Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Počasí na Čarodějnice 2023

Hodnocení článku

Počasí na Čarodějnice 2023 a jeho přesný průběh je stále otázkou. O prodlouženém víkendu nutno počítat spíše s oblačným počasím. Na frontách se objeví srážky a teplota vzduchu bude tomuto průběhu počasí odpovídat. Očekáváme ji proměnlivou, neboť stále se počítá s poměrně častým střídáním vzduchových hmot nad střední Evropou. Neustálé střídání i poměrně teplého vzduchu studenými vpády, takový základ počasí musíme čekat i v posledních dubnových a prvních květnových dnech. Teplejší počasí se uplatní i nadále spíše krátce a převáží jeho studenější a vlhčí ráz. Za podstatné pokládáme zejména počasí v neděli 30.4.2023 večer na pálení ohňů. Případně pak o tzv. Filipojakubské noci na První Máj. Jak vypadá předpověď počasí? Odpověď zní různorodě.

TIP: Sledujte u nás mapy numerických modelů, hodně Vám prozradí zejména krátkodobá Předpověď teplotyPředpověď srážek.

Čarodějnice 2023 oblačné, ale spíše bez srážek

Počasí na Čarodějnice 2023. Předpověď akumulace srážek v Evropě na 30.4.2023.

Obr. 1 Neděle se v ČR obejde téměř bez srážek. Akumulace srážek v Evropě na neděli 30.4.2023, zdroj: wetteronline.de

Poslední dubnový den večer modely nepředpokládají srážky. Zcela je vyloučit nelze, na většině míst by se vyskytovat neměly. Oblačnosti by mělo v souvislosti s dalším systémem front spojeným s nízkým tlakem vzduchu od západu během dne ale přibývat. Od pátku se bude nad střední Evropou vlnit frontální rozhraní vázané na tlakovou níži (obr. 1). Srážková činnost dorazí podle předpovědi na sváteční první květnový den.

Co se týče teploty vzduchu, tak očekávejme zpočátku teplejší počasí. Rozhraní oddělí teplejší vzduch před ním od studeného za ním. Tento studený vzduch by k nám měl podle současné předpovědi začít od západu opět pronikat během nového týdne. Do té doby můžeme čekat maxima teploty kolem 15°C, tj. mírně nad touto hodnotou a místy se teplota zpočátku období přiblíží i 20°C. Ochlazení na teplotu spíše kolem 10°C počítají modely v novém týdnu, tedy již na sváteční den a poté zejména v pracovní části prvního květnového týdne.

Podrobnější předpověď

Páteční počasí máme s velkou oblačností a od západu čekejme déšť nebo přeháňky. Ojediněle se vyskytnou odpoledne a večer bouřky. Nejvyšší teplota dosáhne kromě západu území 17°C. V dalších dnech čekejme teplejší počasí, zejména v nočních a ranních hodinách oproti posledním třem dnům. Sobotní počasí bude proměnlivé a místy s přeháňky, ojediněle přes den s bouřkami. Teplota v noci klesne na 9 až 5°C, přes den se dostane na hodnoty 13 až 18°C.

Počasí čekáme pod vlivem nízkého tlaku vzduchu putujícího severně od nás k východu. V neděli čekejme spíše oblačno, srážky se objeví ale již jen ojediněle. Večer bude od jihozápadu přibývat oblaků na zataženo. Teplota klesne ráno na obdobné hodnoty jako v sobotu, přes den vystoupí též na hodnoty kolem 15°C. Velmi podobné počasí čekáme na první květen s tím, že převáží zataženo a místy s deštěm či přeháňkami. Teplota klesne na 8 až 4°C, vystoupí na 15 až 19°C a na západě do 13°C.

Počasí o volných dnech a kolem Čarodějnic nebude tak špatné, jak se určitě bude možné mnohde dočíst nebo doslechnout. Teplota vzduchu v maximech kolem 15°C, v nočních hodinách již čekáme také vyšší teplotu a srážky se objeví v sobotu a v pondělí místy, v neděli na pálení ohňů jen ojediněle. Oblačnosti čekáme ale celkově spíše hodně, zejména v pondělí.

Požární riziko velmi nízké

Index nebezpečí požárů - požární počasí na neděli 30.4.2023.

Obr. 2 Index nebezpečí požárů – tzv. požární počasí na neděli 30.4.2023, zdroj: firerisk.cz

Předpověď rizika vzniku požárů prostřednictvím indexu nebezpečí požárů je letos příznivá. Souvisí s převážně vlhčím a také chladnějším počasím. Proto není důvod zakazovat rozdělávání větších ohňů. Nicméně pozor je nutné dávat i v tomto případě. Vždy platí, že při pálení ohňů se musí postupovat bezpečně. I při nízkém požárním riziku může ke vzniku požáru od otevřeného ohně dojít. V posledních letech nebylo rozdělávání ohňů v přírodě vlivem déletrvajícího sucha doporučeno, v některých oblastech bylo toto dokonce zakázáno.