Prognózy počasíTýdenní výhledy

Průměrné počasí a přeháňky či bouřky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. První květnové dny přinesou průměrné počasí a přeháňky či bouřky. Typické májové lokální přeháňky a s vyšší teplotou také bouřky. Takové počasí nám přinesou první dny května. Srážkové úhrny očekáváme tedy místně rozdílné a srážky se vyskytnou převážně v průběhu dne. Noci i dny čekejme teplejší, zejména přes den při občasném slunečním svitu bude počasí o poznání teplejší. Teplotu v týdnu čekejme poměrně vyrovnanou, jen na konci pracovní části týdne se dostaví mírné ochlazení. Celkově se čeká průměrné počasí.

Týden 2. až 8.5.2022

Předpověď

Podružná studená fronta. Průměrné počasí a přeháňky či bouřky. Srážkové pruhy blížící se přeháňky.

Převážně oblačné počasí, polojasnou oblohu uvidíme v prvních květnových dnech jen krátce. Zejména půjde o noční a ranní hodiny. Naopak během dne oblačné až skoro zatažené počasí doplní lokální přeháňky a také při vyšší teplotě častěji bouřky. Některé mohou být co do srážek vydatnější a lokálně přinést tedy vyšší úhrny. Teplota vzduchu dozná podstatně menších změn než tomu bylo v dubnu. Ustálí se n hodnotách kolem 16-19°C, jen krátce se dostaví mírné ochlazení. V noci očekáváme teplotu převážně slabě pod 10°C, po ochlazení a při zmenšení oblačnosti musíme počítat s jejím poklesem pod 5°C a mírním rizikem výskytu přízemního mrazu.

Přízemní mráz hrozí podle současných prognóz po ochlazení ve druhé polovině týdne a to hlavně v pátek. K ochlazení dojde za studenou frontou ve čtvrtek. Při zmenšení oblačnosti ve studeném vzduchu lze čekat následnou noc chladnější. Teplota vzduchu bude odpovídat normálu pro začátek května.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 11 až 5°C, krátce 3°C a místy mrazíky
  • Nejvyšší teplota: 15 až 21°C, krátce kolem 16°C
  • Průměrná teplota: 8 až 12°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 320mm, místy 4050mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Průměrné počasí a přeháňky či bouřky

Zpočátku týdne očekáváme pokračování průniku teplého  a vlhkého vzduchu na naše území v mělké brázdě nízkého tlaku vzduchu. V noci na čtvrtek a ve čtvrtek příliv teplého vzduchu ukončí přechodu studené fronty. Za tou k nám pronikne v krátkém výběžku tlakové výše o něco chladnější vzduch od západu až severozápadu. Následně se ke konci týdne opět obnoví teplé proudění, které ukončí pravděpodobně přechod další studené fronty v úplném závěru týdne.

S vyšší teplotou se zvýší výpar z půdy a vodních ploch. Místní srážky budou jen částečně kompenzovat tyto vláhové, resp. vodní ztráty. Lokálně postačí na jejich kompenzaci, soudě podle aktuálních předpokladů rozložení srážek to bude v pásu jihozápad až severovýchod ČR. V jiných místech naopak, půjde hlavně o samotný severozápad naší země. Zejména vzhledem k očekávanému charakteru srážek nutno počítat s tím, že se rozložení srážek a jejich úhrny mohou v předpovědích měnit.

TIP: Sledujte na delší dobu dopředu modelové mapy s předpovědí úhrnů srážek na naší stránce Výhled srážek. Synoptickou situaci můžete sledovat až na 4-5 dní přehledně na stránce dwd.de.