Předpověď teplotyPrognózy počasí

Velmi studené noci s přízemními mrazíky

Hodnocení článku

Teplota vzduchu v maximech v ČR v prvních třech týdnech mírně přesahovala tropických 30°C, nejtepleji bylo v úterý. To maximum teploty slabě překročilo 32°C. Také bylo hodně slunečního svitu, na obloze nebyla téměř žádná oblačnost. Jak bylo řečeno již v článku Tropické dny, na konci týdne i mrazíky, tak se počasí významně změní. A to co se týče teploty vzduchu. Co se týče počasí na obloze a srážek, tak bohužel nikoli. Počasí nám ukazuje, že se dokáže rychle změnit a při dané změně vzduchových hmot v podobě přechodu atmosférické fronty se toho ani moc odehrát nemusí. Jinými slovy projevy počasí při přechodu studené fronty budou minimální. O tom částečně pojednáváme v článku Intenzita atmosférických front. Především zítra a v sobotu nás čekají velmi studené noci s přízemními mrazíky.

Velmi studené noci: Nejstudenější bude sobotní ráno, příští týden se vrátí léto

O tom, že v údolích dokáže mrznout i uprostřed léta za trochu vhodných podmínek, nás počasí přesvědčilo právě letos. V nejbližších dnech tam bude mrznout ale výrazněji. A v ne horských polohách klesne teplota vzduchu také nízko, v přízemní vrstvě bude mrznout. Pro úplnost dodejme, že přízemní teplota vzduchu se měří ve výšce 5cm nad zemským povrchem. V dalších dvou dnech dojde k situaci po přechodu studené fronty, kdy budou velmi vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Intenzivní radiační ochlazování bude mít základ v přílivu studeného vzduchu, který k nám dnes začíná pronikat od severu až severozápadu. Podpořeno bude celonočním vyjasněním, zítra i v sobotu. A také se v noci uklidní vítr. Synoptickou příčinou bude rychlý postup další tlakové výše od západu až severozápadu Evropu směrem do Evropy střední.

Pokud by se situace vyvíjela jinak a na obloze by byla nějaká oblačnost, určitě by pokles teploty o následujících dvou nocích nebyl zdaleka tak významný. Ochlazení by bylo ale zajisté i tak znát. Oteplí se na přelomu týdnů, čekají nás stále převážně jasné noci a tedy i velmi studené noci. Ale nebudou tak studené jako ty následující dvě. Vrátí se totiž příliv teplejšího vzduchu od východu. Příští týden tak bude zejména přes den opět dosti teplo, ve vztahu k období poslední dekády září určitě opět nadprůměrné.

Velmi studené noci. Maxima teploty na 22.9.2020.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v úterý 22. září 2020 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

Pá 18.9.: 8 až 4°C, místy mrazíky

So 19.9.: 7 až 3°C, mrazíky

Ne 20.9.: 9 až 5°C

Po 21.9.: 11 až 7°C

Út 22.9.: 12 až 8°C, na SV/V kolem 14°C

Jak je z přehledu patrné, příští týden se bude oteplovat. Zpočátku nás čekají ale velmi studené noci i s přízemními mrazíky. Odpoledne bude také příjemně teplo, maxima teploty se vrátí k letním hodnotám (obr. 1).