Předpověď teplotyPrognózy počasí

Velmi studené noci s přízemními mrazíky

Hodnocení článku

Teplota vzduchu v maximech v ČR v prvních třech týdnech mírně přesahovala tropických 30°C, nejtepleji bylo v úterý. To maximum teploty slabě překročilo 32°C. Také bylo hodně slunečního svitu, na obloze nebyla téměř žádná oblačnost. Jak bylo řečeno již v článku Tropické dny, na konci týdne i mrazíky, tak se počasí významně změní. A to co se týče teploty vzduchu. Co se týče počasí na obloze a srážek, tak bohužel nikoli. Počasí nám ukazuje, že se dokáže rychle změnit a při dané změně vzduchových hmot v podobě přechodu atmosférické fronty se toho ani moc odehrát nemusí. Jinými slovy projevy počasí při přechodu studené fronty budou minimální. O tom částečně pojednáváme v článku Intenzita atmosférických front. Především zítra a v sobotu nás čekají velmi studené noci s přízemními mrazíky.

Nejstudenější bude sobotní ráno, příští týden se vrátí léto

O tom, že v údolích dokáže mrznout i uprostřed léta za trochu vhodných podmínek, nás počasí přesvědčilo právě letos. V nejbližších dnech tam bude mrznout ale výrazněji. A v ne horských polohách klesne teplota vzduchu také nízko, v přízemní vrstvě bude mrznout. Pro úplnost dodejme, že přízemní teplota vzduchu se měří ve výšce 5cm nad zemským povrchem. V dalších dvou dnech dojde k situaci po přechodu studené fronty, kdy budou velmi vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Intenzivní radiační ochlazování bude mít základ v přílivu studeného vzduchu, který k nám dnes začíná pronikat od severu až severozápadu. Podpořeno bude celonočním vyjasněním, zítra i v sobotu. A také se v noci uklidní vítr. Synoptickou příčinou bude rychlý postup další tlakové výše od západu až severozápadu Evropu směrem do Evropy střední.

Pokud by se situace vyvíjela jinak a na obloze by byla nějaká oblačnost, určitě by pokles teploty o následujících dvou nocích nebyl zdaleka tak významný. Ochlazení by bylo ale zajisté i tak znát. Oteplí se na přelomu týdnů, čekají nás stále převážně jasné noci a tedy i studené noci. Ale nebudou tak studené jako ty následující dvě. Vrátí se totiž příliv teplejšího vzduchu od východu. Příští týden tak bude zejména přes den opět dosti teplo, ve vztahu k období poslední dekády září určitě opět nadprůměrné.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v úterý 22. září 2020 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

Pá 18.9.: 8 až 4°C, místy mrazíky

So 19.9.: 7 až 3°C, mrazíky

Ne 20.9.: 9 až 5°C

Po 21.9.: 11 až 7°C

Út 22.9.: 12 až 8°C, na SV/V kolem 14°C

Jak je z přehledu patrné, příští týden se bude oteplovat. Odpoledne bude také příjemně teplo, maxima teploty se vrátí k letním hodnotám (obr. 1).