Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 25. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 25. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. V pracovní části týdne lze čekat místy teplotu v maximech překračující 30°C a ojediněle i 32°C. Místy půjde tedy o vysokou teplotu. Oteplení se očekává samozřejmě i v nočních hodinách, kdy budou studenější noci tedy již minulostí.  Během týdne se v souvislosti s vlivem zvlněného rozhraní začnou tvořit lokální bouřky, které čekejme v některých případech i intenzivnější.

Jaké je ideální letní počasí? Počasí na 25. týden 2023. Během týdne léto i tropy. Střední čočkovité oblaky na letní obloze.

Týden: 19. až 25.6.2023

Předpověď

Polojasné až oblačné počasí bez srážek nás čeká v úvodu týdne. Postupně se začnou na západě tvořit první lokální bouřky. Teplota vzduchu se očekává kolem 30°C, v noci kolem 15-16°C co se týče minimálních hodnot. víc oblačnosti a srážkové činnosti v podobě často bouřek lze čekat zejména během druhé poloviny týdne. Teplota vzduchu zůstane zpočátku zejména na východě vysoká nad 30°C, od západu se začne pozvolna ochlazovat a vrátí se zpět letní teplota. Přeháněk a bouřek čekejme více, tyto se objeví v ČR četnější a to již včetně východu území tak, jak rozhraní překlene naše území. Půjde o typicky letní situaci.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, během týdne 19 až 14°C
  • Nejvyšší teplota: 22 až 28°C, během týdne 27 až 33°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1540mm, velmi lokálně 80mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Na území ČR pronikne o východu po přechodu okraje teplé fronty velmi teplý vzduch. Na západě a během druhé poloviny týdne postupně i jinde ovlivní počasí přecházející zvlněné frontální rozhraní. Toto ukončí příliv velmi teplého vzduchu na naše území.

Závěr: Počasí na 25. týden 2023

TIP: Sledujte mapy numerických modelů s předpovědí teploty vzduchu na nejbližší hodiny a dny. Informace o počasí najdete například na webu wetteronline.de.

Vzhledem k vysoké teplotě vzduchu musíme počítat s významnějším výparem vody. půdní vlhkost bude na poklesu, což platí i o vydatnostech pramenů a vodnostech vodních toků. Jejich průtoky ovlivní velmi lokálně a spíše krátce spad většího množství srážek při bouřkové činnosti.