Příčiny rychlého oteplování klimatu planety
Země se otepluje rychleji než se původně očekávalo. Poslední rok byl nejteplejší v historii měření, což mělo za následek extrémně vysokou teplotu vody v oceánech i rekordně rychlý úbytek ledovců. Jaké jsou příčiny rychlého oteplování klimatu planety s těmito a mnohými dalšími důsledky vědci již zjistili. Zásadní jsou stále narůstající emise skleníkových plynů v atmosféře. Avšak toto nebyl jediný důvod tohoto významného oteplení. Vše totiž také souvisí s odrazivostí, tzv. albedem, slunečního záření oproti jeho pohlcování planetou a tím k zesílení oteplování. Jde o velmi složitou problematiku pro objasnění, proč došlo k jevu, který způsobil tzv. ztmavení planety a tím zvýšení absorpce slunečního záření. Jaký je tedy důvod významného oteplení planety, aneb jaké poznatky mají odborníci ohledně této problematiky?
Příčiny rychlého oteplování: Zejména absence nízko položených jasných oblaků nad oceány
Světlá kupovitá oblačnost je zejména při četnějším výskytu spolehlivým útvarem pro odrážení slunečních paprsků.
Vědecká studia přinesla informaci o tom, že chybějící nízké a jasné oblaky nad oceány způsobily tzv. „ztmavení“ země, čímž dochází k pohlcování více slunečního záření. Naopak tedy ke snižování albeda povrchu, tj. jeho schopnosti sluneční záření odrazit zpět do vesmíru. Tím intenzivní oteplováni i okolního vzduchu. Podle vědců ubývá albedo Země již od 70. let 20. století. Částečně na to mají vliv ubývající světlé plochy jako jsou ledové a sněhové povrchy. Jsme tedy tak trochu v začarovaném kruhu. Čím více otepluje planeta, tím více ubývá sněhu a ledu na Zemi. A čím méně je sněhových či ledových ploch, o to více se dle výše popsaného otepluje planeta.
TIP: K tématice doporučujeme obecně náš odborný článek Teplotní poměry povrchu půdy a vodních ploch.
Role nízkých oblaků je tedy taková, že posilují albedo a tedy schopnost sluneční záření odrážet zpět. V minulém roce došlo k výskytu nejnižšího albeda Země, zejména na severu Atlantiku. Proč došlo k poklesu schopnosti odrážet sluneční záření planetou je však nejasné a pravděpodobně jde o kombinaci několika faktorů. Jde například o snížení znečištění lodní dopravou v důsledku přísnějších regulací emisí síry. toto má přínosy pro čistotu ovzduší a lidské zdraví. Nicméně tento typ znečištění měl i pozitivní účinky. Přispíval k rozjasňování oblaků a tím k ochlazování planety. vliv zde však má i samotné globální oteplování planety. Nízká oblačnost vzniká v chladnějších a vlhčích podmínkách nižších vrstev atmosféry. podmínky narušuje oteplování povrchu. Pakliže se skutečně toto děje, prognózy dalšího oteplování planety by tak nemusely platit a důsledek oteplení by mohl být významnější. Oblačnost totiž značně ovlivňuje albedo Země, proto i malé změny ve struktuře a tvorbě oblaků mohou toto významněji ovlivnit a způsobit poté o poznání intenzivnější oteplování planety.
Zdroj: cnn.com