nebudou mít vytvořený profil) jsou návštěvníky. Tito mohou pouze prohlížet obsah webu (číst ho) A všichni, kteří budou zaregistrovaní, budou moci mimo jiné přispívat do diskuzního fóra a přidávat další informace. Například informace o tom, jaké u nich panuje počasí, co se dělo v počasí zajímavého. A dále také diskutovat nad obecnými tématy jako jsou odborné otázky nebo aktuální předpovědi počasí.

Pravidla webu

Obecně budou mít zaregistrovaní označení či chcete-li hodnost členů a současně půjde od zaregistrování o uživatele našeho webu. Ale rozhodně nemusejí pouhými členy zůstat navždy. V budoucnu budeme hledat moderátory webu a diskuze, editory a podobně, takže kdokoli se může stát i takovým menším administrátorem webu.

Registrace nových členů bude podléhat základním pravidlům, nebude složitá. Bude obsahovat vyplnění základních informací. Další informace ve svém panelu členské sekci či chcete-li nastavení profilu si může každý do vyplnit později, ale nemusí. I tak nabídneme několik polí informací pro členy. Jde zejména o informativní údaje pro nás i ostatní uživatele a případné diskutéry. Příkladem může být odhad doby pozorování počasí (pokud se dotyčný pozorování aktivně věnuje) nebo třeba typ meteorologického vybavení. To vše jsou volitelné informace, pokud daný stav existuje. A tyto informace jsou zajisté zcela dobrovolné.

Pokud ale například máte meteostanici a aktivně pozorujete počasí, budeme za poskytnutí těchto údajů velmi rádi. Místo pozorování je například povinným údajem, nechceme po vás ovšem žádné detailní údaje o tom, kde se nacházíte. V případě, že nebudete chtít uvádět žádné přesnější informace, je možné údaj o místu pozorování i více zobecnit – co uvedete je většinou zcela na vás. Primárně ovšem prosíme o co největší detailnost. Další informace o členské sekci budou k dispozici v pravidlech a samotném textu. Ten se bude popisu této oblasti našeho webu věnovat podstatně podrobněji než tento stručný přehled. Poskytne tedy skutečný návod jak se stát členem a jak používat svůj profil na našem webu.

Diskuzní fórum na webu

Novinkou bude také diskuzní fórum, v němž budou moci zaregistrovaní členové přispívat a diskutovat o položených/založených otázkách/tématech. Ať už půjde o sdílení aktuálních informací o počasí, otázek jak by mělo být, jaký mají ostatní názor na aktuální prognózu. Nebo půjde o dotaz objasnění nějakého pojmu z vědních oborů činnosti. Každý se může do debaty na fóru zapojit a to do obecné nijak na sebe nenavazující. Tedy prosté sdílení informace o počasí. Ale i do debaty podle tématu (běžné) nebo třeba do řešení prognostických témat či rozboru odborného tématu (diskuze zájemců o tématiku).

Jak obecně na webu, tak na fóru bude mít uživatel bohatou členskou sekci a mnoha funkcemi a možnostmi přidávání obsahu a podobně.

Další doplňky, vzhled, provoz a další

Na webu jsou nebo brzy budou instalovány doplňky, které nemusejí být třeba ani vidět. Přesto mají velký vliv na provoz webu, vyhledávání informací, snadný a rychlý pohyb návštěvníků na webu. Mezi další doplňky také patří větší propojení se sociálními sítěmi. Nejen že budou též sdíleny na sociální sítě příspěvky a každý bude moci na svém profilu sdílet obsah z webu. Také členové na webu se budou moci do svého profilu přihlašovat pomocí sociálních sítí a jejich tamních profilů, zejména přes Facebook a Instagram. S tím souvisí i zobrazování obsahu na sociálních sítích, na kterých se dnes pohybuje mnoho z vás denně.

Rensponzibilita a zabezpečení

Dále též bude web lépe zobrazitelný i na jiných (mobilních) zařízeních než jsou stolní počítače, což je v dnešní době stále důležitější. Web budeme moci lépe sledovat i z tabletů a mobilních telefonů, včetně pohybu v členské sekci a ve svém vlastním profilu. Též budou web a informace na něm lépe zabezpečeny. Citlivé informace budou zcela utajeny, jedná se v tomto případě zejména o zachycení IP adres zařízení, které bude používat vedení pouze pro administrační účely. Uživatelské informace, které uvedete do svého profilu si můžete určit sami a žádné citlivé a důvěrné informace nejsou povinností při vyplňování registrace. Též si můžete určit, které informace uvidíte jen vy a vedení a které uvidí každý, i návštěvník webu bez registrace. Například můžete veřejně zobrazit email, ale skrýt telefonní číslo nebo oboje. Více informací o informacích v odstavci o členské sekci.

Mezi další doplňky a zabezpečení nově patří striktní kontrola a zajištění dodržování ochrany osobních údajů (GDPR), i z tohoto důvodu vás na novém webu tradičně žádáme o souhlas s použitím cookies v podobě potvrzení jejich používání naším webem, což je na webových prezentacích tradiční zaštítění této ochrany dat.

Závěr

Věříme, že se vám bude nový web líbit a bude vám pro seriózní informování o počasí více vyhovovat, bude pro vás pohyb a hledání informací zde o mnoho snazší a že využijete i členskou sekci a budete se tak rádi vracet. Dále věříme také, že budete spokojeni se skladbou našich informací i od příštího roku (bude zveřejněno). Současně prosíme o strpení, pokud nebudou některé méně důležité informace při současné tvorbě nového webu včas k dispozici, do konce roku by mělo být kompletně hotovo. Nepočítaje další vylepšování a aktualizace, které budou probíhat průběžně tak, aby byl web moderní, rychlý a přehledný. Tento článek obsahuje jen zlomek novinek, které nový web přináší a další či podrobnější informace o různých oblastech budou připraveny v dalších textech. Vaše MA.